Nazar Boncuğu takmak Haramdır!

İslam dinimiz ve insanlık hakkında görüşlerinizi ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Resim

Arkadaşlar belki inanamayacaksınız ilk duyduğunuzda çünkü ilk duyduğumda bende inanamamıştım. Araştırınca doğru olduğunu gördüm. Ben her ihtimale karşı hayatımdaki tüm nazar boncuklarını çıkarma kararı aldım. Sizi de durumdan bilgilendirmek istedim.

Nazar boncuğunu takmak kesinlikle haramdır. Cahiliye döneminden devam eden anlamsız bir adettir.

Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyuruyor: "Allah, nazar boncuğunu takan kimsenin işini tamamlamasın.” (Halil Gönenç, Günümüz Meselelerine Fetvalar)

Nazar boncuğunu takmak istemenin nedeni süs niyetine de olsa takmanın kesinlikle haram olduğunu belirtmiştik. Haram olan bir şey hangi niyetle yapılırsa yapılsın insanı günahkâr eder.

Resulullah (asm) buyuruyor ki:

“Şüphe yok ki, afsun yapmak, nazar boncuğu takmak, büyü yapmak (Bu saydıklarımızın etkisinin var olduğuna inanmak) Allah'a şerik koşmaktır.” (İmam Suyuti, Camiu-s Sağir)

Peygamberimiz de (asm) nazarlık kullanmayı hoş karşılamamış, bu gibi şeyleri üzerlerine asan kimselerin bey'atlerini kabul etmemiştir. (Nesâî)
(İslam Ansiklopedisi)

KAYNAKLAR:
- LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

!
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
göKhan.
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen göKhan. »

Bilmiyordum. zaten evde nazar boncuğu bile yok =D>

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

göKhan. yazdı:Bilmiyordum. zaten evde nazar boncuğu bile yok =D>

Valla ben her beğendiğim şeye nazar boncuğu takardım. Bunu bilmiyorken tabii :D
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
AVCI
Acemi Üye
Acemi Üye

Mesaj gönderen AVCI »

süs niyetine bile takmanın günah olduğunu bilmiyordum.

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

AVCI yazdı:süs niyetine bile takmanın günah olduğunu bilmiyordum.

Yani evet bende inanamadım ama aksine bir kaynak da bulamadım. Nereye baksam haram ve günah olduğu söyleniyor. Varsa araştırabileceğiniz daha sağlam kaynaklar araştırıp burada da paylaşırsanız seviniriz.
 !

Resim

Kullanıcı avatarı
serooo
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen serooo »

nazar boncuğunu takmak haramdır diyemezsiniz... nazar boncuğu beni beladan kurtarır dersen haramdır.. naazar boncuğu sadeece insanın gözündeki kötü nazarı üstüne çeker ve sizi sadece ama sadece Allah korur bunun farkında olursanız problem yoktur.

Kullanıcı avatarı
BHR
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen BHR »

serooo, tamamiyle bu arkadaşımıza katılıyorum.Bu konuda bilgili bir Hocaya da danıştım benzer cümleleri kurdu.

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

serooo yazdı: nazar boncuğunu takmak haramdır diyemezsiniz... nazar boncuğu beni beladan kurtarır dersen haramdır.. naazar boncuğu sadeece insanın gözündeki kötü nazarı üstüne çeker ve sizi sadece ama sadece Allah korur bunun farkında olursanız problem yoktur.

Arkadaşım nazar boncuğunu bi insan neden takar? Nazarı üstünden atacağını düşündüğü için... Tamam bunu yapan nazar boncuğu değil belki, keramet kişinin aklına maşaallah dedirtmeyi getirmek de yatıyor belki ama sonuçta takan kişinin aklındaki niyet o. Konu sadece nazar boncuğu da değil. Nazarı savdığı düşünülen her şey için geçerli bu.
(Ayetler ve duaların muska halde takılması hariç)

Madem her şey niyette bitiyor o zaman sana bir soru;
Bir müslüman sırf şeklini sevdiği için haç işaretini boynunda taşıyabilir mi?

BHR yazdı:serooo, tamamiyle bu arkadaşımıza katılıyorum.Bu konuda bilgili bir Hocaya da danıştım benzer cümleleri kurdu.

BAHAR, kaynak olarak verdiğim sitelerde bir değil birden fazla hoca birden yorumlara istişare edip yorumlar yazıyorlar. Yani orada yazılan bir soruya farklı farklı hocalardan benzer cevaplar geldiğini görebilirsin. Şayet orada verilen cevap seni tatmin etmemişse aynı konuya cevap yazdığında sana dediklerini destekler nitelikte başka cevaplar geldiğini göreceksin... Sonuçta bu iş önemli bir iş. Yani bilmeden yalan yere vaaz vermek kadar sakıncalı bir durum olmasa gerek...

