Ünlü Kalemlerden İstanbul Ansiklopedisi

Kitap tanıtımları, yeni çıkan kitaplar, en çok okunanlar, yorumlar ve daha fazlası...
Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen summer »

Resim

Hamamlardan semt pazarlarına, Orhan Pamuk’tan Sevim Burak’a, muvakkithanelerden Orient Express’e İstanbul’u anlatan 350 maddenin yer aldığı “İstanbul Ansiklopedisi” İstanbul 2010 Kültür Başkneti Ajansı’nın katkılarıyla NTV Yayınları’ndan çıktı

Enis Batur’un önderliğinde ve Sevin Okyay’ın editörlüğünde hazırlanan, sadece semt, kurum ya da kişilerin olmadığı, toplumu etkileyen siyasi olayların da yer aldığı 1010 sayfalık ansiklopedinin maddeleri kültür, bilim, edebiyat ve basın dünyasından tanınmış toplam 150 kişi tarafından yazıldı.

Didaktik bir anlatım yok

Didaktik ansiklopedik üsluptan kaçınılarak, üç yılda tamamlanan ansiklopedide Oruç Aruoba “İstanbul’un Hayvanları”nı, Doğan Kuban “Mimar Sinan”ı, Sevin Okyay “Ziya Osman Saba”yı, Afife Batur “Said Halim Paşa Yalısı”nı, Hulki Aktunç “İstanbul Argosu”nu kaleme alıyor. Ansiklopedinin en önemli özelliği ise 150 yazarın daha önce hiç görülmemiş yazılarının bu kitapta yer alıyor olması. A. M. Celâl Şengör ve Necdet Özgül’ün “İstanbul’un İklim ve Arkeolojisi”ni yazdıkları maddede Şengör’ün kaleme aldığı “İstanbul’un Jeolojisi” bölümü daha önce hiç yayımlanmamış İstanbul jeolojisine yer veriyor. Cengiz Bektaş’ın “Kuş Evleri”ni kaleme aldığı yazısı ise “hiç bir çıkar gözetmeksizin, yalnızca kuşları korumak isteğiyle yapılan kuş evleri”nin tarihine ışık tutuyor.