Kalıcı Dövme Yaptıranlar

Sağlık ile ilgili tüm bilgileri bu bölümümüzde bulabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Kalıcı Dövme Yaptıranlar

Mesaj gönderen dikenüstünde »

Kalıcı dövme yaparken kullanılan güçlü kimyasal boyalar metabolizmayı alt üst ediyor

Vücuda yaptırılan dövmelerde otomobil boyası, yazıcı mürekkebi gibi mamullerin ana hammaddesi olan güçlü kimyasallar kullanılıyor. Dermatoloji uzmanı Dr. Dilek Peker, dövme yapımında kullanılan kimyevi maddelerin, zehirlenmelerden tümör oluşumuna, hepatitten AIDS'e kadar çok sayıda ölümcül hastalığa davetiye çıkardığı uyarısında bulundu.

Vücuda yaptırılan dövmelerde otomobil boyası, yazıcı mürekkebi gibi mamullerin ana hammaddesi olan güçlü kimyasallar kullanılıyor. Dermatoloji uzmanı Dr. Dilek Peker, dövme yapımında kullanılan kimyevi maddelerin, zehirlenmelerden tümör oluşumuna, hepatitten AIDS'e kadar çok sayıda ölümcül hastalığa davetiye çıkardığı uyarısında bulundu.

Özel Farabi Hastanesi dermatoloji uzmanı Dr. Dilek Peker, tıp dilinde 'tatuaj' olarak adlandırılan kalıcı dövmelerin, enjektör yardımıyla deri altına sızdırılıp, vücudun farklı bölgelerine işlenerek yapıldığını belirtti. Çoğu dövme iğnelerinin cerrahi çelikten yapılmadığını ve tek kullanımlık olmadığını dile getiren Peker, "Steril olmayan ortamlarda iğneye bulaşan mikroplar, kana karışarak enfeksiyonel hastalıkların bulaşmasına sebep oluyor. Eğer iğneler birden çok kişide kullanılıyorsa, bu, sarılıktan AIDS'e kadar bütün hastalıkların bedene yerleşmesine davetiye çıkarır." dedi.

Özellikle gençlerin, vücutlarının farklı bölgelerine yaptırdıkları dövmelerin modasının bir zaman sonra geçeceğini unutmamaları gerekiyor. Dr. Peker'in verdiği bilgilere göre, bu dövmeler ancak cerrahi bir müdahale ile iz kalmak kaydıyla silinebiliyor. Dövmesini sildirmek isteyenler hem çok zor bir operasyon geçiriyor hem de bunun için oldukça yüksek bir ücret ödemek zorunda kalıyor. Enjekte edilen boyalar vücudu hastalıklara karşı korumasız bırakıyor ve ciddi deri hastalıklarına yol açıyor.

Dövme yapıldıktan sonra olumsuz reaksiyonların bir ay ile birkaç yıl içinde güneş ışığıyla temastan sonra ortaya çıktığına dikkat çeken Dr. Dilek Peker, şu uyarılarda bulundu: "Güvenilmeyen kişilerin kullandığı kimyasalların bazıları, aslında otomobil boyaları, yazıcı mürekkepleri gibi amaçlar için üretilen boyalardır. Bunlar dövme için derinin öylesine derinine işleniyor ki ağır yanıklarda bile varlıklarını koruyorlar. Dövme yaptıracak kişiler bu ağır sonuçları göz önüne alarak bir daha düşünmelidir."

Ayrıca dini boyutta da bakarsak, İslama göre dövme yaptırmak caiz değil.
Buhari ve Müslim'in libas bölümünde geçen bir hadis: "Peygamberimiz (sav):
dövme yapana ve yaptırana, normal dişlerini yontarak şeklini değiştiren ve bunu yaptırana lanet etmiştir."

Kullanıcı avatarı
muzzy__pepe
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Kalıcı Dövme Yaptıranlar

Mesaj gönderen muzzy__pepe »

aslında bu kadar riskli değil problem çıkarma ihtimali % 2 bile değil yani benim abimde var bir çok arkadaşımda var bende yaptırmayı düşündüm ama sonra vazgeçtim bu işi profesyonelce yapan arkadaşlarım ve binlerce dövme yaptı ve şimdiye kadar bi sorunla karşılaşan olmadı ilerde neden olmasın diyorum vazgeçiren dini boyutu oluyoo

Kullanıcı avatarı
tarla__kusu93
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Kalıcı Dövme Yaptıranlar

Mesaj gönderen tarla__kusu93 »

İŞİn dini boyutu çok öenmli zaten.Dini boyutu olmasa küçük olarak belkki yaptırırdım.Hiç heves etmedim.Ama böyle şeyler belirli bi süre sonra sıkıyor.