Amerika'da Eğitim

Yurtdışında eğitim şartları neler? Hangi üniversiteler nasıl eğitim veriyor? Hepsi bu bölümümüzde..
Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Amerika'da Eğitim

Mesaj gönderen summer »

Amerika'da Eğitim
Günümüzde, Amerika Birleşik Devletleri’nde farklı seviyelerde eğitim gören onbeş milyon civarında yabancı öğrenci bulunmaktadır. 1998 yılında Türkiye’deki Amerikan Konsolosluk’u 7265 adet öğrenci vizesi düzenlemiştir. Bu rakamın 2000 yılında arttığıda bilinmektedir. Fulbright Eğitim Komisyonu’nun verilerine göre; Türkiye, Amerika’da öğrenim gören öğrencilerin sayısı bakımından dünya ülkeleri arasında 13. sırada yer almaktadır.

Bilgi Bankası’nın Amerika ile ilgili bölümü; dil kursu, lisans, üniversiteye transfer, yüksek lisans (master), doktora, sertifika ve diploma programları, staj ve Au-pairlik imkanları hakkında tüm bilgileri kapsamaktadır.

Bunların yanı sıra, Türkiye’den dil öğrenmek; lise, lisans veya lisansüstü eğitimi almak; sertifika ve diploma programlarına katılmak veya staj yapmak için Amerika’ya gitmeyi planlayan öğrencilere eğitim ve günlük yaşamlarında faydalı olacak diğer bilgileri de aşağıda bulabilirsiniz. Bu bölümde sadece Amerika’da eğitim hayatı hakkında değil, aynı zamanda oradaki sosyal yaşam hakkında, Amerika’ya seyahatinizi ve günlük hayatınızı kolaylaştıracak bilgileri de bulabilirsiniz. Amerika’ya eğitim amaçlı giderken okul ve şehir seçiminize yardımcı olacak eyalet ve bölgeler hakkındaki detayları da inceleyebilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen summer »

Amerika'da Burs İmkanları

Amerika'da öğrenim görmek isteyen bir öğrencinin, maddi olanakları yetersiz kalıyorsa, farklı kaynaklardan yararlanarak eğitimini sürdürme yoluna gidebilir. Amerika'da lisans, lisansüstü ve doktora eğitimi almak isteyen öğrenciler birçok parasal kaynaktan yararlanabilir. Öncelikle yurtiçinden sağlanabilecek burs imkanları ve devletin sağladığı olanakları iyice araştırın. Devletin, vakıf veya derneklerin verdiği karşılıklı veya karşılıksız burs olanakları vardır. Bazı uluslararası kuruluşlar da, özel bir alanda çalışmalarını yürüten öğrencilere burs verir. Ülkemizdeki bazı özel şirketler de yurtdışında eğitim görmek isteyen başarılı öğrencilere burs vermektedir.

Amerika'da eğitim görmek için yeterli bütçesi olmayan öğrencilerin başvurabilecekleri bir diğer finansal kaynak ise yurtdışından sağlanabilecek burs imkanlarıdır. Amerika’da birçok üniversite uluslararası öğrencilere finansal yardım ofisleri aracılığıyla kısıtlı parasal yardım sağlar. Okulun kayıt işleri ofisinden, başvuru formu isterken parasal yardım hakkında bilgi de isteyebilirsiniz.

Burslu öğrenim görmek konusunda unutulmaması gereken en önemli nokta, çok çalışmak ve başarıyı bir yaşam kuralına dönüştürmektir.

