Türkçe mi kullanmalı yoksa Turkche mi?

Türk müsünüz? Türklüğünüze ve Türkçenize gönülden bağlı mısınız? Sağ ve sol görüş yerine bağımsızlığın öneminin farkında mısınız? O halde doğru yoldasınız! Artık siz de bu Büyük Uyanışın bir parçasısısınız..!
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

[ ARKADAŞLAR GERÇEK BİR TÜRK İSENİZ BU YAZIYI SONUNA KADAR OKUYUNUZ. LÜTFEN!!!

Elimden geldiğince açık ve okunur yazmaya çalıştım. Sizi sıkmayacağına eminim. Çok şey kazanacağınıza inanıyorum. Tek istediğim yazıyı sonuna kadar okumanız. Bunu ilk başta kendiniz için sonra Türk olduğunuz için yapınız. ]

Arkadaşlar bildiğiniz üzere Büyük Uyanış bölümünde vatanımız için çok önemli olan bazı konuları sizlerle paylaşmak ve elimden geldiğince sizlere faydalı olmak için yazılar yazıyordum. Vaktim olmadığından uzun süredir yazamasam da yine çok önemli bir hususla tekrar karşınızdayım.

Türkçe…

Arkadaşlar dil bir milletin manevi bayrağıdır. Dil olmadan kültürden bahsetmek imkansızdır. Yani dilini kaybeden millet kültürünü geliştiremediği gibi kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Şimdi aklınızdan sıradanlaşan cümleler sarf edeceğim düşüncesi geçebilir ama yazımı sonuna kadar okursanız kendinizde bir şeyler uyanacağını fark edeceksiniz.

Öyle bir duruma geldik daha doğrusu getirildik ki Batı özentisi olduk çıktık maalesef. Sırf bu özenti uğruna 10000 yıllık dilimizi Türkçemizi, 300 yıllık bir dile İngilizce’ye tercih eder olduk. Oysa İngilizce yapı ve özellikleri bakımından Türkçemizden kat kat fakir bir dil. İngilizce’de kullanılan kelime sayısı 250 civarında iken dilimizde bu rakam on binleri buluyor. Hatta Türkçe çoğu kelimenin İngilizce’de bir karşılığı dahi yok.

“Gönül” gibi bir kavramı bile karşılayamayacak kadar aciz bir dildir İngilizce. En yetenekli İngilizce’ciyi getirin çeviremez şu iki kelimeyi İngilizce’ye… Gönlüm sende :D

Oysa Türkçemiz öyle mi? Hangi kelime, hangi duygu olursa olsun rahatlıkla ifade edebiliriz kendimizi dilimizle. Başka dillerde geçen bir sözcüğün bizde 3-4 karşılığı bile olabilmekte.Ama biz maalesef İngilizcelerini tercih etmekteyiz. :çok sinirli:

Matematiksel yapısıyla Türkçemiz tüm bilim adamlarını hayrete düşürecek cinsten bir dil. Sondan ekleme yapılarak bir kelimeye o kadar fazla anlam ve boyut kazandırılabilir ki bunu İngilizce’de yapabilmek için satır satır yazı yazmak gerekir…

İşte size örnek:
Siz Çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdansınızdır…

Çevirin ve sonucu görün… Tabi çevirebilirseniz :D

Arkadaşlar bir milletin kültürün ortadan kaldırmak istiyorsanız ilk önce o milletini dilini etkisiz hale getirmelisiniz. İşte bunu şuan bize uyguluyorlar maalesef… Tarihte hiçbir zaman bağımsızlığını kaybetmemiş, hiçbir zaman sömürge olmamış Türk milletini dilini dolayısıyla kültürünü yok ederek tarih sahnesinden silmeye çalışıyorlar

Nasıl mı yapıyorlar bunu?

Yukarıda acizliğini anlattığım bu İngilizce anasınıflarımızdaki tertemiz beyinlerimize kadar girmedi mi? İngilizce dersleri anasınıflarında bile okutulur oldu.

İlköğretimini bitirip liseye geçecek olan bir öğrenciye koskoca bir yıl kayıp yaşatılarak İngilizce öğretme bahanesiyle Hazırlık sınıfı uygulaması yapılmıyor mu? Öğrenci tam ilköğrenimini bitirip ortaöğretime geçecek, bir yıl tüm derslere ara verilip öğreniminden soğutuluyor gençlerimiz. Bir senesi çalınan öğrenciye sözde yabancı dil öğretiliyor sonraki 3 senede normal derslere kafa yoran öğrenci için kalıcı olmayan bir yabancı dil öğretilmiş olsa gerek. Peki sonuç? Öğrenci bir senesini kaybetti. Öğrendiği derme çatma İngilizce ile de yapsa yapsa dilini yozlaştıracak şeyler yapar… Kendimden biliyorum... :(

Bizler değil miyiz? Özenti gibi ok, yes, bye kelimeleri kullanan, bizler değil miyiz arkadaşlar kendimize singleboy, ayshe gibi yabancı yabancı isimler takan. Bizler değil miyiz dükkanlarımıza şirin görünmek için Donergy, Ahmet’s Meqan, gibi saçmalıktan öteye gitmeyen isimler veren.

