Eğitimde Ingilizce zorunluluğu...! (Ne hallere düştük..!)

Türk müsünüz? Türklüğünüze ve Türkçenize gönülden bağlı mısınız? Sağ ve sol görüş yerine bağımsızlığın öneminin farkında mısınız? O halde doğru yoldasınız! Artık siz de bu Büyük Uyanışın bir parçasısısınız..!
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Eğitimde Ingilizce zorunluluğu...! (Ne hallere düştük..!)

Mesaj gönderen VSaBaH »

Arkadaşlar anlayabilmiş değilim.. Neden bu Ingilizce zorlaması..?

Ben kendimi bildim bileli ülkemizde, okullarımızın büyük kısmında İngilizce vardı.. Bu Ingilizce dersini müfredata koyanların amacı bu derslerle Uluslarası ölçülerde yeteneğe sahip öğrenci yetiştirmekmiş... (!) Başarılı olabiliyorlar mı? Bunu siz düşünün.. Hanginiz ilkokuldan beri aldığı İngilizce eğitimle bir yabancı dil düzeyine ulaştı..Yabancı dil tabiki önemlidir.. Bir dil bir lisan demiş atalarımız çok da güzel demişler... Ancak yabancı dili, ana dilinize tercih edin dememişler..

Eğitim dilinin İngilizce olması da apayrı bir mevzu! Eğitim neden İngilizce verilir ki? Bugün çoğu üniversitemizde eğitim dili İngilizce güya İngilizce eğitim verilerek bir yerlere gelinmeye çalışılıyor.. Eğitimin İngilizce olması, öğrencilere birşey kazandıramadığı gibi kaybettiriyor da.. Ülkemizin üniversitelerindeki öğrenciler bu yüzden ezberciliğe alışıyorlar.. Kendimden de biliyorum.. Yaşamasam söylemem heralde.. :) Öğrenciler karmakarışık şeylerle uğraşmaktan.. Bilinçli düşünmeye ve yaratıcı olamaya vakit bulamıyor.. Beyni köreliyor..Yabancı kitaplar okutturuluyor? Türkçeleri dururken.

Hatta şunu biliyorum. Size Büyük Uyanış kitabında okuduğum birşeyi anlatıyım..
Almanya'da yetişen bir sürü başarılı doktorumuz var bunu televizyonlardan da duyuyoruz.. Bunlardan bir de Fikriye Doğan bir Türk doktorumuz. Almanya'da İki dalda mide-bağısak ve tiroid alanında uzman olmuş birisi.. Bu doktorumuz Almanya'da büyük başarılara imza atmış.. Gerçekten kaliteli bir doktormuş. Bu doktorumuz Türkçe bir tıp kitabı bastırmak ve kitabını Türkiye'ye göndermek istiyor. Yayın şirketleriyle anlaşılıyor. Bu Ankara'daki bazı doktorların kulağına gidiyor. Ve "SİZ TÜRKÇE TIP KİTABI BASIYORMUŞSUNUZ. NE GEREĞİ VAR" deniyor.. Yorumu size bırakıyorum.. :mad:

İşte size bomba bir mevzu.. Yalnız bu bomba bizim başımızda patladı.. Biliyorsunuz Talim Terbiye Kurulu çıkardığı bir yasayla. Yabancı dilin anasınıflarına kadar zorunlu kılınmasını uygun gördü.. Bunun mantığı olamaz.. Bakın Sayın Oktay SİNANOĞLU bunun hakkında ne diyor;

:!: Yabancı eğitim dili anasınıflarına kadar inen bir ülkede 2 nesil sonra ana dil kaybolur...

Bu da ne demek oluyor.. Eğer bu kafayla gidersek 2 nesil sonra işimizi bitirecekler.. Çünkü o zaman Türkçemizi kaybetmiş olacağız.. Türkçe'yi kaybeden bir Türkiye'nin de insanına Türk demem açıkcası..Çünkü dil bir milletin tüm benliğidir...

