İtalya’da Yükseköğretim Sistemi

Webmasterlar, bu bölümümüzde web sitenizi tanıtabilir. Açıklamalarda bulunabilirsiniz.. Bu bölüm dışında Site Tanıtımı yasaktır..!
Kullanıcı avatarı
Bilgili_Bey
Acemi Üye
Acemi Üye

İtalya’da Yükseköğretim Sistemi

Mesaj gönderen Bilgili_Bey »

İtalya’da Üniversiteler (politeknikler dahil), ve eşdeğer kurumlar, üst düzey sanat ve müzik eğitim kurumları (Afam) ve yüksek teknik enstitüler (ITS'ler) birinci, ikinci ve üçüncü aşama yeterlilikleri veren yükseköğretim kurumlarıdır. ITS'ler sadece kısa birinci dönem kursları sunmaktadır. Tüm kurumların bir listesi eğitim, üniversite ve araştırma bakanlığının (MIUR) web sitesinde mevcuttur. Buna ek olarak, MIUR bu portalı evrensel olarak başlatmıştır. Bu, tüm kurumlar listesinin yanı sıra, İtalya'daki yükseköğretime erişmek için gerekli tüm bilgileri sağlar.

Üniversite eğitimi 96 üniversite enstitüsü tarafından verilmektedir:
67 devlet üniversitesi (bunlardan 9'u lise veya enstitüdür, “özel sistem lise” olarak adlandırılır);29'u devlet üniversitesi olmayan üniversite (bunlardan 11'i çevrimiçi üniversitelerdir).Son olarak, aşağıdaki enstitüler üniversiteler tarafından verilenlere eşdeğer nitelikler verir:
  • Dil arabuluculuğu için yüksekokullar (medya aracı dilbilimci, SSML) üç yıllık kurslar sunan ve dil aracılığında laurea'ya (birinci derece) eşdeğer nitelikler veren yüksek okullar üniversiteler tarafından yayınlanan bilimler;
  • Psikoterapistler için uzmanlık enstitüleri, İtalyan üniversiteleri tarafından daha geniş psikoloji alanında verilen uzmanlık diplomasına (üçüncü aşama yeterlilik) eşit nitelikler vermektedir.
  • İkinci dönem yeterliliğine eşit bir yeterlilik sağlayan 5 yıllık tek dönemlik kurslar sunan diğer kurumlar. Bunlar arasında, Roma'daki Yüksek Koruma ve Restorasyon Enstitüsü (I consuto superiore per la conservazione e il restauro), Floransa'daki Gemstone Fabrikası Okulu (Scuola dell'Opificio delle pietre dure), Floransa'daki şubesi ve Ravenna'daki Okul Roma Restorasyonu (Scuola di retauro del mosaico), Roma'daki kitap patolojisi (Istituto centrale per I patouto centrale) Merkez enstitüsündeki Yüksek Okul bulunmaktadır. Bu enstitüler, eğitim bakanlığı yerine sanat ve kültür bakanlığının sorumluluğundadır.
Ulusal yeterlilikler çerçevesine göre lisans üniversite programları (180 krediye karşılık gelen 3 yıllık dersler - CFU) laurea olarak adlandırılan niteliğe yol açmaktadır. Sıhhi, bilimsel, sosyal ve klasik çalışma alanlarında lisans üniversite programları düzenlenmektedir.Üniversite eğitimi konusunda dünyanın en gelişmiş ülkelerinden olan İtalya’da eğitim görmek gerçekten çok kolay. Nasıl mı? LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP! sayesinde. İtalya’da üniversite eğitimi ve İtalya’da yüksek lisans eğitimi görmek gibi bir isteğiniz var ise hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. İtalya’da mühendislik eğitimi ve İtalya’da tıp eğitimi başta olmak üzere diğer birçok eğitim alanında size gerekli desteği vereceğimize emin olabilirsiniz.