Kemiklerin En Büyük Düşmanı: Kola

Burada Gıda mühendisliği bölümü ile ilgili ödevlere,kaynaklara ve tezlere ulaşabilecek ve kendi kaynaklarınızı burada paylaşabileceksiniz...
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Resim

İçerisinde kafein bulunan kolanın sodyum açısından da zengin olduğu, bir miktar kafein ve aşırı miktarda sodyumun kemik kırılmalarına yol açtığı vurgulandı.

Sağlıklı bir yaşamın güvenli besinlerle sürdürülebileceğini belirten Erciyes Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksek Okulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, sıklıkla tüketilen kolanın kemik düşmanı olduğunu söyledi.

Güvenli besinin öncelikle besleyici değerini kaybetmemiş olması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Neriman İnanç, kolanın özellikle kemik sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi:
“İçerisinde kafein bulunan kola, sodyum açısından da zengindir. Bir miktar kafein ve aşırı miktarda sodyum, kemik kırılmalarına neden olur. Bir taraftan süt içirelim kemikleri koruyalım derken kola tüketimine göz yummak doğru değil. ‘Yasaklansın’ demeyi istiyorum ama yasaklar da doğru yere götürmüyor. Mümkün olduğu kadar tüketilmemesi gerekiyor. Sağlıklı beslenmede kolaya yer yok. Hele hele sporcuların kemikleri çok daha önemli. Kemiklerinizin kırılmasına razıysanız kola içebilirsiniz.”

YÖNETİCİ YORUMU: Ben zaten 3 senedir kola içmiyorum. Kolanın zararları saymakla bitmez ama maalesef kolayı sevenlerin sayısı bir hayli fazla. Benden söylemesi. Kola içmeyin hele de aç karnına falan içmek gibi bir hata sakın ama sakın yapmayın.

!
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen dikenüstünde »

Ben de 4 yıldır içmiyorum kola, gazoz, hazır meyve suyu.
Bir de kolanın daha içerken diş minesinden zarar vermeye yani zayıflamasına sebep olduğunu okumuştum.

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

dikenüstünde yazdı:Ben de 4 yıldır içmiyorum kola, gazoz, hazır meyve suyu.
Bir de kolanın daha içerken diş minesinden zarar vermeye yani zayıflamasına sebep olduğunu okumuştum.

Kesinlikle doğru okumuşsun...

Çiğ bir eti yeni açılmış kola şişesinin içine atın ve 10 dk. sonra ete bakın. Süre sonunda kolanın zararlarını öğrenmeniz için araştırmanıza gerek kalmayacaktır.
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

İçince dişte bile etkileri görülüyor ki. Gerisini düşünemiyorum yani.

Hele sabah kahvalıda kola içenler var, ne tuhaf.

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Veda yazdı:
İçince dişte bile etkileri görülüyor ki. Gerisini düşünemiyorum yani.

Hele sabah kahvalıda kola içenler var, ne tuhaf.

Aç karnına kola içmek kadar zararlısı yoktur. Yani midenizi delip atar resmen tabii sürekli yaparsanız.
 !

Resim

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Hey yavrum hey, resme bak yaa. :D
Çocuğum kolasızlıktan çıkmış sanki.

Kullanıcı avatarı
sato54
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen sato54 »

ya ben kolayı bırakamıyorum istemiyorum ama eve gelince (nadiren) içiyorum ama lütfen biri yardım etsin :lutfen: :huh: