Kurdele

Zekanıza güveniyor musunuz? Eğer güveniyorsanız buyrun...
Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Kurdele

Mesaj gönderen Veda »

Bir okulda basketbol takımı kaptansız kalmıştı.Takım kaptanı olabilecek kalitede 2 öğrenci vardı.İkisi de aynı derecede seviliyordu. Teknik direktörün aklına parlak bir fikir geldi.
Hemen üçü kırmızı ve ikisi beyaz beş kurdele istedi. Kurdeleleri masaya koydu. İki kaptan adayı sporcuyu yanına çağırdı.
- Bakın çocuklar! Masanın üzerinde üçü kırmızı ikisi de beyaz beş tane kurdele durmaktadır. Şimdi ben siz görmeden bunlardan ikisini saklayacağım. İkisini de saçlarınıza bağlayacağım. sonuncusunu da masanın üzerine bırakacağım. Böylece her ikinizde diğerinizin başına bağlı kurdele ile masanın üzerinde duran kurdeleyi görebilecek fakat kendi başınızdakini göremeyeceksiniz. Kim kendi başındaki kurdelenin rengini en önce söylerse onu kaptan yapacağım.

Öğrencilerin her ikisi de kendi başlarındaki kurdeleleri göremezler fakat diğerinin başındaki kırmızı kurdele ile masanın üzerindeki beyaz kurdeleyi görürler.

Bir süre sonra öğrencilerden biri atılır.

- Hocam benim başımdaki kurdele kırmızıdır der. Teknik direktör nasıl bildiğini sorar öğrenci de gayet akıllı bir biçimde nasıl bildiğini açıklar.

Acaba bu akıllı öğrenci başındaki kurdelenin rengini nasıl bildi?

Kullanıcı avatarı
Siyah Sandalye
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Kurdele

Mesaj gönderen Siyah Sandalye »

Kendi başındakinin kırmızı olma olasılığı beyaz olma olasılığından daha yüksek çünkü 3 kırmızı 2 beyaz kurdele var bence attı tuttu :D

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Kurdele

Mesaj gönderen Veda »

:huh: :huh: :huh: :huh:

Kullanıcı avatarı
Hee-young Yoon
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Kurdele

Mesaj gönderen Hee-young Yoon »

Bence masaya konan kurdele beyazdı yanındaki çocuğun kafasında da beyaz kurdele vardı bunu görünce kendinde kırmızı kurdele olduğunu anladı..

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Kurdele

Mesaj gönderen Veda »

Biraz uzun ama söyleyeyim:

Kendi başındaki kurdelenin rengini bilen öğrenci şöyle düşünmüştür: "Eğer benim başımdaki kurdelenin rengi beyaz olsaydı, arkadaşım hem benim başımdaki kurdelenin beyaz olduğunu hem de masanın üzerinde duran kurdelenin beyaz olduğunu görecek ve kurdelelerden sadece ikisinin beyaz olduğunu bildiğinden, kendi başındaki kurdelenin mutlaka kırmızı olması gerektiğini düşünecek ve derhal, "Benim başımdaki kurdele kırmızıdır" diyecektir. Halbuki arkadaşım da benim gibi düşünmektedir. O halde benim başımdaki kurdele beyaz değil kırmızıdır."

Kullanıcı avatarı
Hee-young Yoon
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Kurdele

Neyse yaklaşmışım.. :D

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Kurdele

Mesaj gönderen Veda »

Fazlasıyla, ki aynı kapıya varıyor sonuçta. 100 KFL ödülün canım. ;) ;) ;)

Kullanıcı avatarı
Hee-young Yoon
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Kurdele

Veda yazdı:

Fazlasıyla, ki aynı kapıya varıyor sonuçta. 100 KFL ödülün canım. ;) ;) ;)

Teşekkür Ederim Çok mutlu Oldum (Hiç beklemediğim bir anda geldi de.. :D )