Bu parçadan ne çıkarmalıyız..? Yabancı dilde eğitim olmaz.. Ana dlimizi yabancı dile kurban ettirmemeliyiz..! Eğitim sistemimiz gereğince ne kadar yabancı dile alıştırılsak da bunu ana dilimizde konuşma dilimizde yansıtmamalıyız...

NEYSE FAZLA UZATMAYIM..UMARIM BİRAZCIK OLSUN SİZİ AYDINLATABİLMİŞİMDİR..

DAHA BAŞKA ŞEYLER BULDUKÇA BURDA SİZİNLE PAYLAŞAVCAĞIM..

!
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
AsilKan
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen AsilKan »

daha önce de söylemiştim;

OKTAY SİNANOĞLU nun BYE BYE TÜRKÇE kitabını oku wolky....

daha ne saçmalıklar olduğunu görmekte zorlanmazsın...

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Şu Samsun' a bi gidiym.. Onu da okuyacağım..

Çok dikkat etmeli Mustafa, öyle sadece kitap okumayla olacak işler değil..İnsan içten yapacak böyle şeyleri.. Ben MSN de bile biriyle konuşurken. OK, BYE, YES gibi gereksiz şeyleri kullanmam..

Ne o öyle kardeşim.. Ya tamamen İngilizce konuş benle.. Ya da Türkçe değil mi? Ya Türkçe olmayan mutlaka vardır ama bunları karşılıkları var hiç olmazsa.. Mesela OK>TMM, BYE >GÜLE GÜLE, YES>EVET desek ölür müyüz yani..? Hani bazılarımızın aklına gelir bunları yaparak dil mi kurtarılır diye ama ben şu sözü çok severim yine de tekrarlıyorum..

BÜYÜK SORUNLAR, KÜÇÜK ADIMLARLA ÇÖZÜLÜR...!
Oktay SİNANOĞLU (Ben bu adamı çok seviyorum.. :))

Nedir bu ingilizce merakı anlamıyorum.. Ben Türkçe konuşmaktan gurur duyarım.. İngilizcem de az çok iyidir ama yine de yerinde kullanmayı tercih ederim..

YORUMLARIN İÇİN SAĞOL...winniethepooh ;)
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
Gökl-l@N
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen Gökl-l@N »

volkan tam 12 den vurdun tebrik ediyorum

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Kullanıcı avatarı
MaviGitar
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen MaviGitar »

volkan ferah aydınlık bir beyin bunları zaten çok iyi ve mantıklı bi şekilde düşünür. güsel bi konu. ama böyle şeylere nasıl dur denilir. benimde pek sevdiğim bi konu deil bu ingilizce eğitim ve bu yeni zibidi gençliğin yarı türkçe yarı ingilizce konuştuğu yam yamca dil. ancak böle bi saçmalağıa böle saçma benzetme olur.. işte bende o tiplerden ve bu ingilizce eğitim gibi saçmalıkları milletin kafasına sokanın ben aklına *okim!! gerçekten bu türkiyenin geleceğini hiç parlak görmüyorum bi T.C vatandaşı olarak! ana okula kadar inmesi bu ingilizcenin.. artık yuhh diyorum ben buna. hala bunlar avrupa birliğine girmeye çalışıyorlar *ok var sanki. sen kendi içinde birlik değilsin ki. milletin yamağı olucaksın onun bunun söküğünü dikiceksin. çok yazık. böle mevzulara içim kaynıyo resmen :!: :!:

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Gökl-l@N yazdı:volkan tam 12 den vurdun tebrik ediyorum

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

TEŞEKKÜRLER Gökl-l@N.. Desteğinizi bekliyorum... Artık brşeyler yapmamızın zamanı geldiğine inanıyorum...

saxblue yazdı:volkan ferah aydınlık bir beyin bunları zaten çok iyi ve mantıklı bi şekilde düşünür. güsel bi konu. ama böyle şeylere nasıl dur denilir. benimde pek sevdiğim bi konu deil bu ingilizce eğitim ve bu yeni zibidi gençliğin yarı türkçe yarı ingilizce konuştuğu yam yamca dil. ancak böle bi saçmalağıa böle saçma benzetme olur.. işte bende o tiplerden ve bu ingilizce eğitim gibi saçmalıkları milletin kafasına sokanın ben aklına *okim!! gerçekten bu türkiyenin geleceğini hiç parlak görmüyorum bi T.C vatandaşı olarak! ana okula kadar inmesi bu ingilizcenin.. artık yuhh diyorum ben buna. hala bunlar avrupa birliğine girmeye çalışıyorlar *ok var sanki. sen kendi içinde birlik değilsin ki. milletin yamağı olucaksın onun bunun söküğünü dikiceksin. çok yazık. böle mevzulara içim kaynıyo resmen :!: :!:

saxblue görüşlerin görüşlerimdir.. ;) Daha dur Avrupa birliğine hiç girmedim ona da girecem biraz sabır... :D

O GÜZEL YORUMLARIN İÇİN SAĞOL...
 !

Resim

Kullanıcı avatarı
AsilKan
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen AsilKan »

ortak tabiki küçük adımlarla başlanır her şeye...
benim kaldığğım yurtta hazırlık okuyan bi arkadaş var.
lisede yabancı dil okumuş, adam geliyor "hello" diyor..
ağzından "ok" düşmüyor ama her defasında uyarıyorum.
TÜRKSEN, TÜRKİYEDE YAŞIYORSAN TÜRKÇE KONUŞACAKSIN...

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Aynen Mustafa uyarmak lazım..Bizim arkadaşlar arasında o kadar abartan yok şükür ama ben de bilgisayar kursundaki hocaya taktım.. Azarlayacağım bir gün.. Bir konu anlatıyor ardından Okeeeey diyor dün sınıf yeeeees diyor.. Ben da aslanlar gibi Eveeet diyorum.. Herkes bana gülüyor.. Halbuki gülünecek durumda olan kendileri..Ama böyle olmaz ki canım.. Bir uyarı şart..

İşte size bir öneri..(Yabancı dille eğitim alanlara söylüyorum) Bu da Oktay Sinanoğlu taktiğidir..

Sn. Oktay SİNANOĞLU yazdı:ÖNCE TÜRKÇE DERS KİTABI
"Osman", dedim; "o işin kolayı var. Sen canını üzme. Şimdi git, okuduğun dersin muadili Türkçe bir ders kitabı bul (tabii bu artık kolay olmayabilir; artık sahaflara mı bakacaksın, ne yapacaksan. Çünkü, bir yandan Batı'nın küresel kıraliyetçileri etnikçi eğitim lâfları karıştırırken, Türkiye'de Türkçe ile eğitim nerdeyse kalmadı). Türkçesinden fizik mi, matematik mi iyice bir çalış. Gayet güzel ve derinine konuları anlayacaksın. Bol bol da alıştırma meseleleri çöz. Ancak böylece konu beynine mâl olur; yoksa ezberle bir iş olmaz. Ondan sonra, konuyu iyice bilince, yabancı terimlerini öğrenmen birkaç günlük bir uğraşıdır. Gider o ezbercilik, Tarzanca sınavlarını yapıverirsin, olur biter. Öbürlerinden farkın: onlar yalnızca birkaç kelime Tarzanca ezberlemişlerdir. Sen ise konular üzerine düşünebiliyor, sorgulayabiliyor, çözüm üretebiliyor olacaksın. Haydi bakalım."
Aradan bir yıl kadar geçti. Meğer Osman bizim sözleri ciddiye almış; dediğim tarzda çalışmış. Bir de baktık, Osman okul birincisi. Gençler, öğrenciler, kendi ülkesinde yabancılaştırılan, yabancı dayatmacıların, onların yerli maşalarının kurbanı küçük kardeşlerim: Size de aynısını öneririm.

