Eğitimde Ingilizce zorunluluğu...! (Ne hallere düştük..!)

Türk müsünüz? Türklüğünüze ve Türkçenize gönülden bağlı mısınız? Sağ ve sol görüş yerine bağımsızlığın öneminin farkında mısınız? O halde doğru yoldasınız! Artık siz de bu Büyük Uyanışın bir parçasısısınız..!
Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

abi bilmiyorum olaya farklı bir boyut getirmek isterim biz dünya da lobisi olan weya kulis yapabilen bir ülka olmaya uzağız..bunu herkes kabul etsin(ancak yeni gelecek nesil müstesna).. burda bence sorulması gerekn veya tartışılması gereken yapılan işin zorunluluğudur..
BİZ burada şunu konuşalımmı yabancı dili öğrenirken kendi dilimizi nasıl muhafaza edeceğiz.
biz burada şunu öğretmeyee çalışalım yabancı dili öğrenirken aslında ana dilin bilinmesi ve tam anlamıyla bir konuşma şekline dönüştürülmeden yabancı dilinde öğrenelemeyeceğidir..bu noktalardan yola çıkalım..Dünya devi olmuşuz veya olmamışız biz dünya deviyken bile ülkemizde insanların yabancı dili değil,yabancı dilleri öğrenip o çerçevede işlerini gördüğü biliyoruz...

Hatta şunu biliyorum. Size Büyük Uyanış kitabında okuduğum birşeyi anlatıyım..
Almanya'da yetişen bir sürü başarılı doktorumuz var bunu televizyonlardan da duyuyoruz.. Bunlardan bir de Fikriye Doğan bir Türk doktorumuz. Almanya'da İki dalda mide-bağısak ve tiroid alanında uzman olmuş birisi.. Bu doktorumuz Almanya'da büyük başarılara imza atmış.. Gerçekten kaliteli bir doktormuş. Bu doktorumuz Türkçe bir tıp kitabı bastırmak ve kitabını Türkiye'ye göndermek istiyor. Yayın şirketleriyle anlaşılıyor. Bu Ankara'daki bazı doktorların kulağına gidiyor. Ve "SİZ TÜRKÇE TIP KİTABI BASIYORMUŞSUNUZ. NE GEREĞİ VAR" deniyor.. Yorumu size bırakıyorum..
"bırakalım bu onların ayıbı"değilmi yoksa bizimmi ayıbımız..
BİZ BENCE BURADA ANADİLİMİZİ NASIL GELİŞTİREBİLİRİZİN İÇİNDE OLMALIYIZ..
ÇOK TEŞEKKÜRLER BU PAYLAŞIM İÇİN..

AMA UNUTMAYALIM FATİH İSTANBULU FETHETMEDEN ÖNCE AYASOFYADA CİN ERKEK Mİ?DİŞİMİYDİ KONUSU TARTIŞILIYORDU...
HERKESE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

meteka, kardeşim biz Yabancı dille eğitim ve öğretime tabiki karşı değiliz.. Yani biz senin de vurguladığın gibi yabancı dil eğitimi uğruna ana dilimizin feda edilmesine karşıyız..

Bu ülkede işine yarayana da, yaramayana da İngilizce denen dilin zorunlu kılınıyor ve öğretilmeye çalışılıyor ona sinirleniyoruz..Yani yine çok merakliysa öğrensin dil bilmesi ona hiçbirşey kaybettirmez, aksine çok şeyler kazandırır. Ben de ilerde İngilizce kursuna gidip kendimi geliştirmek istiyorum ama gidip de ana dilimi ikinci plana atmıyorum. İngilizceyi sırf kendimi birazcık olsun geliştirmek, Türkçe konuşamayanlarla iletişim kurmak için öğrenmek istiyorum.

Günlük hayatımızdaki konuşmalarımıza yabancı dilimi karıştırmak çok yersiz..Çünkü bizim dilimiz şükürler olsun ki kendimizi ifade edebilcek en iyi şekilde yapılandırılmış...

meteka yazdı:"bırakalım bu onların ayıbı"değilmi yoksa bizimmi ayıbımız..
Onların bu söyledikleri tabiki kendi ayıpları ama bizim bu adamlara bunları söylemelerine izin vermemiz daha büyük bir ayıp değil mi sence?
Bunlara gereken dersler verilmedğinden bunlar bazı eksiklerimizden güç alıyorlar..O eksiklerimi giderirsek güçsüz kalacaklar.. Peki nedir o eksiğimiz?
TABİKİ DİLİMİZE YETERİNCE SAHİP ÇIKMAMAK..

meteka senin gibi vatanına milletine bağlı ve bir o kadar da bilgili bir kişiyle bu konuları tartışmak ayrı bir zevk veriyor.. Burada açılan her başlıkta senin de yorumunu görmek isterim.. ;)