Üniversiteye geliyorsunuz, orada da bırakmıyor bu illet yakamızı. Eğitimi İngilizce verilen bir üniversite de Fizik bölümüne gidiyorsunuz. Kuantum gibi zor bir dersi size İngilizce anlatıyorlar. Normalde Türkçe bile anlatılsa anlamakta zorlanacağımız bu dersleri hiçbir amaç olmadan bize yabancı dille öğretiyorlar. Ondan sonra bilim yapamaz duruma gelmiyor muyuz?

Yazık ki ne yazık…!

Gerekçeleri ne? İngilizce uluslararası bir dilmiş bu yüzden bilim yapma açısından bilinmesi gerekiyormuş. Buna inanan millet sömürge olmaya mahkum olmuş millettir.
Japonlar neden İngilizce kullanana acır gözlerle bakıp dışlıyorlar hiç düşündünüz mü? Onlar bilim yapmıyorlar mı? Cevabı biliyorsunuz evet… Japonlar dillerine dolayısıyla kültürlerine öyle sahip çıkıyorlar ki bilimle dünyayı yönetir duruma geliyorlar, icatlar yapıyorlar… Demek ki neymiş uluslar arası bilim yapmak için İngilizce’yi mutlaka bilmek diye bir kaide yokmuş.

Arkadaşlar zararın neresinden dönülse kardır. Biz şuan zarardayız ve eğer bu zarardan dönmezsek 1,5-2 nesil sonra Türkçe diye bir dilimiz olmayacak. Dilimizi bozup kültürümüzü yok edecekler. Yıllardır bileğini bükemedikleri Türk milletini tarihten silmiş olacaklar.

Peki Ne yapabiliriz???

Arkadaşlar ilk başta kendimize çeki düzen vereceğiz. Yani Türkçe karşılığı olan hiçbir İngilizce kelimeyi kullanmayacağız. Yazışmalarımızda ok, bye, yes gibi saçmalıklardan uzak duracağız. Kısa diye onları tercih mi ediyorsunuz? Kolayı var. Sizde kısaltın. Tmm, güle güle, evet desek de olur ;)

Bunlar başlangıç için yapmanız gerekenler. Sonra daha da detaya ineceğiz. Nasıl mı? Alternatifdeğil seçenek diyeceğiz, legal değil yasal diyeceğiz yani Türkçe’de karşılığı varsa (iddiaya girerim vardır) onu kullanacağız. İşte o zamanlar yapmacık yapmacık konuşmalarlar yazışmalarla değil, benliğimizi koruduğumuz ve dilimize sahip çıktığımız için farklı olup dikkat çekeceğiz…

Ben karşımda ok, yes, bye diyen birine acır gözlerle bakarım AMA KARŞIMDAKİ TÜRKÇE’Yİ DOĞRU KULLANDIĞIM İÇİN BUNU YAPAMAZ!!! İşte fark budur!

Kendimize çeki düzen verip bilinçlendik mi? Şimdi geldi çevremize…

Söyletmeyeceksin arkadaşım karşındakine anlamıyorum diyeceksin…
Resim

Örnek vereyim;
Benim ilkokulda okuyan bir yeğenim var. Okulda öğrendikleri İngilizceyi gelip söylüyor bana bende anlamıyorum diyorum tavır alıyorum. (Halbuki öğretmenini cebimden çıkarırım :D ) İsteklerini İngilizce konuşmamak şartıyla yapıyorum yola geliyor. İşte bunun gibi. Güzelce açıklandığı takdirde diline sahip çıkmayacak bir Türk tanımıyorum. Zaten çıkarsa da Türklüğünden şüpheye düşerim.

[hr]

Herkesin böyle davrandığını düşünür müsünüz arkadaşlar… Ne kadar güzel olur ve ne kadar imrenirler dilimize. Çünkü dünyada bizim dilimizin bir eşi daha yok. İddia ediyorum…

Ben birkaç yıldır bunu uyguluyorum kendime ve o kadar yol kat ettim ki anlatamam. O kadar güzel tepkiler alıyorum o kadar farklı görünüyorum ki herkesin içinde bu beni çok mutlu ediyor. En önemlisi de benliğime sonuna kadar sahip çıkıp, atalarımızın kanlarıyla yazdığı tarihimize sahip çıkmış oluyorum…

Zor değil arkadaşlar inanın… Başlamak başarmanın yarısıdır. Bu bilince sahip olduğumda ilk yaptığım şey [email protected] (inanın iğrendim şimdi kendimden) olan e-posta adresimi [email protected] olarak değiştirmek olmuştu… ;)

Türk’ü zor kullanarak yıkamazlar… Türk’ü sinsilikle, masa başında yıkarlar ancak… UYANALIM ARKADAŞLAR!!!