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen summer »

Amerika'da Akreditasyon

Amerika'da tüm eyaletleri kapsayan tek bir milli eğitim yasası ve merkezi eğitim sistemi olmadığı için, dil kursları, lise ve üniversite (lisans, lisansüstü programları) herhangi bir yapılanmanın kontrolünde olmayıp özerktir. Bu nedenle, eyaletler kendi eğitimleriyle ilgili yasa ve kuralları birbirlerinden bağımsız olarak oluşturmuşlardır. Bu durum, zamanında elbette eğitimin niteliği ve diploma konularında, bazı kalite ve denklik sorunlarına yol açmıştır. Bu sorunları çözmek amacıyla tüm eğitim verilen kurumlarda, eğitim kalitesini kontrol etmek ve eğitimde koordinasyonu sağlamak için bölgesel ve bağımsız akreditasyon kuruluşları oluşturulmuştur.
Amerika'da, kendi yapılanması doğrultusunda, daha sağlıklı bir eğitim verilebilmesi için farklı bölgelerdeki okulları denetleyebilecek bir bağımsız, yedi adet de bölgesel (regional) akreditasyon kuruluşunu görevlendirilmiştir.

Akreditasyon kuruluşlarının görevleri nelerdir?
Bu akreditasyon kuruluşları, her konuda verilen eğitimin kalitesi ve standardizasyonu için çalışırlar. Bölgelerindeki okulları sık sık denetlerler.
Eğitim kurumlarını ele alırlarken yalnızca ders programlarını değil, eğitmenleri, okula ait tesisleri, sınıfları, kütüphaneleri, laboratuvarları, toplu olarak zaman geçirilen tüm mekanları inceleyip rapor tutarlar. Görülen eksiklikler hemen saptanır ve sorumlu kişilere gerekli uyarılar yapılır.
Eğtime yeni başlayan kurumlar da, gerekli izinleri alabilmek ve faaliyet gösterebilmek için kurumlarına müfettiş gönderilmesini ve okul eşdeğerliğinin benzeri kurumlarla olduğu gibi onaylanmasını isterler. Akreditasyon kuruluşları, uzun süren çalışmalar sonucunda getirdikleri standartları uygulayan okulları muhatap kabul edip üye olmalarına izin verirler. Kuralları uygulamayan ve standartları yerine getiremeyen okullar, önce akreditasyon kuruluşları tarafından uyarılırlar, gerekli önlemleri alıp eksiklerini tamamlamazlarsa akreditasyonları iptal edilir. Kurallara uymayan ve akreditasyonları kaldırılan okulların verdikleri diplomaların yalnızca Amerika'da değil, Türkiye'de de geçmeyeceğini sizlere bir kez daha hatırlatmamızda yarar var.

Dolandırıcılara dikkat edin...
Dikkat edilmesi gereken bir nokta da, yasaların her türlü caydırıcılığına rağmen, Amerika'da öğrenim görmek isteyen öğrencileri sömüren, belirli bir altyapısı ve eğitim programları olmayan okulların varlığıdır. Adlarına "degree mill" denen ve diploma tezgahı olarak çevirebileceğimiz bu okullar, kendilerinin böyle olmadıklarını iddia etseler de, akredite olmadıkları için verecekleri diplomanın Amerika'da ve uluslararası platformda hiçbir değeri yoktur. Çoğu zaman, yalnızca bir irtibat bürosu ve posta kutusu adresi bulunan bu okullardan para karşılığında üstelik çok kısa bir süre içinde, hiçbir eğitim görmeden diploma almak mümkündür.
Bir önemli nokta da, Amerika'da yoğun öğrenci talebinden dolayı eğitim ile ilgili sahteciliğin sayıca yüksekliğidir. Birçok dolandırıcı, kendilerini Amerika'nın ünlü okullarının temsilcileri gibi göstererek, kayıt yapmaya çalışırlar. Bu nedenle, okul araştırmalarınız sırasında, muhatap olduğunuz kurum ve kişilerle ilgili herhangi bir şüphe duyduğunuzda, bu okulları referans kitaplarından isim ve adresleriyle birlikte, başınıza herhangi bir tatsız olay gelmemesi için araştırmanızı öneririz.
Akreditasyon, özellikle Amerika'da yüksek lisans ve master programlarını yapmayı tercih edenler için büyük önem taşımaktadır. Üniversite seçiminizde en ön planda tumanız gereken nokta, alacağınız eğitimdeki akredite yani Türkiye'deki geçerliliğidir. Bunu gerçekleştiremeyen üniversitelere gittiğinizde, sahip olacağınız diploma hiçbir yerde geçerli olmayacaktır. Akredite konusunda herhangi bir problem yaşamamak için yapacağınız tek şey, doğru bilgi alabileceğiniz Yüksek Öğrenim Kurulu' nun (YÖK) Denklik Bürosu'na başvurmanızdır.
Unutulmaması gereken bir diğer nokta da, akredite olmayan okullara gidildiğinde, erkek öğrencilerin askerlik tecili konusunda problem yaşadıklarıdır.
Akreditasyon ile sıralama (ranking) iki farklı konudur, birbirine karıştırmamak gerekir.

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen summer »

Amerika'da Uzaktan Eğitim (Distance Learning)

Amerika'ya gitmeden de, bu ülkede eğitimde uzmanlaşmış üniversitelerde kurslar veya kredili dersler alarak akademik dereceye yönelik eğitim yapma olanağı vardır. Uzaktan eğitim internet ve yeni iletişim teknolojileri öğrencilerin istedikleri mekandan hatta okul sınırları dışından öğrenim görmelerine olanak sağlıyor. Böylece öğrenciler belli bir programa, programı veren kurumda bulunmadan katılabiliyorlar. Bu kısaca istediğiniz saatlerde, size en uygun mekanda, istediğiniz biçimde çalışabilmeniz anlamına gelir. Uzaktan eğitim programında kablolu yayın, internet, uydu, video kaset ya da başka bir kitle iletişim aracıyla kampüs dışına gönderilebilecek kredili dersler verilir."Homestudy", "Distance Learning", "Independent Study" ya da "Correspondence Courses" olarak da bilinen Amerika'da uzaktan eğitim, yöntem olarak Türkiye'deki "açık öğretim"i çağrıştırmaktadır.

Amerika'da uzaktan eğitim konusunda uzmanlaşmış okullardan İngilizce dil kurslarının yanı sıra, bilgisayar, işletme, resim, müzik, otelcilik, elektronik gibi dallarda da iyi ve kaliteli bir eğitim alarak sertifika sahibi olabilir veya ön lisans diploması alabilirsiniz. Bazı daha avantajlı okullar, sizlere verdikleri eğitimin sonunda lisans ve yüksek lisans diploması bile verebilirler. Ancak unutmamalı ki, derslere girmeden o konuyu öğrenmenin tek yolu, bilinçli ve düzenli olarak çalışmaktan geçer. O yüzden Amerika'da uzaktan eğitim gören kişi derslerini düzenli çalışacak, prensip sahibi biri olmalıdır. Aksi taktirde harcanan paraların karşılığı alınamaz.

Uzaktan eğitim konusunda dikkat edilecek noktalar: Yetkin bir İngilizce, Amerika'daki okulların sertifika, lisans ve lisansüstü eğitimi için şart koştuğu temel koşuldur. Ayrıca okula gidiş geliş ya da orada barınma problemleri olmasa bile, uzaktan eğitimin de yüklü bir maliyeti vardır. Sizlere önerimiz, Amerika'da uzaktan eğitim programlarından birine başvurup kayıt yaptırmadan önce, ders programlarını ve fiyatlarını önceden araştırmanızdır çünkü ücretler tahminlerinizin üzerinde olabilir.

Bu programlarda yer alan bölüm ve derslerin Türkiye'de olmaması durumunda, fiyatlar yüksek de olsa avantajlı çıkacaksınızdır. Zorunluluktan veya işlerinizden dolayı, Amerika'nın istediğiniz amaca yönelik kaliteli okullarından uzak bir bölgesinde yaşadığınızı düşünün. İngilizce’nizi ilerletmek istiyor, ya da yepyeni bir konuda eğitim alarak bilgilenmek istiyorsunuz. İşte uzaktan eğitim bu gibi durumlarda, kesin çözüm olarak önünüzde belirecektir.

