70 Yıl Sonra İlk Kez Görüldü

Hayvan dostlarımız hakkında herşey bu bölümümüzde.
Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen summer »

Resim
Nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında olan bir Anadolu Vaşağı, Bolu'da aç kurtlar tarafından parçalanmış olarak bulundu.

Vaşağın ölüsünün yanında dolaşırken görülen iki yavruya ulaşmak için çalışma başlatıldı.

Bolu’da 70 yıl aradan sonra ölü de olsa bir Anadolu Vaşağı görülmesi, Bolu Çevre ve Orman Müdürlüğü’nde heyecanlı anların yaşanmasına neden oldu. Kıbrıscık İlçesi’ne bağlı Çekören mevkiinde çalışan ormancılar ölü bir Anadolu Vaşağı buldu. Ölen vaşağın hemen ilerisinde dolaşan 2 yavru vaşak daha görüldü. Yavrularını aç kurtlardan korumak için kendini siper eden vaşağın aldığı diş ve pençe darbeleriyle öldüğü tespit edildi.

Bugün, Bolu Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, vaşakların bulunduğu yerlere yemler bırakarak hayvanları görebilmek için çalışma başlattı. Hayvanların tespit edilmesinin ardından bölge koruma altına alınacak.

Kıbrısçık Orman İşletme Şefi Zafer Ekinci, ölen Anadolu Vaşağı’nın incelenmek üzere Bolu’ya gönderileceğini belirterek, “Sanıyoruz aç kurtlar vaşak ailesine saldırmış. Anne vaşak, yavrularını koruyabilmek için kendini siper etmiş. Vücudunda pençe ve diş izleri var. Yavruları yakalayabilmek için yemleme çalışması yapıyoruz. Bolu’da 70 yıl sonra Anadolu Vaşağı görülmesi heyecan verici” dedi.

Kullanıcı avatarı
revenant
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen revenant »

=d> =d> =d>

Kullanıcı avatarı
küçükhanım
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen küçükhanım »

=d> ;)

Kullanıcı avatarı
AsilKan
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen AsilKan »

bi tane kalıncaya kadar saldırın, avlayın sonra geri kalan 3-5 hayvanı yaşatacaz diye dünya kadar uğraşın. hey akıl küpleri vaktinde şimdikinin yarısı kadar çaba gösterseydiniz ya...

bu hayvan ve aynı sonu paylaşan anadolu panteri ( pardus ) için çok üzülüyorum...

bir zamanlar anadoluda aslanlar yaşardı şimdiki hale bak.... :tuh:

Kullanıcı avatarı
tubi
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen tubi »

=d> =d> =d>

Kullanıcı avatarı
Ak_23
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Ak_23 »

bu hayvanı ben biliyorum.bir belgeselde izlemiştim..

Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

walla böyle esrarengiz hayvanlar hep ilgimi çekmiştir.....saol keşke ölmeseler....

Kullanıcı avatarı
YAĞMUR BULUTU
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen YAĞMUR BULUTU »

winniethepooh yazdı:bi tane kalıncaya kadar saldırın, avlayın sonra geri kalan 3-5 hayvanı yaşatacaz diye dünya kadar uğraşın. hey akıl küpleri vaktinde şimdikinin yarısı kadar çaba gösterseydiniz ya...

bu hayvan ve aynı sonu paylaşan anadolu panteri ( pardus ) için çok üzülüyorum...

bir zamanlar anadoluda aslanlar yaşardı şimdiki hale bak.... :tuh:

kesinlikle katılıyorum :reappear: