Fantastik Kurgu Okuyacaklara...

Kitap tanıtımları, yeni çıkan kitaplar, en çok okunanlar, yorumlar ve daha fazlası...
Kullanıcı avatarı
reha37
Asi Üye
Asi Üye

Fantastik Kurgu Okuyacaklara...

Mesaj gönderen reha37 »

Eğer bağımlılık yapacak birşey arıyorsanız size Fantastik Kurgu romanları öneririm...

Fantastik kurgu okuyacakların ilk bilmesi gerek şudur; fantastik kurgu diye bilinen şey aslında İngiliz Mitolojisidir.... Roman karakterleri insanlar, elfler, cüceler, orklar vs. fantastik yaratıklardır...

Bundan yaklaşık 50 yıl önce J.R.R.TOLKIEN adında, bir üniversitede araştırmalar yapan bir öğretim üyesi bu konu üzerine oldukça önemli araştırmalar yapar. Gerçekten takdire şayan hikaye düzenleri, diller ve karakterler geliştirir. Bunların ilki "Hobbit" olmak üzere kitaplar yazar. Günümüzde "Yüzüklerin Efendisi" olarak bilinen serüvenin de başlangıcıdır. Ancak yaşadığı dönemde eserleri ilgi görmez, hatta deli olduğu iddia edilip üniversiteden kovulur.

Bir zamanlar National Geographic dergisinin hediye verdiği bir VCD de Tolkien'in yaşadığı dönemden eserlerine bakış ve etkilenmiş olabileceği nesneler gerçekten çok ilginçti... Hatta Türklerden de çok etkilendiği ve bazı karakterlerin Türkleri çağrıştırdığı söylenir.

Öldükten yıllar sonra bunlar inanılmaz değer kazandı. Filmi yayınlanmadan on sene önce bile Yüzüklerin Efendisi dükkanımızda elmiş geçmiş en çok satan romanlardandı.

Diğer tüm fantastik kurgu roman yazarlarının hayat hikayelerini okuduğunuzda mutlaka şöyle bir cümleye rastlarsınız; "....J.R.R.Tolkien'i okudu ve etkilendi..."....

Yüzüklerin Efendisinin filmini izledim diyenler mutlaka kitabını okusun. Kitabını okuyanlar zaten filmini izlemiştir diye onlara birşey deme ihtiyacı hissetmiyorum....

Gelelim diğer serilere...

Benim size tavsiye edeceğim 2 yazar var.... Margeret Weis (& Tracey Hickmnan) , R.A.Salvatore....

Ejderha Mızrağı dizisinden yaklaşık 10 kitap okuduktan sonra silkinip kendime gelmemle seriyi bıraktım. Zira artık başka kitaplar okuyabilecek vaktimi hala bitirmeme yüzlerce kitap olan bir seri için harcıyordum.

Okuyacaklara tavsiyem, bu serinin 10 kitabını okuyun ve bırakın. İşte o kitaplar; Güz Alaca Karanlığının Ejderhaları , Kış Gecesi Ejderhaları, İlkbahar Şafağı Ejderhaları, İkizlerin Zamanı, İkizlerin Savaşı, İkizlerin Sınavı, İkinci Nesil, Yaz Alevi Ejderhaları, Ruhdöveni, Silah Kardeşliği...

Bilgisayar oyunlarından, filmlerden boş vakitlerden çok daha eğlencelidir...

Diğer bir seri Salvatore'nin "Unutulmuş Diyarlar" dizisi.... Bu da çok akıcı, nerede duracağınızı iyi belirleyin...

Bu üç seri dışında pek birşey okumadım....

Bir ara FRP (Fantastik Role Playing) merakım olmuştu....

Saygılarımla...

LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP! ... 8&Itemid=1

Kullanıcı avatarı
yosun*
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen yosun* »

verdiğin bilgiler için teşekkürler reha37

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Re: Fantastik Kurgu Okuyacaklara...

Mesaj gönderen Veda »

Reha, bilgilerin ve tavsiyelerin için teşekkür ederiz...
Burda güzel ve farklı bir paylaşım olmuş... =D>