Vampir Furyası Aldı Başını Gidiyor...

Kitap tanıtımları, yeni çıkan kitaplar, en çok okunanlar, yorumlar ve daha fazlası...
Kullanıcı avatarı
Siyah Sandalye
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen Siyah Sandalye »

Resim

1897'de Bram Stoker ile edebiyat alemine dalan vampirler dünya ve Türkiye kitap piyasalarında altın çağını yaşıyor. Stephenie Meyer'le başlayan furya kitapçı raflarlarını bu türle doldurdu.

Bu alandaki ilk kitabı yazmış olmasına rağmen adı vampirlikle özdeşleşen kahramanı Dracula'nın sayesinde Bram Stoker edebiyatta bu türün krallık koltuğundan hiç inmedi.

Onun tahtını en çok zorlayan isim ABD'li kadın yazar Anne Rice olmuştu. Rice'ın vampirler, mumyalar ve cadılar üzerine inşa ettiği romanlar halen türün en çok satanları arasında yer alıyor. Kitaplarını ateist düşünceye sahip olduğu yıllarda yazan Anne Rice daha sonra Tanrı'ya iman ederek Hazreti İsa'nın hayatını konu alan kitaplar yazmaya yöneldi.

Her sene hatırı sayılır miktarda vampir, cadı ve hortlak öyküsü içeren kitap yayınlanmasına rağmen ikinci sınıf edebiyat olarak nitelenen türün yayıncıları Anne Rice'den sonra geniş kitlelerin hararetle aradığı eserler bulmakta oldukça zorlandı.

Dünya kitap piyasalarının kaymağını yiyen yayıncılar, The Secret furyasınrdan sonra kitap okurlarını nasıl bir eserle sarsacaklarının hesaplarını yaparken tercihin bu tür üzerine kurulmuş olması ilk bakışta pek mantıklı bulunmadı. Ama Stephenie Meyer'in ilk etapta yadırganan romantik vampir hikayesi, kampanyalardan sonra öyle bir uçuşa geçti ki hemen akabinden bu furyadan pay almak isteyen taklitleri, rakipleri ve devam kitapları piyasayı işgal ediverdi.

2006 yılında ilk kez Dharma Yayınları'nın Türkçe'ye kazandırdığı eserin satışı bir kaç bini aşmamıştı. 2008 yılının ekim ayında Epsilon yayınları etiketiyle ikinci kez raflara çıkan kitap yine beklenen satış rakamlarından uzak bir çizgi arz ediyordu ki tanıtım ve reklam furyasının ardından filmlerin de devreye girmesi ile satışlar on binlerle ifade edilir şekle dönüştü.

Epsilon, Alacakanlık'tan sonra Stephenie Meyer'in seri olarak öyküyü devam ettiren Yeni Ay, Tutulma, ve son olarak da Şafak Vakti'ni ard arda yayınlayarak raflara hatırı sayılır miktarda vampir sokmuş oldu. Hatta bu arada yazarın Göçebe adlı eseri de okura arada sunuluverdi.

Ama sadece Epsilon değil, bu furyadan nasiplenmek isteyen diğer yayınevleri biri ardına bu tür kitapları raflara çıkartıverdiler.

Dolasıyla bugün herhangi bir kitapçıya gidip raflara baktığınızda nerden baksanız 50'ye yakın eser görmek mümkün.

Gerilim ve fantastik türün klasiklerini türkçeye kazandırma konusunda saygın yayıncılık sergileyen İthaki yayınları tür furya haline gelmeden önce Bram Stoker'in ölümsüz klasiği Dracula'yı Türkçe'ye çevirmişti. Bu eseri listenin en başına koymak şart.

Ancak bu furya vesilesi ile adını zikretmekte fayda olan bir eser daha var. Çok çok uzun yıllar önce Drakula'yı istanbul'a getinen Ali Rıza Seyfi'nin fantastik eseri de Türkiye'de korku denilince akla ilk gelen isim olan Giovanni Scognamillo'nun önsözü ve girişimleri ile bundan tam 10 yıl önce okurlarla tekrar buluşturulmuştu. Kamer Yayınlarının neşrettiği Drakula İstanbul'da duruşu ve esprisi ile türün koleksiyonunu yapanların koleksiyonunda bulundurması gereken kitaplardan. Kitabı piyasadan bulamasınız dahi sahafların ucuz kitap reyonlarında şimdilik görmek mümkün.

