TIB Faaliyet Belgesi .csv Dosyası Oluşturma

Tasarımcılar için her türlü bilgiyi bulabileceğiniz bölümümüz...
Cevapla
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici
Mesajlar: 6092
Kayıt: 21 Kas 2005 [ 23:54 ]

TIB Faaliyet Belgesi .csv Dosyası Oluşturma

Mesaj gönderen VSaBaH »

BT Faaliyet Belgesi .csv Dosyası Örneği

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Faaliyet Belgesi verdiği firmalardan alan adı (domain) ve alan (host) müşterilerinin bilgilerini csv dosyası halinde sisteme yüklemesini istemektedir. Şayet size de aşağıdaki gibi bir yazı posta veya mail yoluyla gelmişse aşağıdaki gibi bir csv dosyası düzenleyip her ayın ilk haftası sisteme yüklemelisiniz. İşte ilgili yazı;

Sayı: B.61.0.TLK.0.14.04.22–410.08.00.2008–12477706/05/2008
Konu: Alan adı bilgilerinin sisteme yüklenmesi.


İlgi: a) 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun,
b) 24 Ekim 2007 tarihli Telekomünikasyon Kurumu Tarafından Erişim Sağlayıcılara ve Yer Sağlayıcılara Faaliyet Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik.
Bilindiği üzere, 5651 sayılı "Internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun" 23/05/2007 tarihinde, bu kanuna dayanılarak çıkarılan "İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelik" ise 01/11/2007 tarihli ve 26687 sayılı Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu çerçevede faaliyet belgesi alımına ilişkin olarak yapmış olduğunuz başvurunuz değerlendirilmiş, Başkanlığımızca "Yer Sağlayıcılığı Faaliyet Belgesi" düzenlenerek tarafınıza gönderilmiştir.
Bu kapsamda, LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP! Faaliyet Belgesi başvurusu sırasında edindiğiniz kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak barındırdığınız ve varsa tescil ettirdiğiniz alan adlarına ait bilgileri csv dosya formatında hazırlayıp her ayın ilk haftasında düzenli olarak sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Sisteme giriş yaptığınızda "Başvuru Sorgulama" menüsünden başvurunuzla ilgili güncellemeleri yapabileceğiniz alana ulaşabilirsiniz. Bu alandaki "Alan Adı Bilgi Dosyası Yükle" linkini kullanarak csv formatındaki dosyaları sisteme yükleyebilirsiniz.
Barındırılan Alan adlarına ait csv formatında hazırlanacak dosya sırayla şu verileri içermelidir;
• Barındırılan Alan adı,
• Barındırılan Alan adının sahibinin adı soyadı,
• Barındırılan Alan adının sahibinin telefon numarası,
• Barındırılan Alan adının sahibinin e-posta adresi,
• Barındırılan Alan adının başlangıç tarihi,
• Barındırılan Alan adının sona erme tarihi.
Alan adı Tescil işlemi de yapılıyorsa Tescil edilen alan adlarına ait, yukarıdaki formata uygun csv formatında ayrı bir dosya hazırlanmalı ve sisteme yüklenmelidir.
Diğer taraftan, LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP! Faaliyet Belgesi başvurusu sırasında girilen bilgilerde değişiklik olması durumunda bilgilerin güncellenmesi ve henüz girilmemişse sahip olunan İP bloğu bilgilerinin girişinin yapılması gerekmektedir.
Mezkûr Yönetmeliğin 16. maddesinin birinci fıkrası (c) bendinde "Yer sağlayıcı trafik bilgisini altı ay saklamakla, bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü oluşan verilerin dosya bütünlük değerlerini (hash) zaman damgası ile birlikte saklamak ve gizliliğini temin etmekle yükümlüdür." hükmü yer almaktadır. Bu kapsamda tutulacak trafik bilgisi; İnternet ortamındaki her türlü yer sağlamaya (web, ftp, e-mail, vb.) ilişkin olarak gerçekleşen trafiğe ait kaynak İP adresi, hedef İP adresi, bağlantı zamanı, talep edilen sayfa adresi, işlem bilgisi (GET, POST komut detayları) ve sonuç bilgisi gibi web/ftp/e-mail sunucudan alınabilecek log bilgilerini ifade etmektedir.
Bununla birlikte; Yönetmeliğin 14. maddesinin birinci fıkrasına göre, yer sağlayıcıları ve erişim sağlayıcıları, tanıtıcı bilgilerini, kendilerine ait internet ortamında, kullanıcıların ana sayfadan doğrudan ulaşabileceği şekilde ve iletişim başlığı altında, doğru, eksiksiz ve güncel olarak bulundurmakla yükümlüdür. Söz konusu Yönetmelik uyarınca, iletişim bilgileri aşağıda yer alan formata uygun olarak düzenlenmeli ve ana sayfadan, iletişim sayfalarına "İletişim" başlığı ile yapılan bağlantı, standart HTML bağlantısı formatında ve sayfada kolayca görülebilir şekilde konumlandırılmış olmalıdır.
Bu bilgiler;
Yer Sağlayıcı Gerçek Kişiler İçin Tanıtıcı Bilgi Formatı:
• Sahibi:
• Yerleşim Yeri:
• E-posta:
• Telefon No:
• Denetim Merci i (varsa):
Yer Sağlayıcı Tüzel Kişiler İçin Tanıtıcı Bilgi Formatı:
• Şirket Unvanı:
• Sorumlu Kişiler:
• Ticaret Sicil No:
• Merkezinin Bulunduğu Yer:
• E-posta:
• Telefon No:
• Denetim Mercii(varsa):
şeklinde, tam ve eksiksiz yer almalıdır.
Aksi takdirde, Yönetmeliğin 18. maddesinin birinci fıkrasına göre; "5651 sayılı Kanun gereğince, 14 üncü maddede belirtilen yükümlülüğü yerine getirmeyen erişim sağlayıcıya veya yer sağlayıcıya Başkanlık tarafından ikibin Yeni Türk Lirasından onbin Yeni Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir." hükmü uygulanabilecektir.
Bilgi ve gereğini rica ederim.

csv. dosyası oluşturma scriptini indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz;
LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

Demo:
LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

Ayrıca Vizra Hosting Otomasyon Sistemi'nde de bu işlem mevcut ve otomasyon halindedir... Bilgi için;
LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!


 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...


Resim

Kullanıcı avatarı
imleseo
Aktif Üye
Aktif Üye
Mesajlar: 14
Kayıt: 22 Ağu 2013 [ 22:19 ]

TIB Faaliyet Belgesi .csv Dosyası Oluşturma

Mesaj gönderen imleseo »

Teşekkürler daha önce tibe başvurmuştum doğru

Cevapla