Bulgaristan universite egitimi

Yurtdışında eğitim şartları neler? Hangi üniversiteler nasıl eğitim veriyor? Hepsi bu bölümümüzde..

Kullanıcı avatarı
eylül_84
Acemi Üye
Acemi Üye

Mesaj gönderen eylül_84 »

Türkiye’de ÖSS sınavını kazanmak ve istediğiniz üniversiteye yerleştirilmek; üniversitelere başvuruda bulunan adayların sayıca çokluğu ve mevcut üniversite kontenjanlarının yetersizliği sebebi ile gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Bu nedenledir ki, yurt dışında ve özellikle Bulgaristan’daki yüksek eğitim kurumlarına başvurular son yıllarda oldukça artmıştır.
Bulgaristan’ın Avrupa Birliği adaylığı; mezun öğrencilere Avrupa, ABD, Kanada; Avustralya ve başka ülkeler düzeyinde tanınmış diploma imkânı vermektedir. Ayrıca Avrupa Birliği ülkelerinde veya Bologna sözleşmesini imzalamış ülkelerde denklik sınavı olmadan geçerli olup, bununla birlikte mezun olan öğrencilere (EUA) Avrupa Üniversiteler Birliği diploması verilmektedir.
Tüm Bulgaristan devlet üniversiteleri Avrupa Birliği üyeliğinden sonra tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülkemiz Yüksek Öğretim Kurulu tarafından da tanınmaktadır. YÖK tarafından tanınan devlet üniversitelerinden mezun olan öğrenciler, diplomalarını aldıklarında denklik sınavı olmaksızın diploma denkliklerini alabilmektedirler.

UNIVERSIUM EĞİTİM DANIŞMANLIK
Tel: (0216)337.02.12
LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

Kullanıcı avatarı
lewent17
Acemi Üye
Acemi Üye

Mesaj gönderen lewent17 »

1989 doğumluyum 2009 senesinde elektrik teknikerliğinden mezun oldum..ondan sonra 2 yıllık başka bir bölüm okudum turizm otelcilik ve pişman oldum..Çünkü farklı bir bölüm okumasaymışım yeni kanuna göre okuduğum taktirde istediğim kadar süreyi uzatıyorlarmış 4 yıllığa tamamlamam için..Ama 2 tane farklı 2 yıllık bölüm okuyunca bu geçerli olmuyormuş..

Fakat 2 yıllık elektrik teknikerliği mezunu bir arkadaş askerlik yeri belli olmasına rağmen bir hafta önceden sofya üniverstesine kaydını yaptırdı ve bi senedir bulgaristanda okuyor..

Benim askerlik yerim ve gideceğim tarih belli oldu 22 ağustosta gideceğim..Bende sofya üniversitesine öğrenci kaydımı yapsam askeriye sorun çıkartırmı 2 tane 2 yıllık okuduğum için elektrik teknikerliğini mühendisliğe tamamlamama izin vermezlermi? Bunu merak ediyorum şubeye gittim pek aydınlatıcı bir cevap alamadım çünkü..Bilgisi olan veya bu konuda nereye danışmam gerektiğini bilen bir arkadaş yardım ederse sevinirim..Acil cevaba ihtiyacım var sürem kısıtlı çünkü..