Uzaktan eğitim son yıllarda büyük bir hız kazandı. Bu sistem, diplomalarını yirmi yıl kadar önce alan eski üniversite mezunlarının isterlerse yeni bazı beceriler geliştirebilmeleri için iyi bir fırsat oldu. Böylece işlerinden ayrılmaları gerekmeden kendilerini geliştirmeleri mümkün oldu. Amerika'da yazışma yoluyla veya internet kanalıyla öğretim veren birçok okul olsa da, özellikle istediğiniz konuda lisans ya da yüksek lisans programlarına başvuruda bulunmak istiyorsanız, olası problemlerin çıkmaması adına daha önce kesinlikle YÖK'ün Denklik Bürosu'na başvurmanızda yarar olacaktır. Eğer bir sorun yoksa, seçtiğiniz programda uzaktan eğitiminize başlayabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen summer »

Amerika'da Üniversitelerin Sıralaması (Ranking)

Eğitimlerini Amerika'da yapmak isteyen öğrencilerin, üniversite seçimlerindeki en büyük problemlerinden biri de, gitmek istedikleri okulların sıralamada (ranking) aldığı yerdir. Çünkü öğrenciler, okul tercihlerinde, daha önceden kendisini kabul ettirmiş ve kalitesiyle üst sıralarda yer alan okulları seçmek isterler. Fakat bilinmesi gereken bir nokta da, bu sıralamaların herhangi bir resmi niteliğinin olmadığıdır. Farklı zamanlarda, farklı biçimlerde oluşturulan bu listelerde, gerçekten de bakılması gereken noktalar hangileridir?

Okulumu hangi kriterlere göre seçmeliyim?
Az öğrencinin seçilmesi mi, ders not ortalamalarının yüksekliği mi; bulunduğu bölgenin büyük bir şehirde ve merkezi mi olması mı, yoksa öğretim kadrosunun güçlülüğü mü? Kimi iyi sosyal imkanlar, kimi gelişmiş laboratuvar şartları ister; iyi bir işi imkanı ve mezun olur olmaz hemen tercih edilir olmak kimilerinin en çok dikkat ettiği noktayken, kimileri de huzur içinde eğitimlerini tamamlamak için kalacak yurt ve spor tesislerin modernliğini ön planda tutar. Okulun ve profesörlerin ünü, verilen burslar da önemli bir öğrenci kitlesinin tercihinde belirleyici rol oynar.

Okullara başvuracak öğrencinin kavraması gereken en önemli nokta, liste sayısının çokluğu ve her özelliğe göre farklı sıralamaların yapılıyor olmasıdır. Bu yüzden, hele yabancı bir öğrenci olarak uzaktan, bu listelere hakim olmanın ve doğru karar verebilmenin zorluğu bilinmelidir.

Bazı ünlü okulların yüksek lisans programı mevcut olmadığı gibi, lisans programı çok başarılı olan bazı okulların, örneğin master ya da yüksek lisans sıralamalarında çok gerilerden geldiği de bilinmektedir. Ya da lisans eğitimi için gayet kolay yabancı öğrenci kabul edebilen okul, lisansüstü programlarında daha ilk başvurudan itibaren bir kabus olabilir. Ya da, gerekli koşulları sağlayıp okula kolayca kabul edilen öğrencilerin, derslerin zorluğundan dolayı hayatı çok zorlaşabilir.

