Bazı Müslüman Mucitler ve İcatları

Gurur duyduğumuz tarihimizi unutmayip, unutturmayacağız... Tarihini Bilmeyen, Geleceğini Tayin Edemez.
Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen dikenüstünde »

Ibni Yunus: (?-1009) Galileden once sarkaci buldu.

Ibnunnefis: (1210-1288) Kucuk kan dolasimini bulan unlu Islam alimi.

Ibrahim Efendi: (18.yuzyil) Osmanlilarda ilk denizaltiyi yapan muhendis.

Aksemseddin: (1389-1459) Pasteurden cok cok once mikrobu bulan ilk bilim adami.

Ammar: (11.yuzyil) Ilk katarak ameliyatini kendine has bicimde yapan bilim adami.

Battani: (858-929) Dunyanin en meshur 20 astronomundan biri, trigonometrinin mucidi, sinus ve kosinus tabirlerini kullanan ilk bilgin.

Cabir Bin Eflah: (12. yuzyil) Cubuklu gunes saatini bulan bilim adami.

Cahiz: (776-869) Zooloji ilminin onculerinden. Hayvan gubresinden amonyak elde etti.

Cezeri: (1136-1206) Ilk sistem muhendisi, sibernetikci, elektronikci ve bilgisayarin babasi; oysa bilgisayarin babasi yanlis olarak Ingiliz matematikci Charles Babbage olarak bilinir.

Demiri: (1349-1405) Ilk zooloji ansiklopedisini yazan alim.

Ebu'l Vefa: (940-998) Matematik ve Astronomi bilginidir, trigonometriye; tanjant, kotanjant, sekant ve kosekanti kazandiran matematik bilginidir.

Ebu Maser: (785 - 886) Med-Cezir olayini (gel-git) ilk kesfeden bilgin.

Giyasuddin Cemsid:
(?-1429) Ondalik kesir sistemini bulan Cemsid ayni zamanda cebir ve astronomi alimi.

Harizmi: (780 - 850 ) Ilk cebir kitabini yazan ve batiya cebiri ogreten kisidir. Adi algoritmaya isim olurken, rakamlari Avrupaya ogreten kisi olarak taninir.

Ibni Cessar:
(?- 1009) Cuzzam hastaliginin sebeb ve tedavilerini 900 sene once aciklayan Musluman tabip.

Ibni Fazil: (73 -805) 12 asir once ilk kagit fabrikasini kuran vezir.

Ibni Havkal: (10. yuzyil) 10 asir once ilmi degeri yuksek bir cografya kitabi yazan alim.

Ibni Karaka: (?- 1100) Dokuz yuz yil once torna tezgahi yapan bilgin.

Istahri: (10. yuzyil) Minyaturlu cografya kitabi yazan bilgin.

Kadizade Rumi: (1337-1430) Osmanlinin ve Turklerin ilk astronomudur.

Kazvini: (1203-1283) Astronom ve cografyaci bilgin.

Vesim: (?- 1761) Verem mikrobunu Robert Kochdan 150 sene once kesfeden unlu doktor

dikenüstünde:Kaynağı nedir bilmiyorum.

Kullanıcı avatarı
anamenia
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen anamenia »

Ibni Yunus: (?-1009) Galileden once sarkaci buldu.

Ibnunnefis: (1210-1288) Kucuk kan dolasimini bulan unlu Islam alimi.

Aksemseddin: (1389-1459) Pasteurden cok cok once mikrobu bulan ilk bilim adami.

Battani: (858-929) Dunyanin en meshur 20 astronomundan biri, trigonometrinin mucidi, sinus ve kosinus tabirlerini kullanan ilk bilgin.

Cezeri: (1136-1206) Ilk sistem muhendisi, sibernetikci, elektronikci ve bilgisayarin babasi; oysa bilgisayarin babasi yanlis olarak Ingiliz matematikci Charles Babbage olarak bilinir.

Harizmi: (780 - 850 ) Ilk cebir kitabini yazan ve batiya cebiri ogreten kisidir. Adi algoritmaya isim olurken, rakamlari Avrupaya ogreten kisi olarak taninir.

Ibni Fazil: (73 -805) 12 asir once ilk kagit fabrikasini kuran vezir.

Ibni Havkal: (10. yuzyil) 10 asir once ilmi degeri yuksek bir cografya kitabi yazan alim.

Kadizade Rumi: (1337-1430) Osmanlinin ve Turklerin ilk astronomudur.

Vesim: (?- 1761) Verem mikrobunu Robert Kochdan 150 sene once kesfeden unlu doktor

Beni en çok bunlar etkiledi ve bir kısmını önceden biliyordum bir müzedeyken öğrenmiştim ve bu da bizim Avrupa'daki insanlardan "o zamanlar" çok önde olduğumuzu gösteriyor.Ama biz kendimizi geliştireceğimize yerimizde bile saymayıp iyice geriledik kendimizi geliştiremedik... Ben bunu üzülüyorum ama teknoloji şu an gayet ileride ve bir sürü Türk vatandaşı hala keşiflerde bulumakta ama Türkiye'de değiller...

Kullanıcı avatarı
sato54
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen sato54 »

Vaybe o zamanlar müslümanlara kesin değer verilmiyordu ancak bunların hiçbiri olmasaydı GALİLEO EDİSON PAStUR VS...
HİÇBİRİ O İCATLARI BULAMAYACAKTI.Aslında ilköğretim kitaplarında bu damların hayatları yazmalı ben 5.sınıfı bitireceğim
sosyal bilgiler dersinde sürekli bunalrın değilde(hatta bunlar hakkında hiç birşeyden söz etmiyor)sadece GALİLEO EDİSON PAStUR WRİGHT kardeşler EINSTEIN vs... neden türklerin hafızalarına o yabancılar değilde soyumuzadan gelen bu adamları koymuyorlar o kitaplara !?