Çanları kimin için çaldın Hemingway?

Kitap tanıtımları, yeni çıkan kitaplar, en çok okunanlar, yorumlar ve daha fazlası...
Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen summer »

Resim
Küba hükümeti, 21 yıl ev sahipliği yaptığı Ernest Hemingway'in evini müzeye çevirmeye çalışırken bambaşka bir keşif yaptı, "Çanlar Kimin İçin Çalıyor"un alternatif sonu bulundu.

Küba Kültürel Mirası Koruma Konseyi ile Amerika'dan Sosyal Bilim Araştırma Konseyi, 2002'den beri müzeye çevrilecek Hemingway'in evinin bodrumunda bulunan belgeleri arşivliyor.

Hemingway'in bodrumunda bulunan üç binden fazla, aralarında el yazmalarının da olduğu sayfa, özel bir solüsyonla temizleniyor, kaplanıyor ve kategorilere göre ayrılıyor. En büyük umut, daha önce basılmamış bir roman bulmaktı. Bizce bu alternatif son, bodrumdan yeni bir romandan sonra çıkabilecek en iyi şey.

Bodrumdan iki enteresan şey daha çıktı. Biri, "İhtiyar Adam ve Deniz"in, el yazması senaryo taslağı. 1958’de çekilen film, Hemingway’in kendi kitaplarının sinema uyarlamaları arasında tek beğendiği. Muhtemelen senaryosunu da kendi yazdığı için.

Diğer ilginç konu da, İtalyan kontesi Adriana Ivancich’ten gelen mektuplar. Şimdiye kadar Hemingway'in kontese âşık olduğunu, kontesin ise onu reddedip arkadaş kalmayı tercih ettiğini sanıyorduk. Mektuplardan anlaşılıyor ki meğer Hemingway ile kontes birbirlerine âşıkmış.

"Çanlar Kimin İçin Çalıyor"un alternatif sonu da dâhil bulunan belgeler, kalan bin kadar sayfanın da restorasyonundan sonra yayınlanacak.

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen dikenüstünde »

Bana pek çekici gelmedi. Sen okudun mu? Okuduysan nasıldı?

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Okuduğumda beklediim gibi bulmamıştım ama alternatif sonu da merak ettim.