Vista'nın ilk açığını Ruslar buldu

Teknolojide ki son gelişmeler...
Kullanıcı avatarı
En[G]in
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Vista'nın ilk açığını Ruslar buldu

Mesaj gönderen En[G]in »

ABD'de kurumsal firmalara satışına 30 Kasım'da başlanan Windows Vista'da, kullanıcı tarafından gelen ilk açık uyarısı bir Rus hacker sitesi tarafından yapıldı. Açığı yayınlayan Rus sitesi ile birlikte güvenlik firmaları da açığın tehlikeli boyutta olabileceğini belirtiyor. Vista ile birlikte, Windows'un önceki işletim sistemi sürümlerinde de bulunan açık, Windows 2000 SP4, Windows XP SP1 ve SP2, Windows Server 2003 SP1'de de tehlike yarıyor.

Açığın, MessageBox fonksiyonundan kaynaklanıp, belleğin işleyişini bozma etkisi bulunuyor. Açıktan faydalanmak için, saldırıya geçilecek sistemde, izinle giriş yapmış kullanıcı haklarına sahip olmak gerekiyor. Bu gereklilik, açığın herkes tarafından kolayca kullanılmasının önüne geçiyor.

Açık her ne kadar, güvenlik firması Secunia tarafından "az kritik" kategorisinde değerlendirilse de, açığı bulan Rus araştırmacıya göre risk seviyesi bundan daha yukarıda.

Microsoft yetkilileri, açığı kabul etmekle beraber yine de Windows Vista'yı an itibari ile kendi işletim sistemleri içerisindeki en güvenilir işletim sistemi olarak belirtiyorlar.

Kullanıcı avatarı
Farabi
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen Farabi »

vay be demek vistada d aaçıklar var!

Kullanıcı avatarı
MaviGitar
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen MaviGitar »

şu windows işletim sistemlerinde görsel yerine güvenlik açıklarını kapatmak üzerine çalışsa eminim kusursuz bir işletim sistemi yaparlar. tabi görselde önemli ama yarattıkları imaj görsel üzerine çalışan bie işletim sistemi yaratmak. olsun zaten xp kullananlar en erken 2 sene sonra vistaya geçerler ben öyledüşünüyorum. çünkü sağlam sistem istiyormuş. e herkes o zamana kadar sistemi yeniler ve vistaya geçer bence. paylaşım için saol ;)