100 dolara dizüstü bilgisayar geliyor(cocuklar icin)

Teknolojide ki son gelişmeler...
Kullanıcı avatarı
En[G]in
Fanatik Üye
Fanatik Üye

100 dolara dizüstü bilgisayar geliyor(cocuklar icin)

Mesaj gönderen En[G]in »

100 dolarlık dizüstülerde bulunan kol, elektrik kesintisi halinde enerji sağlamaya yarıyor.

’100 dolar dizüstü’ler herkese satılacak
ABD’nin önde gelen üniversitesi MIT ve gelişmekte ülke devletlerinin yürüttüğü ‘Her Çocuğa Bir Dizüstü’ projesinde, 100 dolarlık bilgisayarlar kamuya da satılarak gelir sağlanacak.

STANBUL - ‘Her Çocuğa Bir Dizüstü’ projesinin kurmaylarının tasarladığı plana göre, gelişmiş ülkelerde kullanıcılar iki dizüstü satın alacak, biri kendisi için kullanırken ikincisini gelişmekte olan ülkelerde bir çocuğa bağışlayacak. Böylece gelişmiş ülkelerdeki kullanıcılar dolaylı sponsor olacak.

‘Her Çocuğa Bir Dizüstü’ projesi bu yıl içinde gelişmekte olan ülkelere 5 milyon dizüstü gönderecek. Ayrıca internetin en büyük açık artırma sitesi eBay ile işbirliği yapılacak. ‘Her Çocuğa Bir Dizüstü’ projesinin kurucu Başkanı Massachusetts Institute of Technology profesörü Nicholas Negroponte, esas amaçlarının gelişmekte olan ülkelerdeki çocukları bilgisayarla tanıştırmak olduğunu, ticari satışın sadece destek amaçlı olduğunu vurguluyor.

GOOGLE İŞBİRLİĞİ
‘Her Çocuğa Bir Dizüstü’ projesi ayrıca arama motoru Google ile çeşitli işbirlikleri yaparak, çocukların bilgisayar okuryazarlığını artırmayı amaçlıyor. İşbirliği kapsamında Google, çocukların yapacağı resim, şiir, öykü gibi içerikleri internete taşıyacak. Gelişmekte olan ülke gençleri bu sayede internete açılacak.

DİZÜSTÜLER MALİYETİNİN ALTINDA SATILIYOR
‘Her Çocuğa Bir Dizüstü’ projesi dahilinde verilen dizüstü bilgisayarlar, 100 dolara ulusal hükümetlere satılıyor. Bilgisayarın maliyeti ise 150 dolar. Dizüstü bilgisayar açık kaynak işletim sistemi Linux ile çalışıyor ve piyasadaki bilgisayarların birçok özelliğini barındırıyor. Dizüstüler çocukların birbirleriyle iletişime girebilmesi için dahili kablosuz bağlantı ve video konferans özelliğine de sahip. Şimdiye dek Arjantin, Brezilya, Libya, Nijerya, Pakistan, Tayland ve Uruguay projeye katılma kararı aldı.

Kullanıcı avatarı
Farabi
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen Farabi »

iyi yaw 100 dolar harika olur herhalde :?:

Kullanıcı avatarı
samuray
Acemi Üye
Acemi Üye

Mesaj gönderen samuray »

iyi güzelde türkiyeye ne zaman gelecek biz ne zaman alıcaz ben bu haberi 3 sene önce duydum hala aynı hala aynı hiç bir gelişme yok hepsi yalan yalan olmasa gelirdi bu zaman kadar türkiyeye değilmi arkadaşlar adım : ömer :çok sinirli: :çok sinirli: :çok sinirli: :çok sinirli: :çok sinirli: :çok sinirli: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :boks: :boks: :boks: :boks:

Kullanıcı avatarı
göKhan.
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen göKhan. »

:turkce: Bencede katılıyorum Samuray =D> :turkce:
:boks: :boks: :boks: :boks: :boks: :boks: :boks: