Evcil Hayvanların Cocuklara Olumlu Etkileri

Hayvan dostlarımız hakkında herşey bu bölümümüzde.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Uyus
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye
Mesajlar: 1092
Kayıt: 15 Eyl 2007 [ 10:09 ]

Evcil Hayvanların Cocuklara Olumlu Etkileri

Mesaj gönderen Uyus » 20 Eki 2007 [ 00:43 ]


Evcil Hayvanların Cocuklara Olumlu Etkileri
[/b][/i]

Evde hayvan besleyen çocuklar, hem sorumluluk alıyor hem de sevmeyi ve paylaşmayı öğreniyor.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Psikiyatrist Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, evde hayvan besleyen çocukların, hem sorumluluk aldıklarını hem de sevmeyi ve paylaşmayı öğrendiklerini söyledi.

Prof. Dr. Çelikkol, yaptığı açıklamada, evde hayvan beslemenin yetişkinler kadar çocuklar için de güzel bir uğraş olduğunu ancak bazı ailelerin çocukların bu yöndeki isteklerine pek sıcak bakmadıklarını ifade etti.

Çocukların kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanlarla yakın iletişim kurmayı sevdiğini dile getiren Prof. Dr. Çelikkol, bunun için günümüzde en elverişli ortamın da ev olduğunu anımsattı.

Prof. Dr. Çelikkol, evde hayvan beslemenin, yetişkinlere oranla çocuklara çok daha fazla avantaj sağladığını, bu eğilimdeki çocukların takdirle karşılanmasının gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

``Evde besledikleri kedi, köpek ve kuş gibi hayvanlarla yakın arkadaşlık ve dostluk ilişkisine giren çocuklar yaşıtlarına oranla çokdaha hızlı bir şekilde sosyalleşmektedirler. Çünkü bu çocuklar hayvanlarla kurdukları sıcak ve sevecen iletişim sayesinde paylaşmayı,sevmeyi kendilerine güvenmeyi, dostluğu ve yardım etmeyi öğreniyorlar.Ayrıca bu çocuklarda yiyecek ve içeceğini verdiği, sağlığıyla yakından ilgilendiği hayvan sayesinde sorumluluk duygusu gelişiyor``

Prof. Dr. Çelikkol, ailelerin tüm bu avantajları dikkate alarak çocuklarının evde hayvan beslemeye ilişkin isteklerini reddetmemelerini, aksine onları teşvik edici bir yaklaşım içine girmelerini önerdi.Kullanıcı avatarı
joliathon
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Mesajlar: 61
Kayıt: 01 Eki 2015 [ 16:22 ]

Re: Evcil Hayvanların Cocuklara Olumlu Etkileri

Mesaj gönderen joliathon » 28 Eki 2015 [ 14:46 ]

Çocuklarda görülen tüm bu pozitif etkilerinin yanında sonradan çok kolay kazanılamayan merhamet duygusunu kazanmalarına ve canlı yaşamının değerini anlamalarına yardımcı oluyor.Hayatlarının büyük bir kısmında başka şekillerde tecrübe edemeyecekleri şeyleri sahiplendikleri hayvanlarla tecrübe edebilme ayrıcalığına sahip oluyorlar.Günün birinde onlardan ayrılmak zorunda kalsalar bile daha sonra hatırlayacakları çok özel anılar biriktirebiliyorlar.

Cevapla