KOLAY GELSİN...
En son VSaBaH tarafından 16 Haz 2007 [ 20:44 ] tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

Dilin ikinci plana atılması çok yanlış hata çünkü ATATÜRK bile.: Türk Türkçe konuşur türkçe düşünür türkçe okur diyor peki biz nekadar bunu uyguluyoruz.Türkçeyi yaşamadan Türkçe konuşulmaz...
Türkçe bir deryadır bir denizdir biz yüzmeyi bimediğimiz için suya girmiyoruz..Sudan korkuyoruz...
Türkçe artık bir çıkmazın içinde bir buhran içerisinde ancak şu unutulmamalıdır Her Buhran Bir Fırsattır...
Bügün ingiltereliler Shakespere'in 300 yıl önce yazdıklarının ışığında üniversite diplomalarını alıyor..Şunu demek istiyorum biz nasıl bundan 300 yıl önce konuşulan Türkçeyi anlamıyor anlamadığımız için kullanmıyor kullanmadığımız için yaşatmıyorsak onlar bunun tam tersinin yapıyor yaşatıyor yaşattıkça Dilini daha dirençli kılıyorlar..

Türkçenin maruz kaldığı kadar hiç bir dil yozlaşmaya bukadar maruz kalmıyor...
Tarihi yazan bir toplum dilini bile savunamıyor...Bugün bizim savunamadığımızı başkası savunur arkadaşlar...
Türkçeyi konuşmak demek eski sözcükleri gündeme getirmek değil olanı en iyi şekilde kullanmaktır..ve savunmaktır..
BEnce Bu platformda düşünülürse Türkçe FIrsatlarını Kullanıp daha güçlü bir set çekmeli ve yabancı istismarına son vermelidir..

Mevlananın dediği gibi

Kim aslında Ola durÜ Cüda
Rüzgarı Vaslı Eyler Mukteda

Kim aslından uzak ve ayrı olursa o kavuşma zamanını bekler durur...

Kullanıcı avatarı
AsilKan
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen AsilKan »

TürkGenci yazdı:Bakıyorum da yazanlardan hiç karşıt görüşte olan yok. Türkçe bir abece var:

abcçdefgğhıijklmnoöprsştuüvyz.

winniethepooh, saxblue, wolky.......

Eğer Türkçe konusunda hemfikirsek, harfler ve takma isimler konusunda da hemfikir olmamız gerek. Hem harfler Türkçe değil, hem takma isimler. Eğer bu konuda duyarlılık göstereceksek, kendimizden başlamalıyız. Konuşmalarımızdaki bye,ok, yes yanısıra takma isimlerimizi de göz önünde bulundurmalıyız.

ben hiç biryerde yabancı kelime yazmam, yazanı uyarırım...

isimdeki harf konusuna gelince; o özel bir isimdir...VE TÜRKÇEDE ÖZEL İSİMLER DEĞİŞTİRİLMEZ....

VE SEVDİĞİM BİR KARAKTERİN İSMİNİ KULLNDIM DİYE YANLIŞ YAPTIĞIMI DÜŞÜNECEK DEĞİLİM...

Kullanıcı avatarı
Y4HY4
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen Y4HY4 »

artık buna dur demeliyiz dicem ama herkes biliyor ki bu şartlarda bu biraz zor;

çünkü artık okuduğumuz izlediğimiz her yerde inglizce sözcükler var..

mesela ben samsundan örnek verim çıkın çiftlik caddesine % 85 dükkan isimleri yabancı böyle bir ortamda tabi bu olur önce buralardan başlamak gerek...

Kullanıcı avatarı
TürkGenci
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesaj gönderen TürkGenci »

VSaBaH yazdı:
TürkGenci yazdı:Bakıyorum da yazanlardan hiç karşıt görüşte olan yok. Türkçe bir abece var:

Eğer Türkçe konusunda hemfikirsek, harfler ve takma isimler konusunda da hemfikir olmamız gerek. Hem harfler Türkçe değil, hem takma isimler. Eğer bu konuda duyarlılık göstereceksek, kendimizden başlamalıyız. Konuşmalarımızdaki bye,ok, yes yanısıra takma isimlerimizi de göz önünde bulundurmalıyız.

Gerçekten güzel bir mevzuya değindiniz.. Teşekkürler..

Ben elimden geldiğince ona dikkat ediyorum ama bundan sonra arkadaşlarımın da dikkat etmesi için elimden geleni yapacağım.. Tüm kullanıcılara bu şekilde bir kısıtlama getirmek doğru olmayabilir ama herkesin ilk önce çevresine dikkat etmesi durumunda böyle bir kısıtlamaya da gerek kalmayacağı düşüncesindeyim..

