Çocuklar kimleri örnek alıyor sizce?

Bebek & Çocuk yetiştirme üzerine yararlı bilgilere ulaşabileceğiniz bir bölüm. Çocuklarla ilgili gelişim özellikleri, çocuk sağlığı ve beslenme vs.
Kullanıcı avatarı
kerim2004
Aktif Üye
Aktif Üye

Çocuklar kimleri örnek alıyor sizce?

Mesaj gönderen kerim2004 »

RTÜK’ün 17 ilde 1719 çocuk üzerinde yaptığı "İlköğretim Çağındaki Çocukların Televizyon İzleme Alışkanları" araştırmasında ilginç sonuçlara ulaşıldı. İlköğretim çağındaki çocuklar TV’de en fazla çizgi film izliyor ancak tabiiki sonuçlqar bununla kalmıyor. İşte ortaya çıkan değerler:
Araştırmaya göre, ilkokul çocukları boş zamanlarında en fazla kitap okuyor.

Kitabı çok az farkla televizyon ve arkadaşlarla oynama izliyor.

Çocukların yarısından fazlasının evinde bilgisayar bulunmazken, yüzde 47’si bilgisayar sahibi. Bilgisayar sahibi çocukların yüzde yüzde 51.5’i de internete bağlanıyor.

Öğrenciler bilgisayarı en fazla oyun ve eğlence için kullanıyor.

Bilgisayarın kullanım amacını, öğrencilerin yüzde 70’e yakını "oyun ve eğlence" olarak açıklıyor.

Öğrencilerin yarıya yakını, hafta içinde 17.00-20.00 ve 20.00-22.00 saatleri arasında televizyon izliyor.

Araştırma sonuçlarına göre, ilköğretim çağındaki çocuklar TV’de en fazla çizgi film izliyor. Bunu yerli diziler, yarışma programları, filmler ve çocuk programları izliyor. Çocukların en çok sevdiği çizgi film ise Tom ve Jerry. Buggs Bunny 2. sırada, Şirinler 3. sırada, Örümcek Adam da (Spider Man) 4. sırada yer alıyor.

Çocukların en çok sevdiği dizi filmler de sırasıyla Sihirli Annem, Yabancı Damat, Acı Hayat, Cennet Mahallesi, Aşk Oyunu ve Avrupa Yakası.

İlköğretim çağındaki çocukların en çok sevdiği televizyon kahramanı ise Örümcek Adam. Buggs Bunny 2, Kurtlar Vadisi kahramanı Polat Alemdar ise 3. sırada geliyor.

Reklamlar da en fazla çocuklar tarafından izleniyor. Cem Yılmaz’ın rol aldığı Opet reklamı, çocukların en beğendiği reklam. Çocuklar daha sonra sırasıyla Axess ve Pepsi reklamlarını seviyor.

Çocukları televizyon izlerken en çok rahatsız eren görüntüler ise "açık-saçık çıplaklık içeren görüntüler", "kavga ve şiddet görüntüleri" ile "insanların ağladığını gösteren görüntüler." Televizyonun faydası konusunda da çocukların yüzde 60’a yakını, "TV bilgilendiriyor" cevabını verdi. Çocukların "eğlendiriyor" ve "hayal dünyamı geliştiriyor" cevapları da öne çıktı.

Çocuklar büyüdüklerinde en fazla "Sihirli Annem" dizisindeki "Betüş" gibi olmak istiyorlar. Bunu, Polat Alemdar ve Cem Yılmaz izliyor.
Lütfen biraz daha dikkat....

Kullanıcı avatarı
serooo
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen serooo »

her zaman birileri örnek alınır önemli olan düzgün şeyleri örnek almalarına onları öğretebilmekte....