Sitenin İlmi ve Danışma Heyetinden bu dediğimi görebilirsin;
LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

Özellikle de Serhat arkadaşımdan bunu rica ediyorum. Ben çok araştırdım ve aksi bir görüş görmedim. Tüm herkes bunun haram olduğu konusunda birleşiyor...
 !

Resim

Kullanıcı avatarı
BHR
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen BHR »

Volkan nazarlık takmak haram diyorsun ama senin dediğin sitede gayet caiz olduğunu söylüyor sen araştırmışsın.Bence araştırdıklarını iyice bi oku bence.

LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP! ... midir.html

Kullanıcı avatarı
serooo
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen serooo »

VSaBaH yazdı:
Arkadaşım nazar boncuğunu bi insan neden takar? Nazarı üstünden atacağını düşündüğü için... Tamam bunu yapan nazar boncuğu değil belki, keramet kişinin aklına maşaallah dedirtmeyi getirmek de yatıyor belki ama sonuçta takan kişinin aklındaki niyet o. Konu sadece nazar boncuğu da değil. Nazarı savdığı düşünülen her şey için geçerli bu.

kardeş bende diyorum ki böyle düşünülürse niyet bozuk demektir . seni onun korumadığını onun sadece araç olduğunu bileceksin, seni koruyan sadece Allah'tır eğer bunu da düşünmüyorsa takmasın arkadaş o zaman... ne diyeyim ayrıyeten "hac taksın hoşuna giderse" için de cevabım yani zaten müslüman bir insanın hoşuna hac gidiyorsa soru işareti olur zaten ... len o kadar şekil o kadar güzellikler varken sen hac sevdiysen derler.. ne diyeyim burada "onlara benzemeyin" e gelen hadis var, hatta ayetlerde var o devreye girdiği için müslüman insanın o simgeden uzak durması lazım gelir diye düşünüyorum.

VSaBaH yazdı: Sitenin İlmi ve Danışma Heyetinden bu dediğimi görebilirsin;
LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

Özellikle de Serhat arkadaşımdan bunu rica ediyorum. Ben çok araştırdım ve aksi bir görüş görmedim. Tüm herkes bunun haram olduğu konusunda birleşiyor...

ben o siteye baktım başka yerlere de baktım

Nazar Boncuğu Takmak Caiz midir?
Nazar boncuğu takmak caiz midir?
Evet caizdir.
İbni Âbidin hazretleri buyuruyor ki:
(Nazar değmemek için tarlaya kemik, korkuluk, hayvan kafası koymak caizdir. Bir kadın tarladaki mahsule nazar değmemesi için ne yapacağını sorunca, Resulullah (Tarlaya hayvan kafası as) buyurur. Bakan, önce bunu görüp tarladaki mahsulü sonra görür.) [Redd-ül Muhtar c.5, s.232 ve 275]

Bizzat nazar boncuğu veya hayvan kafası nazarı önlemez. Nazarı önleyen Allahü teâlâdır. Bakan kimse önce bunları görünce, gözlerinden çıkan zararlı şualar bunlara isabet eder. Nazarın gerçek olduğu âyet-i kerime ile sabittir. Hadis-i şerifte de (Nazar haktır) buyuruldu. (Müslim)

Altın nazarlık

Erkek çocuklara altını nazarlık olarak takmak caiz, süs olarak takmak caiz değildir. Maşallah yazılı altını, çocuğun yastığına veya beşiğine dikmek veya takmak, çok iyi olur. Nazarlık olduğu için üstüne de takmak caizdir.

http://www.soccergenclix.net/forum/dini-bilgiler/15950-nazar-boncugu-takmak-caiz-midir.html den alıntıdır...
ben yine inanmam dersen http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=4022 gir oku göreceksin ki bu nazar boncuğu olayını haram kılmak vahhabilerin işi ki onlar peygamber efendimiz bile kabrini yıkmaya cüret etmiş insanlardır hüküm artık herhalde düşünenlere düşer artık...
tek bir yere odaklanıp hüküm vermeyin şunu anlayın sizi koruyan Allah o boncuk sadece araç eğer ben boncuğun beni korumadığını biliyorsam Allah ın yarattığı boncuğa neden buğz edeyim ayrıyeten nazar boncuğu süs niyetine de taşınıyor çok abartmamak lazım şirkle iman çizgisini bilmek lazım. VESSELAM