Ve bu işe bana bundan sonra Wolky diyenleri azarlamakla başlıyorum...
Eğer illa da diyeceklerse yazarken volki diye yazmalarını rica edeceğim...
Ben daha önce bunlara fazla dikkat etmemiştim..

Dediğim gibi bu bölümü yeni açtık. Ancak olanlardan şunu söyleyebilirim ki açmakta da biraz geç kalmışız.. Ancak hiçbirşey için fazla geç sayılmaz.. Ben elimden geldiğince artık bunlara dikkat edeceğim..

VE BURDAN TÜM DUYARLI ARKADAŞLARIMA SESLENİYORUM.. EĞER ÜYELİK ADINI DEĞİŞTİRMEK İSTEYEN ARKADAŞ OLURSA BU KONUDA MEMNUNİYETLE YARDIMCI OLABİLİRİM...

TürkGenci yaklaşık bir yıldır bu forumun yöneticiliğini yapıyorum ancak şimdiye kadar ilk kez kendimi bu denli eksik hissediyorum..

Bana birşeyler kazandırdığın ve bazı gerçekleri bizimle samimiyetle paylaştığın için teşekkür ederim..

GERÇEKTEN HERŞEY İÇİN SAĞOL...

Senin de dediğin gibi ağ alanında böyle bir kısıtlama getirmek yanlış olur. Bunu engellemenin tek yolu tüm arkadaşları bu konuda bilgilendirmektir ki bu işi yapıyorsun. Bu konudan dolayı teşekkür ediyorum.

Önemli değil kardeşim. Uyandık, uyandırıyoruz.

winniethepooh yazdı:

ben hiç biryerde yabancı kelime yazmam, yazanı uyarırım...

isimdeki harf konusuna gelince; o özel bir isimdir...VE TÜRKÇEDE ÖZEL İSİMLER DEĞİŞTİRİLMEZ....

VE SEVDİĞİM BİR KARAKTERİN İSMİNİ KULLNDIM DİYE YANLIŞ YAPTIĞIMI DÜŞÜNECEK DEĞİLİM...

Uyarılarından dolayı teşekkür ederim. Evet dediğin gibi Türkçe de özel isimler değiştirilemez. Ama özel isimler.. Ve ben hiç şimdiye kadar w,q,x kelimelerini içeren Türkçe özel isim görmedim. Olmaz da..

Tekrar teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

TürkGenci, yaptığın konuşmadan sonra saxblue adlı arkadaşımız kullanıcı adını değiştirmek istediğini belirtti.. Hatta kullanıcı ismi bile verdi ancak o isim kullanılıyormuş o yzden başka birşey seçmek için düşünüyor..Enyakın zamanda da değiştirecektir..

Ona bu duyarlılığından dolayı, sana da bazı şeyleri bize göstermede yardımcı olduğundan dolayı teşekkür ederim... =D>

Ben de bir kampanya başlaytmayı düşünyorum.. Ama o da bende kalsın.. Sürpriz olsun tüm üyelerimize... ;)
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
AsilKan
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen AsilKan »

türkgenci,

özel isimler sadece türkçe ye has bir durum değil...

bir ismin türkçe de özel isim muamelesi görmesi için türkçe olması gerekmez.

Kullanıcı avatarı
TürkGenci
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesaj gönderen TürkGenci »

VSaBaH yazdı:TürkGenci, yaptığın konuşmadan sonra saxblue adlı arkadaşımız kullanıcı adını değiştirmek istediğini belirtti.. Hatta kullanıcı ismi bile verdi ancak o isim kullanılıyormuş o yzden başka birşey seçmek için düşünüyor..Enyakın zamanda da değiştirecektir..

Ona bu duyarlılığından dolayı, sana da bazı şeyleri bize göstermede yardımcı olduğundan dolayı teşekkür ederim... =D>

Ben de bir kampanya başlaytmayı düşünyorum.. Ama o da bende kalsın.. Sürpriz olsun tüm üyelerimize... ;)

saxblue arkadaşı tebrik eder bu davranışı ile diğer arkadaşlara örnek olmasını dilerim.

winniethepooh yazdı:türkgenci,

özel isimler sadece türkçe ye has bir durum değil...

bir ismin türkçe de özel isim muamelesi görmesi için türkçe olması gerekmez.

wolky hangi dildendir?

Kullanıcı avatarı
AsilKan
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen AsilKan »

o bana bulabileceğin tek hata. hata denirse. kaç kere ve en son ne zaman kullanılmış o nu da söle.

ayrıca wolky yazan tek kişi ben değilim.

w, yeri gereği v den daha işlevseldir o yüzden oluşmuş ve tekrarlanmamış bir durum..