Listelerden en doğru biçimde nasıl yararlanabilirim?
Unutulmaması gereken noktalardan biri de, elinizdeki tüm listelerden bir ortalama alıp en doğru seçimi yaptığınızda, sağlam referansları olan okulun branşlarının sizin için uygun olup olmayacağıdır. Yani makine mühendisliği konusunda iyi bir eğitim veren okul, işletme konusunda çok alt sıralarda yer alabilir. Ya da makine mühendisliğinin, sizin uzmanlaşmak istediğiniz bölümlerinde standart bir eğitim verebilir. Bunun karşılığında, küçük bir şehirde, adı fazla duyulmamış ve listenin altlarında yer alan bir üniversite, Amerika'nın bu konudaki en iyi öğrencilerini yetiştirmekte olabilir. İşte o zaman, listeye fazla önem vermeden, methini duyduğunuz öğretim kadrosunun ve laboratuvar şartlarının hatrına, derhal o okula kaydınızı yaptırabilirsiniz. Konusunun uzmanı ünlü profesörler veya eğitmen kadrosu, üniversite değiştirdiğinde ya da okullar için yeni araştırma fonları ve ödenekler çıkartıldığında, bu okulların başvurularında artış görülmektedir. Bu biçimde tercih edilen okullar genelde yüksek lisans ve doktora öğrencileri tarafından önceliklidir.

Okul başvurularımda hangi kriterlere öncelik vermeliyim?
Üniversitelerin sıralamasında hiçbir liste resmi ve kesin değildir; dolayısyla da herhangi bir bilimsellik taşımaz. Yalnızca bir değerlendirme yapmak adına, bir çeşit anket gibi yararlanılabilir. Ama o okulun, bir-iki branşında konusunda en iyi on okul arasına girdiğinin bilinmesi ya da en zor girilen okullardan biri olduğunun ispatlanmış olması, bu listelerin varlığından daha yapıcı ve işlevseldir.

Akreditasyon ile sıralama yani "ranking", öğrenciler tarafından sıklıkla birbirine karıştırılan çok farklı iki kavramdır. Amerikan sisteminde sıralamanın resmi olarak hiçbir geçerliliği ve belirleyiciliği yoktur. Unutmayın ki, Amerika'da listelere hiç girmeyen ya da üst sıralarda bulunmayan birçok kaliteli üniversite vardır. Aman dikkat; seçeceğiniz okulları yalnızca bu listelerden işaretlerseniz, bazı fazla bilinmeyen ve çok iyi branşları olan okulları es geçmiş olursunuz.

Kullanıcı avatarı
relax12345
Acemi Üye
Acemi Üye

Mesaj gönderen relax12345 »

Arkadaşlar bir web sitesi buldum. Yurtdışına çıkışlarınızda vize için gerekli evrakları, yaşanan tecrübeleri, mülakatlarda nasıl davranılması ve konuşulması gerektiğini vs. anlatıyorlar.

LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

Kullanıcı avatarı
bü$raa
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Amerika'da Eğitim

Mesaj gönderen bü$raa »

amerikaaaaaaaaaa :(

Kullanıcı avatarı
emirhan
Acemi Üye
Acemi Üye

Amerika'da Eğitim

Mesaj gönderen emirhan »

Selamlar,

Ben Los Angeles'ta bulunan Language Systems International dil okulunda Turk ogrenci temsilcisi olarak calisiyorum. Ayni zamanda iki senedir ogrencisiyim.
Yurtdisinda dil egitimi almak isteyen arkadaslara yardim etmek isterim, ilgilenenler
LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP! adresinden siniflarla ve fiyatlarla ilgili her turlu bilgiyi bulabilirler, yada bana [email protected] adresinden yazabilirler.

Emirhan Ozeren

Kullanıcı avatarı
humanesc
Acemi Üye
Acemi Üye

Amerika'da Eğitim

Mesaj gönderen humanesc »

Kullanıcı avatarı
chuckgs
Acemi Üye
Acemi Üye

Amerika'da Eğitim

Mesaj gönderen chuckgs »

Arkadaşlar
Size naçizane tavsiyem şudur.
Çoğunluk yurtdışı eğitim danışmanlık şirketleri tarafından gönderiliyor.
Danışmanınızın bulduğu okulun denkliği var mı diye iyi araştırın.Daha sonra mağdur olmayın.