SİGARASIZ HAYAT KAMPANYASI

Sağlık ile ilgili tüm bilgileri bu bölümümüzde bulabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen dikenüstünde »

BAĞIMLILIĞINIZI GÖZDEN GEÇİRİN

Sigara Tiryakilerinin En Çok Duyduğu Cümleler Ve Sorular Ve Verdikleri Cevaplar:

Hiç sigara içip de aşağıdaki soruları ya da uyarıları duymayan var mıdır?

* “Eğer sigarayı bırakırsan daha iyi tat alırsın”

Belki olabilir. Ama ben gene de tat alabiliyorum. Ayrıca lokantalarda her tabaktan sonra sigara içenlere bakılırsa tek tat alabilen ben değilim.

* “Sabah kalkar kalkmaz sigara içme”

İyi de niye? En güzel sigara ilk sigaradır. İçmezsem uyanamıyorum.

* “Sigara çok pahalı, parayı ona vereceğine biriktirsene”

Hayatta bir bu zevkim var? Başka ne yapıyorum ki? Bana zevk veren bir şeye niye para harcamayacakmışım?

* “Sigara sağlığın için çok zararlı”

Ben o kadar uzun zamandır içmiyorum ki, risk yaşlanınca çıkar ortaya. Ayrıca sağlığa zararlı bir sürü şey var. Hayat nasıl olsa bitecek.

* “Çok kötü bir alışkanlık”

Sigara içmeyen birine öyle geliyor olabilir. Ama bana göre çok güzel bir alışkanlık.

* “Çok fazla sigara içiyorsun”

Ne var yani? Bir sürü aşırı yemek yiyen, çok fazla alkol alan ya da çok konuşan insan var. Ben onlara bir şey diyor muyum?

Bunları okuduktan sonra, mutlaka yüzünüzde bir gülümseme oluşmuştur. Hepsi de çok iyi bildiğiniz ve sıklıkla karşılaştığınız cümleler hatta duymaktan en nefret ettiğiniz cümleler. Hepsine artık düşünmeden cevap veriyorsunuz, bir kulağınızdan giriyor ötekinden çıkıyor. Biz size başka şeyler soracağız:

* Gece yarısı sigaranız bitip hiç açık bakkal aradınız mı? Bunu yaparken kendinize hiç kızdınız mı?
* Sigaranız bitince, kül tablasından sönük bir izmarit alıp tekrar yaktınız mı? Tadı nasıldı?
* Kaç kere daha günün yarısı geçmeden ikinci paketi açtığınızı fark ettiniz?
* Sigarayı bırakırsanız, hani o sigara içemediğiniz zamanlarda geçirdiğiniz korkunç krizleri özleyecek misiniz?
* Sigara için harcadığınız ve zaman zaman alt alta yazıp topladığınızda gördüğünüz rakam sizi rahatsız etti mi?
* Sigara filtresi yandığında çıkan kokuyu hiç duydunuz mu? Bırakınca özleyecek misiniz?
* Hiç araba kullanırken, sigaranızın közü üstünüze ya da uzanamadığınız bir yere düştü mü? Bir taraftan araba kullanırken, diğer taraftan onu aramak ne zevkliydi değil mi? Sonra onu bulunca, koru parmaklarınızda hissetmek... Ama gene de sigarayı dudaklarınızdan ayırmamak...
* Hiç artık hafif sigara içeyim diyip de, bu da ne hafifmiş diyip, filtreyi kırdınız mı?
* Dudağınıza yapışan bir sigarayı çektiğinizde, kalkan derinin verdiği acıyı tattınız mı?
* Gece iki paket sigara içip, sabah uyandığınızda ağzınızda nasıl bir tat hissettiniz? Diş macununun tadını alamadığınız hiç oldu mu?
* İki kat merdiven çıkıp, kalbinizin atışlarını duydunuz mu? Ciğerleriniz sızladı mı?
* Gülerken öksürük krizi geçirdiniz mi?
* Temiz havada nefes alamadığınızı hissettiniz mi?
* Bu yaşadıklarınıza ne güzeldi diyebiliyor musunuz? Peki sigarayı bırakırsanız, “ah ne hoş hatıralar keşke geri dönsem diye düşünecek misiniz?”

