Atatürk Milliyetçiliği

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Marlon
Acemi Üye
Acemi Üye
Mesajlar: 1
Kayıt: 14 Haz 2007 [ 22:57 ]

Atatürk Milliyetçiliği

Mesaj gönderen Marlon » 21 Haz 2007 [ 03:19 ]


Atatürk Türk Milleti'ni, "Türkiye Cumhuriyetini kuran Türk halkına, Türk Milleti denir" sözleri ile tanımlamıştır. Atatürk'e göre, Türk halkı birbiriyle kaynaşmış, müşterek bir geçmişe ve kültüre sahip, milli ülküler için gelecekte birlikte yaşama arzusunda olan bir topluluk olarak, Türk Milleti'ni oluşturur. Atatürk milliyetçiliğinde kendisini Türk sayan ve Türk Milleti'ne mesup olmanın şeref ve bilincine sahip herkes Türk'tür. Bu bilinç, Türk Milleti'ni milli dava için çalışmaya iten en önemli güçtür.


[IMG::]LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP![/img]Türk eli büyüktür. Her yeri dolduran Türk'tür ve her yeri aydınlatan Türk'ün yüzüdür. Diyarbakırlı, Vanlı, Erzurumlu, Trabzonlu, İstanbullu, Trakyalı ve Makedonyalı hep bir milletin evlatları, hep aynı cevherin damarlarıdır. Bu damarlar birbirini tanısın. Bu dediğim şey olduğu zaman, başka bir alem görülecek ve dünyaya hayret verecektir. Türk'ün varlığı bu köhne aleme yeni ufuklar açacaktır.


Atatürk milliyetçiliği, başka milletlerin milli kültürlerine ve bağımsızlıklarına saygılıdır. Atatürk'ün, "Bize milliyetçi derler; biz öyle milliyetçileriz ki, bizimle iş birliği yapan bütün milletlere saygı gösteririz" sözleri ile, milliyetçilik anlayışının nezaketini ve barışseverliğini ortaya koymuştur. Bu barışsever politika, "Yurtta sulh, cihanda sulh" sözleri ile biçimlenmiştir. Bununla birlikte, Atatürk milliyetçiliğinde ana hedef, Türk Milleti'nin, kendine yakışır şekilde, onurlu ve şerefli bir millet olarak varlığını devam ettirmesidir. Bunun için öncelikli şart bağımsızlıktır; bundan sonra yapılması gereken ise, dünya milletleri arasında, onlarla eşit haklara sahip bir konuma gelmek ve hatta diğer milletlerin liderliğini üstlenebilmektir. Bu milliyetçilik bugünkü vatanımızın sınırlarıyla çizilen, yeni topraklara sahip olma hevesinden arınmış, fakat bağımsız ve özgür yaşamaya kesin azimli, dünya milletlerini bir aile sayan, her milletin haklarına saygılı, kendi haklarını ve haysiyetini korumakta kararlı, diğer bir deyişle "insani bir Türk milliyetçiliği"dir.[IMG::]LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP![/img]İZİNDEYİZKullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye
Mesajlar: 1362
Kayıt: 28 May 2006 [ 12:59 ]

Mesaj gönderen MTUĞRUL » 21 Haz 2007 [ 10:04 ]

eywallah süper bi paylaşım ellerine sağlık atatürkle yüce türk milleti arasındaki tek fark nedir biliyormusn...
o hayal edip gerçekleştirirdi biz ise hayal edip (çoğu zaman etmeyip)gerçekleşmesini başkalrından umuyoruz...

Kullanıcı avatarı
figen92
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye
Mesajlar: 164
Kayıt: 08 Eki 2007 [ 15:05 ]

Mesaj gönderen figen92 » 12 Eki 2007 [ 15:09 ]

güzel paylasim saol

Kullanıcı avatarı
Barış-kıran
Aktif Üye
Aktif Üye
Mesajlar: 13
Kayıt: 20 Ara 2007 [ 13:57 ]

Mesaj gönderen Barış-kıran » 27 Ara 2007 [ 02:40 ]

Atatürk milliyetçiliği ancak kutsal degerlerimizden odun vermeyerek ve kimseye muhtaç olmayarak saglanabilir.

Cevapla