Adam diyor ki.. Önce konuları Türkçe çalış mantığını anla sonra yabancı kitaplara yönel diyor.. Böylece yabancı kitapları çerez gibi yersin diyor.. Ne kadar mantıklı.. :D Arkadaşlar bu adamın dediklerini boş vermeyelim.. Adam eğer birşeyler bilmese gerçekten de zeki olmasa. Amerika'nın 200 yıllık tarihinin en genç profesörü olmazdı.. Oktay hocamız sağolsun ülkesini unutmamış.. Amerikan yalağı olmamış hala ülkesi için uğraşıyor..Çok da güzel yapıyor..
 !

Resim

Kullanıcı avatarı
TürkGenci
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesaj gönderen TürkGenci »

Bakıyorum da yazanlardan hiç karşıt görüşte olan yok. Türkçe bir abece var:

abcçdefgğhıijklmnoöprsştuüvyz.

winniethepooh, saxblue, wolky.......

Eğer Türkçe konusunda hemfikirsek, harfler ve takma isimler konusunda da hemfikir olmamız gerek. Hem harfler Türkçe değil, hem takma isimler. Eğer bu konuda duyarlılık göstereceksek, kendimizden başlamalıyız. Konuşmalarımızdaki bye,ok, yes yanısıra takma isimlerimizi de göz önünde bulundurmalıyız.

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

TürkGenci yazdı:Bakıyorum da yazanlardan hiç karşıt görüşte olan yok. Türkçe bir abece var:

abcçdefgğhıijklmnoöprsştuüvyz.

winniethepooh, saxblue, wolky.......

Eğer Türkçe konusunda hemfikirsek, harfler ve takma isimler konusunda da hemfikir olmamız gerek. Hem harfler Türkçe değil, hem takma isimler. Eğer bu konuda duyarlılık göstereceksek, kendimizden başlamalıyız. Konuşmalarımızdaki bye,ok, yes yanısıra takma isimlerimizi de göz önünde bulundurmalıyız.

Gerçekten güzel bir mevzuya değindiniz.. Teşekkürler..

Ben elimden geldiğince ona dikkat ediyorum ama bundan sonra arkadaşlarımın da dikkat etmesi için elimden geleni yapacağım.. Tüm kullanıcılara bu şekilde bir kısıtlama getirmek doğru olmayabilir ama herkesin ilk önce çevresine dikkat etmesi durumunda böyle bir kısıtlamaya da gerek kalmayacağı düşüncesindeyim..

Ve bu işe bana bundan sonra Wolky diyenleri azarlamakla başlıyorum...
Eğer illa da diyeceklerse yazarken volki diye yazmalarını rica edeceğim...
Ben daha önce bunlara fazla dikkat etmemiştim..

Dediğim gibi bu bölümü yeni açtık. Ancak olanlardan şunu söyleyebilirim ki açmakta da biraz geç kalmışız.. Ancak hiçbirşey için fazla geç sayılmaz.. Ben elimden geldiğince artık bunlara dikkat edeceğim..

VE BURDAN TÜM DUYARLI ARKADAŞLARIMA SESLENİYORUM.. EĞER ÜYELİK ADINI DEĞİŞTİRMEK İSTEYEN ARKADAŞ OLURSA BU KONUDA MEMNUNİYETLE YARDIMCI OLABİLİRİM...

TürkGenci yaklaşık bir yıldır bu forumun yöneticiliğini yapıyorum ancak şimdiye kadar ilk kez kendimi bu denli eksik hissediyorum..

Bana birşeyler kazandırdığın ve bazı gerçekleri bizimle samimiyetle paylaştığın için teşekkür ederim..

GERÇEKTEN HERŞEY İÇİN SAĞOL...
 !

Resim