Gelelim şu an kitapçıların raflarında bulunan korku ve gerilim romanlarına. İşte Haber7 Kitap dünyası ve LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP! kitap satış sitesi startejik ortaklığının derleyebildiği en geniş liste. kitaplar hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için her zaman olduğu gibi başlıklarına tıklamanız yeterli.

Hangisi daha korkunç diye sorulacak olursa yorum yapacak okurlarımız bu konuda birbirine yardımcı olabilirler... Türün meraklılarına "uykusuz geceler " dileriz...

Dracula - Bram Stoker - İthaki Yayınları
Gerilim ve korku türünün başyapıtı...
Viktorya Dönemi'nin aşırı ahlakçı görünümünün ardında yatan karanlığı ve ikiyüzlülüğü açığa vuran bir anlatı. Stoker bu yapıtıyla, yaşadığı dönemin ahlakçı ve bilimci ütopyacılığını, kana susamış bir vampirin şahsında, ustalıklı bir biçimde eleştiriyor.

Asil Kan - Melissa De La Cruz - Epsilon Yayınevi
Yaşam, herhangi birisinin şimdiye kadar fark ettiğinden daha kırılgandı… Bir dakika önce yaşarken bir dakika sonra ölü olabilirdin. Peki ya hiç ölmeyeceksen? Doğum, yaşam ve ölüm… Her biri birer döngü ama bir de bu döngünün dışında yaşayanlar var; doğan, yaşayan ama hiç ölmeyenler!

Şafak Vakti - Stephenie Meyer - Epsilon Yayınevi
37 farklı dilde 40 milyondan fazla satan “Alacakaranlık” Serisinin yazarı Stephenie Meyer’den serinin son kitabı Şafak Vakti…

Göçebe - Stephenie Meyer - Epsilon Yayınevi
Dünyamız görünmeyen bir düşman tarafından istila edilmişti. İnsanların bedenleri, bu istilacılar için sahiplik yaparken bedenler bir değişikliğe uğramamış gibi görünse de, zihinleri ele geçiriliyordu. Neredeyse herkes teslim olmuştu.Geriye kalan "vahşi" birkaç insandan biri olan Melanie, yakalandığı zaman sonunun geldiğine inanır. Göçebe, Melanie'nin bedenini alan "ruh", yetkililer tarafından bir insan bedeninin içinde yaşarken karşılaşabileceği zorluklar hakkında uyarılmıştır: Baskın duygular, hislerin yoğunluğu, çok canlı olabilen anılar…

Tutulma - Stephenie Meyer - Epsilon Yayınevi
Binlerce Alacakaranlık hayranını beklediğine değecek kadar sevindirecek olan kitabın satışa sunulduğu ilk gün kapışılması mümkün! Çünkü Edward'la Bella için aşkın anlamı Tutulma'da daha derin...

Yeniay - Stephenie Meyer - Epsilon Yayınevi
Edward ve Cullen Ailesi’nin diğer üyeleri Bella’nın doğum günü için bir parti verirler, fakat Bella ısrarla karşı çıkar. Çünkü ortada büyük bir sorun vardır; Edward sonsuza dek genç kalacaktır, peki ya Bella? Kâbuslar, sırlar, imkânsızlıklar, seçimler ve kararlar... Bella ve Edward’ı yine sorlu bir mücadele bekliyor.
Alacakaranlık’ın kahramanlarının aşk ve heyecan dolu macerası Yeniay’da hız kesmeden devam ediyor.

Alacakaranlık - Stephenie Meyer - Epsilon Yayınevi
Kitaptan Üç şeyden kesinlikle emindim. Birincisi, Edward kesinlikle bir vampirdi. İkincisi, onun ne kadar güçlü olduğunu bilmediğim bu vampir yani benim kanıma susamıştı. Üçüncüsü, ona koşulsuz ve geri dönülemez biçimde aşıktım.

İşaret - Kristin Cast, P. C. Cast - Pegasus Yayıncılık
Yeni Bir Hayat, Yeni Bir Aşk... Tüm Dünyada Gençlerin Tutkunu Olduğu Yeni Bir Vampir Serisi.
"Yüzümü ona çevirdiğimden beri bu kitap beni kendine esir etti. Tamamıyla muhteşem. İşaret, ateşli, karanlık ve eğlenceli."
-Gena Showalter, Yazar

İhanet - Kristin Cast, P. C. Cast - Pegasus Yayıncılık
“Karanlık vampir dünyasında geçen olağanüstü etkileyici bir macera.”
—Romantic Times BOOKreviews

Şeytanla Uyumak - Andria Cardarelle - Laika Yayınları
Donskoy; Ravenloft dünyasındaki garip lordlardan birisi...
Azalin'in topraklarindaki evini; bu Lordla evlenmek, onun çocuğunu doğurmak ve daha iyi bir gelecek için terkeden Marguerite...

Ben, Strahd - Bir Vampirin Anıları - P. N. Elrod - Laika Yayınları
"...Ben, Strahd, Barovia Lordu... İyi biliyorum ki hükümdarlığım sırasında gelişen olaylar, tarihi kaydetmek yerine çarpıtmakta usta olanlar tarafından korkunç bir şekilde yanlış anlatılmıştır. Bu yüzden olayların bir kaydını tutmaya karar verdim ki sonunda gerçekler anlaşılsın..."

Ben, Strahd, Azalin'le Savaş - P. N. Elrod - Ankira Yayıncılık
Strahd von Zarovich bir asırdan daha uzun bir süre boyunca Barovia'yı demir yumrukla yöneterek halkının kanından beslenmiş ve kimseden korkmamıştı. İşkenceli hükmünün tüm o yıllarında, kimse ona baş kaldırmaya cüret edememişti.
Fakat, artık Vistaniler Barovia'ya dönmüş ve Barovia'nın dehşet lordu için bir uyarı getirmişlerdi. Birisi Strahd'a karşı çıkmak için geliyordu. Sadece vampirin varlığını sona erdirebilecek bir rakip değil, aynı zamanda, tüm Barovia'yı da yok edebilecek biri.

Vampirizm - Christopher Frayling - Varlık Yayınları
Vampirlerin edebiyattaki tarihsel ve kronolojik gelişiminin izini süren bu kitap, Gotik edebiyat ve vampirizm meraklıları için paha biçilmez nitelikte.

Vampirin Asistanı - Darren Shan - Tudem Eğitim Hizmetleri
Darren shan yalnızca sıradan bir öğrenciydi; te ki Ucubeler Sirki'ne gidene kadar. Şimdi yeni hayatını bir vampirin asistanı olarak sürdürürken onu hayatta tutacak tek bir şey vardı: Kan... Ve o buna çaresizce direniyordu.Ama Kurtadam'la tüyler ürperten bir karşılaşma her şeyi değiştirecek miydi?,

Kan Tünelleri - Darren Shan - Tudem Eğitim Hizmetleri
Darren Shan oldukça ilginç, muhteşem yaratıcılıktaki hikayelerine bir yenisini daha ekliyor
-Children's Literature-

Sislerin Vampiri - Christie Golden - Ankira Yayıncılık
Bir zamanlar, Jander henüz hayattayken, uzun zaman önce ölmüş birinin cesedini bulmuştu. Derisi sağlam ve gergin görünüyordu, ancak elf kılıcıyla dürttüğünde parçalanmış ve içinden kurtlar fışkırmıştı. Strahd öyküsünü bitirdiğinde, Jander'in aklına gelen imge işte buydu. Tıpkı ceset gibi, bu öykü de hoş görünmüyor, ancak bir bütün oluşturuyordu. Jander, daha derinlere dalarsa öykünün karanlık gerçeğinin, cesetten fışkıran kurtlar gibi ortaya döküleceğini biliyordu.

Vampirle Görüşme - Anne Rice - Merkez Kitapçılık ve Yayıncılık
1994 yılında filme de çekilen, Brad Pitt, Tom Cruise, Antonio Banderas gibi oyuncuların ölümsüzleştirdiği Vampirle Görüşme, zamanın ötesinde bir hikayeyle okurunu şaşırtıyor.
(Tanıtım Yazısından)

Pandora - Anne Rice - Martı Kitabevi
Rice bütün o güzellikleriyle seksi ve dayanılmaz vampirleri ile geri dönmüş... Pandora bir süper kadın kahraman; güzel, tabi ki zeki, korkusuz, özgür, tutkulu ve becerikli. Ve nefesleri kesecek, adrenalin pompası gibi bir eser.
-Booklist-

Vampir Vittorio - Anne Rice - Martı Kitabevi
''Pandora'' ve ''Vampile Konuşma'' nın yazarı Anne Rice bu kitapta, bizi ortaçağın Floransa'sına, Vampir Vittorio'nun ülkesine götürüyor. 'Romeo ve Juliet'in vampir versiyonu olarak adlandırılan bu roman, kutsal ve lanetli harikalarla dolu bir Rönesans İtalya'sında genç aşkın masumiyetin yitiriliş öyküsünü anlatıyor.

Suçlu Zevkler - Laurell K. Hamilton - Artemis Yayınları
"Doğru söylüyordu. Kapıyı kapatıp onu karanlık ve sıcak yolda bıraktım. Ölüleri diriltip yaşayan ölüleri huzura kavuşturuyordum. Yaptığım şey, kimliğim buydu. Eğer motivasyonumu sorgulamaya başlarsam, vampirleri öldürmeyi de bırakırdım. Bu kadar basitti. Bu gece motivasyonumu sorgulamıyordum, o zaman hala, bana verdikleri ismi taşıyan bir vampir avcısıydım. Ben Cellatım."

Gülen Ceset - Laurell K. Hamilton - Artemis Yayınları
Zombileri morga götürüp orada üzerinde testler yapmayı denemişlerdi ama küçük parçalar kaçıp olabilecek en garip yerlerde saklanmaya başlamıştı."

Lanetliler Sirki - Laurell K. Hamilton - Artemis Yayınları
"Çok korkuyordum ama neden?
Gitmem gerekiyordu ve ne kadar erken gidersem, eve o kadar erken dönecektim. Jean-Claude'un işleri kolaylaştırabileceğine inanabilseydim. İşin içine o girince hiçbir şey kolaylaşmıyordu. Eğer bu gece ondan cinayetlerle ilgili bir şeyler öğrenirsem, bedelini öderdim, parayla değil. Görünüşe göre Jean-Claude'da ondan fazla vardı. Hayır, onun istedi. Görünüşe göre Jean-Claude'da ondan fazla vardı. Hayır, onun istediği, daha acı verici, daha mahrem, daha kanlıydı."

Kaçık Kafe - Laurell K. Hamilton - Artemis Yayınları
"Lanet olsun, yaşıtlarımdan çıkacak birini bile bulamayan pek çok kadın tanıyordum. Richard'a kadar ben de onlardan birisiydim. Tamam, Jean-Claude beni bir yerlere götürürdü ama ben ondan kaçıyordum. Şehrin Vampir Efendisi'yle sıradan birisiymiş gibi çıkmayı hayal bile edemiyordum. Onunla sevişmeyi hayal edebiliyordum ama çıkmayı edemiyordum."

Kanlı Kemikler - Laurell K. Hamilton - Artemis Yayınları
"Herkes bana doğru döndü. İki dişi vampir gülümsedi; bu durum hiç hoş değildi. Bana sanki ortasında ne olduğunu merak ettikleri bir parça şekermişim gibi bakıyordu. İçim yumuşak ve tatlı mıydı, yoksa fındıklı ve sert miydi? Erkeklerin böyle beni gözleri ile soyduğu olmuştu ama daha önce birisinin derim soyulunca nasıl görüneceğimi merak ederek baktığı olmamıştı."

Ölüm Dansı - Laurell K. Hamilton - Artemis Yayınları
"Canavarca bir eğlence."
- Publishers Weekly

Yanmış Kurban - Laurell K. Hamilton - Artemis Yayınları
"Dur durak bilmeyen aksiyon, zeki konuşmalar ve buğulu seks sahneleriyle dolu bu Anita Blake romanının adı Anne Rice ve Tanya Huff hayranlarını da çekecek."
- Library Journal-

Mavi Ay - Laurell K. Hamilton - Artemis Yayınları
Delice bir tutkuyla bağlandığı sevgilisini arkasında bırakarak eski nişanlısına yardıma koşan vampir avcımız Anita Blake ile birlikte aşk ve sevgi bağları üzerine kafa patlatacağımız müthiş bir kurtarma operasyonu: Mavi Ay

Karacamdan Kelebek - Laurell K. Hamilton -Artemis Yayınları
Laurell K. Hamilton yatarrığı ve acayip dünyaya bir kez daha hoş geldiniz! Vampirler, kurtadamalr, kediadamlar, zombiler ve her türlü çeşit iğrenç sürüngen ipini koparmış geziniyor.

Gündüz Ölüsü - Charlaine Harris - Artemis Yayınları
Belki de sevgilinizin bir vampir olması o kadar da şahane bir şey değildir... “Komik, hızlı tempolu, eğlenceli ve müthiş merak uyandıran bir vampir ve aşk romanı; elinizden bırakamayacaksınız, sakın kaçırmayın.”
-Susan Sizemore

Kankolikler - Christopher Moore - Artemis Yayınları
Ölümlülerin sıkıcı hayatından gına getiren sevgili dostlarımız İşte karşınızda abartılı, sonsuz, harika, leziz, ölümüne komedi, yüksek, genç ve aşık bir terane

Ölümsüz ve İşsiz - Mary Janice Davidson - Artemis Yayınları
Hiçbir şey Betsy Taylor'ı ayakkabı fetişinden vazgeçiremez -ölmek ve yeni Vampir Kraliçesi olarak dirilmek bile. Hem kraliyet ailesi mensubu bir ölümsüz olmak hiç de öyle sanıldığı kadar matah bir şey değil -mesela ödenmeyi bekleyen faturalar halen mevcut. Zaten Betsy de hayatına mümkün olduğunca 'normal' bir şekilde devam etmeye kararlı; bu durum artık bir iş bulması gerektiği anlamına gelse bile, böyle. Gösterişli bir şekilde sergilemekten geri durmadığı 'ayakları' onu bu kez, Macy's'e götürüyor, tezgâhtarlık yapacağı hayatının isine.

Ölümsüz ve Çaresiz - Mary Janice Davidson - Artemis Yayınları
Betsy, Ölümsüzler Kraliçesi olabilir ama hâlâ ayakkabı görünce gözü dönüyor!
Vampirler kraliçesi Betsy Taylor, tüm isteksizliğiyle ölümsüzlerin alabora olmuş dünyasını yönetmeye devam ediyor. Ancak Betsy bu aralar, uzun zamandır kayıp bir kız kardeşe sahip olduğunu, dahası, kardeşinin şeytanın kızı olduğunu ve bir gün dünyayı yöneteceğini öğreniyor.

Ölümsüz ve İadesiz - Mary Janice Davidson - Artemis Yayınları
“Sadakatini bir çift marka ayakkabıyla satın alabileceğiniz bir vampir hakkında ne diyebilirsiniz ki? Sıradışı?.. Fazlası var. İnanılmaz keyifli bir kitap.”
-The Best Reviews

Ölümsüz ve Bekar - Mary Janice Davidson - Artemis Yayınları
Elizabeth “Betsy” Taylor, 30. yaş gününde sekreterlik işinden kovulur ve bir araba kazasında ölmek üzere evine doğru yola koyulur. Birkaç gün sonra bir tabut içerisinde gözlerini açtığında, daha neler olup bittiğini bile anlamasına fırsat kalmadan ölümsüzlerin arasına katıldığını idrak eder. Üstüne üstlük, yani daha da acısı, insanüstü bir takım güçler edindiğini anlaması da uzun sürmez. Şey… İnsanüstüdür, çünkü o bir vampirdir artık!

Kan ve Sis - Nancy Holder - Ro Yayınları
Sunnydale'in sisle kaplı karanlık sokaklarında her zamankinden daha büyük bir tehlike dolaşıyor: Karındeşen Jack!

Buffy / Seçilmiş - Nancy Holder - Ro Yayınları
Cehennemağzı açılıyor. Kötülerin kötüsü İlk, Sunnydale'de. Kurduğu orduyla dünyayı teslim almaya hazırlanan İlk'in şimdi tek bir amacı var: Avcı'yı ve Avcı Adaylarını öldürmek!
İyilerin cephesinde gerçek savaş yeni başlıyor. Bu zor görevde Xander, Willow, Anya, Dawn, Giles, Spike, Faith ve Angel, Buffy'nin yanında.

(Haber 7)

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen dikenüstünde »

bu ne yaa çok uzun, okuyasım gelmedi :D özet yapsan =)

Kullanıcı avatarı
Siyah Sandalye
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Yukarıdaki yeşil yer haberin kendisi.. Gerisi vampirli kitapların tanıtımı :D

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen dikenüstünde »

Tamam sağol...

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Emeğine sağlık canım. 100 KFL
Gerçekten moda oldu bu sıra, hele Alacakaranlık serisinden sonra bir kaç yayınevi daha hemen piyasaya bu konuda kitap sürdü.
Konusu bence hiç mühim değil, insanlarımız, gençlerimiz okusun da, o alışkanlığı edinsin de, iyi kötü mutlaka zaten ayırt edecektir. Bilgi içeren kitaplar olmasa da bir çok kişiye okuma alışkanlığı kazandırdığı doğru. Bu da Türkiye için gurur vericidir.

Kullanıcı avatarı
Siyah Sandalye
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Kfl, ilgin ve güzel yorumun için teşekkür ederim canım.

Kullanıcı avatarı
tena
Acemi Üye
Acemi Üye

Mesaj gönderen tena »

ilk önce paylaşımın için tşk ederim emeğine sağlık ben listede olmayan iki kitap daha söylemek istiyorum CHARLAINE HARRIS gündüz ölüsü ve şehir ölüsüde vampir furyasının güzel kitaplarından tabi bana göre ve tavsiye ederim okumayanlara