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Sigarayı Bırakma Yöntemleri:

Kendi kendine bırakma : Sigarayı bırakanların çoğu kendilerini ikna etmeyi başarmışlardır
Klinikler : Beş altı hafta sürecek programlar, insanların niçin sigara içtiği, sigara isteminin tedavi edilmesi, stres tedavisinin pratikleri ve kişisel olarak sigaradan sakınmaya yardım etmek amacındadır
Tıbbi tedavi : Sigara alışkanlığından kurtulmak ve sigara aramanın üstesinden gelmek için bazı ilaçlar kullanılır
Davranış yöntemleri : Sigaradan nefret etme veya kendini yönetme programlarını içerir
Doktor önerileri : Sigaranın getirdiği tehlikeler anlatılır, uygun tedaviler düzenlenir
Hipnoz : Psikoterapist yönetiminde uygulanır
Akupunktur : Bu yöntem kişide tütüne karşı tiksinti yaratabilir
Medya : Radyo, televizyon, gazete gibi kurumların eğitim programları kişiyi aydınlatır

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Sigarayı Bıraktıktan:

20 dakika sonra
Tansiyon ve nabız normale iniyor

8 saat sonra
Kandaki oksijen normal düzeye çıkıyor

24 saat sonra
Kalp krizi tehlikesi azalıyor

48 saat sonra
Sinir uçları yenilenmeye başlıyor

2 hafta – 3 ay sonra
Kan dolaşımı dengeye giriyor Akciğerlerin fonksiyonu %30 oranında iyileşiyor

1 – 9 ay sonra
Öksürük krizleri, bitkinlik, kısa kısa nefes almalar azalıyor Akciğerler temizleniyor ve enfeksiyon tehlikesi azalıyor

1 yıl sonra
Koroner yetmezliği tehlikesi sigara içenlere oranla yarı yarıya azalıyor

5 yıl sonra
Akciğer kanserinden ölme tehlikesi yarı yarıya azalıyor

10 yıl sonra
Akciğer kanseri tehlikesi, içmeyenlerin düzeyine geliyor

15 yıl sonra
Koroner yetmezliği tehlikesi sigara içmeyenlerin seviyesine iniyor

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Resim

Kullanıcı avatarı
Siyah Sandalye
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen Siyah Sandalye »

Süper bi noktaya değinmişsin arkadaşım. Bu konuda tamamen sana katılıyorum. Sigaraya tamamen karşıyım ve düşüncesiz insanlar zevklerinden ya da alışkanlıklarından vazgeçemiyorlar diye pasif içici olmaya zorlanmamalıyım.
Bu konudaki duyarlılığına ve mücadelene teşekkür ederim.
Benden sana 1000 Kfl Helal olsun kardeşim.

=D> :oley:

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Desteğin için benden de sana 1007 KFL =)

Kullanıcı avatarı
darkadas
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen darkadas »

sonuna kadar destekliyorum...

Kullanıcı avatarı
aysuguler
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesaj gönderen aysuguler »

ne güzel bir başlık teşekkür ederim umarım bir ayağı çukurda olma potansiyelini sahip kişiler de benim gibi yapar :)

Kullanıcı avatarı
aysuguler
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesaj gönderen aysuguler »

Elektronik sigarayı icat eden Çinli bir eczacı olan Hon Lik 'e teşekkür borçluyum.

Kullanıcı avatarı
avukat
Acemi Üye
Acemi Üye

Mesaj gönderen avukat »

umarım bir kaç kişiyi bıraktırırsınız.