Yoğurdun Ömrü Uzatıldı...

Burada Gıda mühendisliği bölümü ile ilgili ödevlere,kaynaklara ve tezlere ulaşabilecek ve kendi kaynaklarınızı burada paylaşabileceksiniz...
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Süte bal kattılar yoğurdun ömrünü uzattılar

[img]http:300:323]LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP![/img]

Mersin Fen Lisesi 11’nci sınıf öğrencisi Merve Çabuk, “Bilim ve Buluş Şenliği”ne katılmak üzere yoğurdun lezzeti üzerinde başladığı çalışmada bakterileri tanıyınca yoğurdun raf ömrünü uzatmaya yönelik proje geliştirdi.

Mersin Fen Lisesi Biyoloji Öğretmeni ve projenin danışmanı Füsun Koşumcu, öğrencisi Merve Çabuk’un yoğurdu ile meşhur Silifke ilçesinde yaşadığı için yoğurt üzerinde çalışmalara başladığını söyledi.

Önce yoğurdun lezzeti konusunda çalışma yaptıklarını anlatan Koşumcu, sütün mayalanma aşamasında bakterileri tanımaya başladıklarını, bal ile yaptıkları çalışmalarda ise “ekşime” süresinin daha uzun olduğunu gözlemleyince projenin bu yöne kaydığını belirtti.

YÖNETİCİ YORUMU: Yoğurtta 2 gün çok önemli bir süre... Bunu Türk bir lise öğrencisinin bulması ise daha güzel bir durum...

!
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Evet, güzel bir durum gerçekten.
Tebrikler o öğrenciyi ve üzerinde çalışma yapanları. =D>

Seni de tabi ki Volkan, böyle bir gelişmeyi paylaştığın için... :heh:

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Veda yazdı:
Evet, güzel bir durum gerçekten.
Tebrikler o öğrenciyi ve üzerinde çalışma yapanları. =D>

Seni de tabi ki Volkan, böyle bir gelişmeyi paylaştığın için... :heh:

Teşekkürler :) Gıda Mühendisliğinde okuduğum için böyle gelişmeleri takip ediyorum... Sizleri de bu durumlardan haberdar etmek görevim...

Yorumların için sağol...
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
asi_kis
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen asi_kis »

tbrklr paylasım icin saol =D>

Kullanıcı avatarı
BHR
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen BHR »

Gerçekten bu öğrenciyi tebrik etmek lazım..Ama bende bugelişmeleri takip edebilsem çokiyi olacak :D

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

BHR yazdı:Gerçekten bu öğrenciyi tebrik etmek lazım..Ama bende bugelişmeleri takip edebilsem çokiyi olacak :D

Bu forumun başında artık bir Gıda Mühendisi var Bahar. Ben bulduğum herşeyi burada paylaşmayı ve bir arşiv oluşturmayı düşünüyorum. Sende yardımcı olur musun? Hem bilgilenirsin mesleğin hususunda ;)
 !

Resim

Kullanıcı avatarı
BHR
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen BHR »

Tabiki de yardım etmek isterim.Tabi sana nasıl yardım dokunur hiç bir fikrim yok..Henüz acemiyim ;) ama benim için iyi fırsat senin deneyimlerinden ve bilgilerinden yararlanacağım :D Neden olmasın?

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

BHR yazdı:Tabiki de yardım etmek isterim.Tabi sana nasıl yardım dokunur hiç bir fikrim yok..Henüz acemiyim ;) ama benim için iyi fırsat senin deneyimlerinden ve bilgilerinden yararlanacağım :D Neden olmasın?

Yok ben de pek deneyimli ve tecrübeli sayılmam. Daha düne kadar öğrenciydim :D

Ama yine de yardım edenler olursa güzel bir arşivimiz olur. Hem Metin arkadaşımız da yardım eder. O da Gıda Mühendisliği öğrencisi ve forumumuzun bir diğer yöneticisi :)
 !

Resim

Kullanıcı avatarı
BHR
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen BHR »

Madem Metin diye bir arkadaşımızda var .O zaman senin yükün hafifler daha iyi olur.Arşivimizde daha da zenginleşir :D .

( Zaten senin sınıf arkadaşlarında üye değil mi buraya :D Ben Özgürden öğrenmitim bu forumu)Daha fazla destekçin olabilir yani...

Kullanıcı avatarı
GS Rh (+)
Forumun Ablası
Forumun Ablası

Mesaj gönderen GS Rh (+) »

Gerçekten güzel bi buluş teşekkürler..
Anlayamadığım 2 gün derken dayanıklılık açısından mı ?