CHATer CHATer Konuş Türkiye, Kapak Olsun AB’ye!

Türk müsünüz? Türklüğünüze ve Türkçenize gönülden bağlı mısınız? Sağ ve sol görüş yerine bağımsızlığın öneminin farkında mısınız? O halde doğru yoldasınız! Artık siz de bu Büyük Uyanışın bir parçasısısınız..!
Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Bilgisunar(internet) sayesinde, dilimiz 21. yüzyılda, hızla ilerliyor! Bu ilerleyişin yönü kimse tarafından bilinmese de, bizler sabah akşam chateeer chater konuşuyoruz msn’de!

AB, AB, duy sesimiziiiii, işte bu Türkiye’nin chaaaat sesleri...
(AB yetkilileri, canları sıkıldıkça “Türkiye’de “dil sorunu var, ifade özgürlüğü yok” diye açıklama yaparlar ya!)
(....)

Efendim artık hemen herkes bilgisunara bağlanabiliyor, oradan chat yapabiliyor. Sizin de bir gün ansızın msn’iniz tutar da, messenger’a girmek, online olup chat yapmak isterseniz, umarım chat dilini biliyor olursunuz.

Eğer bilmiyorsanız yandınız vallahi, şaşakalırsınız! Aman ha, “çağdaş dünya vatandaşı” bilinciyle her adımımızı izleyen AB’ne de çok ayıp olur…

O halde, hemen chat dilini öğrenip kendinizi özgürce ifade etmeniz gerekir! Ben şimdi size bir kıyak yapayım, chat dilinin inceliklerini göstereyim. (Almanya Bşbkn’ı Angela Merkel ne der sonra?)

Önce şunları bir öğrenin. mrb: merhaba; slm:selam; eyw:eyvallah; ltf: lütfen; pls: please

Bu arada isteğe bağlı olarak, hani daha çok “hava”ya girmek için şunu deneyebilirsiniz: İsminiz Tuğçe ise 2che yapabilirsiniz, İlker ise, İllcare. Selin’seniz, Celine, Vildan’sanız Wheeldone, Birol’sanız, Birall, Vahap’sanız Wahap yakışır. Yok isminiz Ali’yse, Alee yapın, Arzu’ysa Rzoo, Gülşen’se, Gülshen, Yasemin ise Yeahsemean, Aykut’sa Icould deyin. Adınız Kemal ise de, hatırım için Kemal kalsın ne olur!

Devam edelim. Örneğin iş konusunda chat yapıyorsanız: “2che hnm, mailinizi aldım, tsk ederim. Syglr.” şeklinde bir cümle kurabilirsiniz.

Eğer işle ilgili konuştuğunuz “chat meytiniz” yakın biriyse: “Mrb. Fiyatları mailler msn ltf? Tsk,” diyebilirsiniz.

Yok sevgilinizle ya da arkadaşınızla chatteyseniz: “Slm cnm nbr,” kullanacaksınız. Konuya göre: “çok yrdmc oldun, tsk.”

Şimdi de chat dilinde kullanılacak diğer kısaltmalar geliyor:

Ewt: evet; nbr?: ne haber?; olm: oğlum; uln: ulan;
Bir de “ok: tamam” var, ancak bunu bilmeyen yok za10 – bu da ne mi? Bunu da ben buldum, olamaz mı? Şu bildiğimiz “zaten,” “za” ve İnglizce 10, “ten” yani, süperim diimi!.
oki: tamam; iiyim: iyiyim; çok iii: çok iyi; saol: sağol;

Eğer chat meytiniz, yakınınızsa ve yemek yeyip yemediğini soracaksanız: 7n?, diyeceksiniz, yani: yemek yedin mi?
Chatteki kişi, tavlamaya çalıştığınız karşı cinsse: 1+1=?, yazacaksınız. Bu da ne demeyin bilgisunar cahilleri, “benimle çıkar mısın?” demek.

Eğer onu çoktan tavladınızsa; askhıımmmm, denilebilir. Sonra da geyik başlar: Bni sefiyo msn cnm?

Peki chatteki, uzun zamandır çıktığınız ve artık ayrılmak istediğiniz biriyse? 1-1=0, yazacaksınız. Yani, buraya kadar, seni terk ediyorum, senden ayrılıyorum…

Efendim bir de dedikodu chatleri vardır: -Dn sinemya gttk, film süperdi… Yog böle bir şii. -Biz de Taximdeydik. Şook eglndk.

-Ciğercy’ye de gttnz?

Güzelmish dii mi?

AB ne derse desin, biz “çok dilli küresellik” ödevimizi yerine getirmiş, ifade özgürlüğümüzü “chater chater” kullanmaya başlamışız bile!

O zaman şimdi herkes aşağıdaki notu “copy paste” yapsın, Merkel’e mail atsın:

“Sevgili Mrkl, Biz özgür ifadeli, multi dilli bir ulusuz. Gelmeyin üstümüze, za10 küskünüz size! Üstelik dil ve ifade özgürlüğü konusunda siz bakın kendinize, çok slm eşinden boşanan Fransız meytiniz Sarkozy’ye! Söyleyin canı sıkılırsa mutlaka gitsin, “ABD Irak’ta” filmine… Öptük… See you...

Buyrun BöNBöN Şekerlerine:

BöNbiri : Yazarın globalleşmeyle ne problemi var sence? BöNöteki : Vardır bi derdiiii, don’t worry bi happy...

Alın Birini Vurun Ötekine!

Kaynak :
LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Re: CHATer CHATer Konuş Türkiye, Kapak Olsun AB’ye!

Mesaj gönderen dikenüstünde »

Öyle konuşanlara sinir oluyorum. Zaten listemde çoğu yok artık :D

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Re: CHATer CHATer Konuş Türkiye, Kapak Olsun AB’ye!

Mesaj gönderen VSaBaH »

Gerçekten okumaya kesinlike değecek türden güzel bir yazıymış... =D>

Yani hadi kısaltmaları anlayabilirim yeri gelir bende kullanırım... tmm evt vs...

Ama ok, yes, bye gibi saçmalıklara artık dayanamayacak duruma geldim eğer tanıdığım biriyse kesinlikle uyarmadan edemiyorum.
Yani direk kısaltmalar da kaldırmak biraz zor gelebilir bazılarına ama önce yabancı kelimelerden arındırmalıyız dilimizi...

Ha arındırdık mı kısaltma da yok ondan sonra ;) Aşama aşama yani...
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim