Ehliyet Yenileme İşlemleri, Harcamalar ve Tüyolar [2016]

Her türlü modifiyeli araçlar bu bölümüzde...
Cevapla
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici
Mesajlar: 7445
Kayıt: 21 Kas 2005 [ 23:54 ]

Ehliyet Yenileme İşlemleri, Harcamalar ve Tüyolar [2016]

Mesaj gönderen VSaBaH » 29 Oca 2016 [ 07:41 ]


Ehliyet Yenileme İşlemleri, Harcamalar ve Tüyolar [2016]

Resim
(NOT: Ehliyet örnektir üzerindeki bilgiler aslıyla uyuşmamaktadır.)
 !
Bildiğiniz üzere 1 Ocak 2016'dan itibaren eski ehliyetlerin yenilenme süreci başladı. Ve bu zorunlu süreç yaklaşık 5 yıl sürecek. 24 milyon ehliyet yenilenecek. Son tarih 31.12.2020. Süreç yeni olduğu için de bazı aksamalar mevcut. Bu yazımızda ehliyet yenileme için gerekli evraklar, yapacağınız harcamaları ve sorunsuz işlem yapabilmeniz için bilmeniz gereken tüyoları anlatacağım.

>
ÖNCELİKLE AŞAĞIDAKİ ADRESTEN RANDEVU ALMALISINIZ!
LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAP VEYA ÜYE OL!

(Randevuya aşağıdaki evrakları tamamladıktan sonra gitmelisiniz ama randevu tarihinizin çok ileri bir tarih olması ihtimaline karşı önce randevu almanızı tavsiye ederiz.)
?
RANDEVUYA GİDERKEN YANINIZDA OLMASI GEREKEN EVRAKLAR NELERDİR?
Eski Tip Sürücü Belgesinin Değiştirilmesi
 1. Eski sürücü belgesi
 2. Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
 3. Sürücü sağlık raporu
 4. 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz
 5. 2 adet fotoğraf (5x6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf)
 6. Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

?
YAKLAŞIK OLARAK NE KADAR HARCAMA YAPACAKSINIZ?
 • 15 TL - Ehliyet Yenileme Harcı (13 tl değerli kağıt bedeli + 2 tl polis vakıf bedeli)
 • 15 TL - Biyometrik Fotoğraf (4 adet bedeli)
 • 0,5 TL - Nufüs Cüzdanı Fotokopisi
?
BİLMEM GEREKEN TÜYOLAR NELERDİR?
 1. Gerekli evrak listesinde sadece nufüs cüzdanı diye yazsa da siz 1 adet fotokopisiyle beraber gidin (aslı mutlaka yanınızda olmalı)
 2. 15 TL'lik bedelin tamamını tüm bankalar almayabiliyor. 13 TL'lik kısmın ödemesini alıp sizi gönderiyorlar. Diğer 2 TL'lik kısmı alamayacaklarını belirtiyorlar. Ama ödemeniz şart. Normalde anlaşmalı birkaç banka var ama Vakıfbank'a gitmenizi öneririm. Sorunsuz işlem yapıyorlar. Ayrıca açıklama kısmına mutlaka Sürücü Belgesi Yenileme Bedeli diye belirtilmeli. Ve ehliyet yenileme yapmak isteyen kişinin ismi dekontta mutlaka geçmeli. Bu şekilde açıklama olmazsa emniyetten açıklama ekletmek için sizi bankaya tekrar gönderebilirler.
 3. Mevcutta ehliyetiniz olduğu için parmak izi kontrolünü emniyette yaptırabiliyorsunuz. (1 dk'lık bir işlem) Tekrar belge çıkarmanıza gerek yok yani. Parmağınızı tarayıp onay veriyorlar.
 4. İmzanızı sistemin birkaç deneme sonrasında kabul etmemesi durumunda yetkililerden kalem değiştirmelerini rica edin. Sadece imza kalemiyle atılan imzaları sistem kabul ediyor.
 5. Eğer büyük şehirdeyseniz ve randevu alma şansınız olmuşsa örneğin 13.00 da randevunuz varsa, randevuya 9'da gitmenizi tavsiye ederim çünkü randevu sistemine göre işlemiyor sıra kaparsanız işinizi yaparsınız, randevum var diyip geç giderseniz zaten 4 de sistemi kapatıyorlar ertesi güne gelmek zorunda kalırsınız. (Soner Bal'a teşekkürler)
 6. Sağlık raporunu ve kan grubu belgesini aile hekiminizden alın. Diğer yerlerden ücret talep edebilirler. Ancak her aile hekiminde de bu sağlık raporu taslağı olmayabilir. Aldığınız sağlık raporunun emniyet tarafından kabul edilmeme riski çok yüksek. Rapor bu taslağa uygun olmalı;
  Resim
  (NOT: Aile hekimi sürücü olmanıza engel teşkil edecek durumlarda sizi hastaneye sevk edebilir)
?
EHLİYETİM NE ZAMAN VE NASIL ELİME GEÇER?
 • Mevcut ehliyetinizi elinizden aldıktan sonra size 15 gün geçerliliği olan geçici bir evrak (EK-50 belgesi) verecekler. Bu sürenin sonuna kadar ehliyetiniz, bi aksilik ve yoğunluk olmadığı sürece, PTT ile ikamet adresinize ulaştırılacaktır.

  Emniyetin Size Vereceği Geçici Ehliyet (EK-50 Belgesi) Örneği:

  Resim
ANAHTAR KELİMELER: ehliyet yenileme evrakları, sürücü belgesi yenileme evrakları, ehliyet yenileme sağlık raporu nasıl olmalı, ehliyet yenileme ücreti ne kadar, ehliyet yenileme son gün ne zaman, ehliyet nasıl yenilenir, ehliyet yenileme harcı hangi bankalara yatar, ehliyet ne zaman elime ulaşır, ehliyet elime nasıl geçecek


 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...
Resim

Cevapla