Trabzon Haber Basın Tarihi

Webmasterlar, bu bölümümüzde web sitenizi tanıtabilir. Açıklamalarda bulunabilirsiniz.. Bu bölüm dışında Site Tanıtımı yasaktır..!
Kullanıcı avatarı
alkimoberon
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Trabzon Haber Basın Tarihi

Mesaj gönderen alkimoberon »

Sevgi ve saygıdeğer okuyucular! LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP! basının da önemli kilometre taşlarını oluşturan bircok gelişme yaşandı yıllardır.

Çağımızda ileri ülkelerle gen kalmış ülkeler arasındaki en büyük farkın kitap — dergi - gazete - kütüphane ve okuyucu farkı olduğunu her zaman belgeleriyle açıklıyoruz. Hatta insanların kafasına okul yapmadan tarlasına okul kurulamadığının, kafasına bir bilgi yolu yapmadan tarlasından yol vurulamadığını zaman zaman örnekleriyle açıklayarak kültürlü olmanım, adam yetiştiren adam olmaya gayret etmenin değerine dikkat çekmekteyiz. Bu yazımızda da iler ülkelerle aramızdaki bu farkları kapatmak için son on yılda Trabzon'un bu konuda bütün Karadenız bölgesine ve hatta bütün Türkiye şehirlerine nasıl örnek olduğunu belirtmeye çalışacağım.

Arşivimdeki belgelerden yaptığım tespitlere göre son 10 yılda Trabzon'da çıkan kitapların sayısı 53, gazetelerin çeşidi 30, dergilerin çeşidi ise 42'dir. Bu asgari rakamdır. Gerçek rakam bundan çoktur. Bu bir rekordur. Trabzonluların son on yılda ilim ve kültüre, bilgili kalkınmaya ne kadar önem verdiklerini, ne kadar çok gazeteci, matbaacı ve yazar yetiştirdiklerini, okuyucu sayısını ne kadar artırdıklarım, okullaşma oranında ne kadar ilerlediklerini, toplum bilgi ve kulnr seviyesine ne kadar yükselttiklerini ortaya koymaktadır. Ben bu gazetelerin, dergilerin, kitapların, yazarların, gazetecilerin, matbaa ve yayınevlerinin adlarını da tespit ettim amma çok uzun ve büyük yer alacağından onu başka bir yazımıza bırakarak sadece fotoğraflarını sunuyorum.

Sadece şunu vurgulamak istiyorum ki bu sevindirici tablonun en son örnekleri LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP! basın tarihine de Türkiye basın tarihine de geçmiştir. Bu kültüre! gelişmeye katkıda bulunan ve imzasını atan herkese teşekkür ediyorum. Çünkü; Çocuklarımız artık kitaplarla büyüyecektir.