Gözlerinize sağlık…
En son VSaBaH tarafından 06 May 2008 [ 20:31 ] tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

!
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
Uyus
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen Uyus »

Bencede Sonuna Kadar Okunması Gereken Bir Yazı Kendimizde Uygulamalıyız Ama Okumakla Kalmamalıyız. ;)

Eline Emeğine Sağlık =D> =D>

Kullanıcı avatarı
GiudiZioSo
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen GiudiZioSo »

=D> =D> =D> eline emeğine sağlık gerçekten harika bi yazı olmuş..

Kullanıcı avatarı
DEMİR_7252
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen DEMİR_7252 »

Uyarın için çok teşekkürler ...Böyle bir uyarıya gerçekten ihtiyacımız vardı...

Bende konuyla ilgili olarak Ziya Gökalp'tan bir dörtlük paylaşmak istiyorum

Türklüğün vicdânı bir,
Dîni bir, vatanı bir;
Fakat hepsi ayrılır
Olmazsa lisânı bir

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Uyus, desteğin için gerçekten teşekkürler... Çok haklısın sadece okumakla kalmamalı uygulamaya koymalıyız...

GiudiZioSo, yazıyı beğendiğine çok sevindim. Gerçekten elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Aslında Türkçe'yi anlatmakla bitirmek mümkün değil ama şimdiden okuyanları fazla sıkmak istemedim. :D

DEMİR_7252, paylaştığın dörtlük çok yerinde ve güzel oldu. Daha önce hiç duymamıştım ama yazdığım onca yazıyı özetler nitelikte çok anlamlı bir dörtlük olmuş. Ziya Gökalp adlı yazarımızı kutlamak gerekir... =D>
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
Uyus
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen Uyus »

Bu Resmi Çok Beğendim Ben Sizlerlede Paylaşmak İstedim.

Resim

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Uyus, çok teşekkürler gerçekten yerinde bir paylaşım olmuş... ;)

Zaten dile batacak bir dil varsa o da İngilizce olmalı...
 !

Resim

Kullanıcı avatarı
ali
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen ali »

Volkan sitenin yöneticisi olduğunu öğrendiğimde bunun fazla bir anlamı olmadığını düşünmüştüm. Fakat bu yazıyı gördükten sonra bu duyarlılığınla bu ülkeyi yönetecek vasıfta olduğunu düşünüyorum. Keşke bizi yönetenler, arkadaş bildiklerimiz, genel olarak çevremizdeki herkes bu duyarlılığa sahip olsaydı.

Ama yinede umutsuz değilim. Bizim gibi vatan evlatları olduktan sonra ne dilimizi ne de bütünlüğümüzü kimse bozamaz.

Teşekkürler...

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

ali yazdı:Volkan sitenin yöneticisi olduğunu öğrendiğimde bunun fazla bir anlamı olmadığını düşünmüştüm. Fakat bu yazıyı gördükten sonra bu duyarlılığınla bu ülkeyi yönetecek vasıfta olduğunu düşünüyorum. Keşke bizi yönetenler, arkadaş bildiklerimiz, genel olarak çevremizdeki herkes bu duyarlılığa sahip olsaydı.

Ama yinede umutsuz değilim. Bizim gibi vatan evlatları olduktan sonra ne dilimizi ne de bütünlüğümüzü kimse bozamaz.

Teşekkürler...

Aman estağfurullah Alicim naptın sen... :D Ben kendi çapımda birşeyler yapmaya çalışıyorum evet ama bu işin öncüleri var aslında... Mesela bu ülkeyi yönetecek kapasitede bir insan olarak Oktay SİNANOĞLU'nu görüyorum. Tabi Oktay Hocamız gibi birçok insan daha sayabilirim. Yaşı biraz elverse Türkiye'yi en üst düzeylere çıkaracak kalitede milliyetçi bir insan...

Oktay SİNANOĞLU bana çok şey kazandırdı. Yani kitaplarının büyük bir kısmını okudum herkese de tavsiye ederim.

Ama görüşlerin için tekrar teşekkür ederim Ali. Yorumların için sağol ;)
 !

Resim

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Bu arada tarafımca tasarlanmış Türkçe Üzerine olan bir sitemiz var...

:ok: LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

Tasarımını yaptım ama içeriğinizenginleştiremedim... Varsa güzel fikirleriniz alabilirim...
 !

Resim