sokak köpekleri...

Hayvan dostlarımız hakkında herşey bu bölümümüzde.
Kullanıcı avatarı
Uyus
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

sokak köpekleri...

Mesaj gönderen Uyus »

Siz sokak köpeklerini bilmezsiniz...

Siz sokak köpeklerini bilmezsiniz. Evlerde telaşla sofraların kurulduğu, lüks lokantalarda kahkahaların çınladığı, karanlığın ve hüznün şehrin üzerine ağır bir kadife perde gibi indiği saatlerde, onlar gün boyu saklandıkları kovuklardan dışarı çıkarlar.

Siz sokak köpeklerini bilmezsiniz. Uyku kara bir çarşaf gibi bedenleri sarıp sarmalarken, onlar gün ışıyana dek süren amansız bir ekmek maratonuna başlarlar. Tehlikelerle dolu bu bin çehreli kentte, nasır bağlamış patileriyle çöp yığınlarının bulunduğu sokakları arşınlarken, düşlerini süsleyen tek bir şey vardır: Bir parçacık kemik bulabilmek.

Siz sokak köpeklerini bilmezsiniz. Uyuz illetinden can veren onlardır. Kuduz yaygarasıyla çoğu kez boş yere öldürülen, acımasızca çöp gibi toplattırılarak kafeslere tıkılan ve bir türlü anlaşılamayan nedenlerden ötürü toplu katliamlara hedef olan hep onlardır.

Siz sokak köpeklerini bilmezsiniz. Tanrının heybesinden paylarına düşen 15 yıllık ömürlerini asla tamamlayamazlar. İtile kakıla, horlana taşlana geçen kısacık bir zaman diliminde bir güncük bile köpek tadında yaşayamadan göç edip gidiverirler bu dünyadan.

Siz sokak köpeklerini bilmezsiniz. Duygulu, sadık ve sevecendirler. Bir lokmacık ekmek uğruna kulunuz köleniz olurlar. Dövseniz de, sevseniz de, uğruna her şeyinizi verdiğiniz hayırsız insanoğlu gibi terk edip gitmezler sizi.

Siz sokak köpeklerini bilmezsiniz. Tek bir suçları vardır, köpek olmak. Bu suçu da asla isteyerek işlememişlerdir. O sıcacık kebap kestanelerine benzeyen hüzün dolu gözleriyle özür diler gibi bakmaları işte bu yüzdendir. Eğer ta içine bakmasını bilirseniz o gözlerin, ısınıverir içinizin bütün üşümüşlükleri.

Siz sokak köpeklerini bilmezsiniz, bilseniz seversiniz onları.

( gazetede okuduğum bir yazıdan alıntıdır )

Kullanıcı avatarı
prensess
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen prensess »

çok güzel bir yazı...Gazetede yazan kişi hakkında bilgi varmıydı? Hİç bu kadar dikkat etmemiştim...Hiç sokak köpeğini sevmem ama bize 'elleme o piss,o sokak köpeği' denirdi...küçükken dışarda gördüğüm her köpeğe sarılırdım :D o zamanlarda hep duyduğum bir cümledir ve şuan hala kulağımda ve belki bu yüzdendir hiç sevmedim,sevememde...Ondan önce sokağı köpekler dışında paylaşanlar var...Ben onlar için düşünüyorum 'bilmediklerimi' İnanın onlar hakkında böyle bir yazı yazılsa 'ayy kıyamam' demek yerine gözlerinzden parça parça yaşlar dökülür...Paylaşım için teşekkrler Uyus

Kullanıcı avatarı
Uyus
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen Uyus »

Hepimiz Çocukluğumuzda Ailelerimiz Tarafından Zarar Görürüz Korkusuyla Tepkili Yetiştirildik Sokak Köpeklerine.Büyüdüğümüzde Kimimizde Değişti Kimizide Kalıcı Kaldı Bu Fikir.
Sokağı Köpekler Dışında Paylaşanlar Var Bunun Herkes Bilincinde Ve Eminim Her İnsan Üzülüyordur.Bu Üzülecek Konularımızın Sadece Bir Tanesi Göz Ardı Edilecek Bir Durum Değil Malesef Aynı Diğer Sokakta Olanlara Olduğu Gibi Aynı Duyarlılıkla Yaklaşılmalı.Neticede Hepsi Bir CAN !...Üzülmekten Başka Bişey Yapılmasada Paylaşılmalı Bence.Senin Bahsettiğin Gibi Bir Yazıya Denk Gelirsemde ( araştırıcam ) Emin Ol Onuda Paylaşırım Sizlerle.