Mülakat Sırasında Empati Kurabilmek

Webmasterlar, bu bölümümüzde web sitenizi tanıtabilir. Açıklamalarda bulunabilirsiniz.. Bu bölüm dışında Site Tanıtımı yasaktır..!
Kullanıcı avatarı
kimbuadam
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mülakat Sırasında Empati Kurabilmek

Mesaj gönderen kimbuadam »

Mülakat sırasında empati kurabilmek oldukça önemlidir. LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP! kapsamında öncelikle empati, sizi fark ediyorum, duygularını seninle paylaşıyorum, sana yardım etmek için iletişime geçiyorum ya da harekete geçiyorum şeklinde olabilir. Bu süreçte kişi ister aday olsun ister işveren hem kendinin hem de karşıdaki kişinin farkına varmalı ve fark etmeye odaklanmalıdır. Öncelikle kişi özgeçmişinde yazan bilgilerden daha fazlasını anlatmaya ve keşfedilmeye çalışılmalıdır. Aynı zamanda iş görüşmesinde asla unutmayın ki vazgeçmek başarıyı ortadan kaldıran bir unsurdur. Bulunduğunuz yerde kapıyı ne kadar fazla çalarsanız birileri sizi o kadar duyacaktır. Aynı zaman işe alım süreci sadece aday tarafından değil LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP! tarafından da ciddiyetle yürütülmesi gerekmektedir. Bu sırada adayların dikkat etmesi gereken konular bulunmaktadır. İnsan kaynakları veya işverenin bu süreci sahiplenmesi ve yönetmesi oldukça önemlidir. Öncelikle adaylara iş pozisyonu hakkında tam bilgi verilmesi, olumlu olumsuz geri dönüşlerin alınması gerekmektedir. Bu duruma da ya kendini daha değerli ve daha rahat hissetmesine neden olacaktır. Aynı zamanda iş yeri hakkında olumlu bir izlenim oluşturulması da gerekir. Bu süreçle ilgili kişilere net bilgilerin yapılması mülakat sırasında işvereni karşıdaki ile göz kontağı kurması gerekir. Telefonla ilgilenmesi,  önündeki kağıtta ilgilenmesi gibi durumlar olumsuzluk oluşturacaktır. Bu durum hem işveren kişi veya kurumu hem de iş pozisyonu ile ilgili adayı için olumsuz bir görüşmeye neden olmaktadır.  O yüzden iletişim bu süreci en temel unsurudur. Bu konuda yazılmış blog yazılar incelenmelidir.