Alacakaranlık (Twilight) Kitap Kapaklarının Anlamları

Kitap tanıtımları, yeni çıkan kitaplar, en çok okunanlar, yorumlar ve daha fazlası...
Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

1.Kapak ~ Twilight – Alacakaranlık

Resim

Yasak meyve = Yasak aşk bağlantısı.

Edward’ın Bella’yı sevmesi kesinlikle yasak çünkü ona çok fazla zarar verebilir hatta öldürebilir bile. Ama Edward, bella’dan uzak duramıyor.. Elmayı tutan ellerin anlamı da Edward’ın ellerindeki aşkları.

2.Kapak ~ New Moon – Yeni Ay

Resim
Ölen çiçek. Bu da Bella’yı simgeliyor.

O çiçeğin normalde, mutluyken, çok güzel gözükmesi gerekiyor. Ama Edward Bella’dan ayrıldığında, bella yaşamın hiçbir anlamının kalmadığını düşünüyor bu da onun mutlu bir çiçekten ölmek üzere olan bir çiçeğe dönüşmesine neden oluyor diyebiliriz.

3.Kapak ~ Eclipse – Tutulma

Resim

Kırmızı kurdele = Bella’nın Edward’a olan bitmez aşkını ve Jacob’a olan aşkını simgeliyor. (ki kırmızı aşk rengidir bilindiği gibi)

Bella’nın Edward ve Jacob arasında bir seçim yapması gerekiyor.. ve tabiki Edward’ı seçiyor ama kurdelenin tam kopmamış olması da Jacob’la arkadaşlığını hala devam ettirmek istemesi anlamına geliyor.

4.Kapak ~ Breaking Dawn – Şafak Vakti

Resim

Bella’nın en zayıfken en güçlü kişi haline gelmesi..

Bella vampire dönüşmeden önce kitaptaki en zayıf karakterdi.
Bu da arka taraftaki kırmızı piyonla gösterilmiş.
Piyon – satrançtaki en zayıf taş
Kırmızı renk – Bella’nın kanını simgeliyor.

Ama Edward onu vampire dönüştürdükten sonra tüm Cullenlar arasında en güçlü kız haline geliyor ve bu da önde duran beyaz (kan yok) vezirle, yani satrançtaki en güçlü taşla simgeleniyor.

5.Kapak ~ Midnight Sun – Geceyarısı Güneşi

Resim

Bilindiği üzere bu kitap Edward’ın gözünden. Edward hep kendisinin ‘karanlıkta olduğunu’ düşünüyordu, yani hayatı hiç daha iyiye gitmedi. Şöyle de diyebiliriz ki sürekli geceyarısı olan bir ortamda yaşadı. Ama Bella hayatına girdiğinde, her şeye rağmen dünyasında bir ışık olduğunu farketti. Çünkü, Edward’ın 2. kitapta Bella’yla konuşurken de belirttiği gibi, bella onun için bir tür güneş olmuştu.

* Aslında bu kitabı anlatmak için direkt bir alıntı kullanabiliriz.:

“Senden önce, Bella, hayatım ay olmayan bir gece gibiydi. Çok karanlıktı ama yıldızlar vardı – ışığı, nedeni işaret eden.. ve sonra sen bir meteor gibi gökyüzüme girdin. Birdenbire her şey yanıyordu; parlaklık vardı, güzellik vardı. Ve sen gittiğinde, meteor ufukta kaybolduğunda, her şey simsiyah oldu. Hiçbir şey değişmemişti, ama benim gözlerim ışıktan kör olmuştu. Yıldızları göremiyordum artık. Ve hiçbir şey için bir neden kalmamıştı.” ~Edward Cullen [Yeni Ay]

Kullanıcı avatarı
FB Rh (+)
Forumun Abisi
Forumun  Abisi

Mesaj gönderen FB Rh (+) »

faydalı teşk..

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Faydalı mı bilmiyorum ama tek bir yerde gördüm. Meraklılarının dikkatiğin çekeceğini düşündüğüm için paylaşayım dedim. Umarım dediğim gibi olur.

Kullanıcı avatarı
FB Rh (+)
Forumun Abisi
Forumun  Abisi

Mesaj gönderen FB Rh (+) »

hayır hayır çok iyi teşk paylaşım için

Kullanıcı avatarı
Siyah Sandalye
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen Siyah Sandalye »

Güzel paylaşım teşekkürler Veda. Ben de merak ediyordum kapak resimlerinin anlamlarını. =D>

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Eyvallah, sağolasınız. :slm: :slm:

Kullanıcı avatarı
yeL DegirmeNi
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen yeL DegirmeNi »

geçekten bende merak edıyordum ilk kapak resmi elmanın manasında dogru tahmın etmişim =D>

saol canım =D>

şu satırlarıda paylaşmadan edemiyecem ;)

[quote] İlk bakışta aşk değil aslında. Daha çok... çekim değişimi. Onu gördüğünde aniden seni olduğun yerde tutan şey dünya olmuyor. O tutuyor. Ve hiçbir şey ondan önemli olmuyor. Onun için her şeyi yapabiliyorsun, onun için her şey olabiliyorsun... Senin ne olmana ihtiyacı varsa o oluyorsun, koruyucu, sevgili, arkadaş ya da kardeş."
Jacob Black [/quote]

Kullanıcı avatarı
efsu_esila
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen efsu_esila »

en güzeli yeniaydı.tam bi bunalım :D kapağı zaten yorumsuz mükemmel ötesi!!! :slm:

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Bence de en sıkıcısı Yeniay'dı. En zevklisi Alacakaranlık ve Şafak Vakti oldu benim için. Edward'sız kitap gerçekten bir bunalımdı. :D :D

Kullanıcı avatarı
efsu_esila
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen efsu_esila »

yeniay en güzeldi bnce gerçekten hiç abartı yoktu çünkü sevdiğinden ayrıyken gerçekten göğsünde bi delikle yaşiosun ...şafak vakti de güzeldi taşlar yerine oturdu çünkü :D