Osmanlı Arması

Gurur duyduğumuz tarihimizi unutmayip, unutturmayacağız... Tarihini Bilmeyen, Geleceğini Tayin Edemez.
Kullanıcı avatarı
raven111
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Osmanlı Arması

Mesaj gönderen raven111 »

scerby142 yazdı:Bangkok'taki caKendine has kültürüyle tanınan Tayland'daki bir camide bulunan Osmanlı arması görenleri merak içinde bırakıyor.

İHLAS SON DAKİKA - Dünyada turizmin en cazip merkezlerinden, Güney Asya ülkesi Tayland, kendine has tarihi, kültürü ve yaygın Budist inancının dışında büyük bir Müslüman nüfusa evsahipliği de yapıyor.

Bangkok'un varoşlarının bulunduğu Caran Kurun bölgesinde ara bir sokakta bulunan 1916 senesinde inşa edilmiş cami taşıdığı Osmanlı izleriyle farklılık oluşturuyor. Osmanlı'nın yıkılış dönemine denk gelen ve Sultan II. Abdülhamid'in hal'inden 7 sene sonra inşa edilen camideki Devleti Aliyye armasının ilginç bir hikayesi bulunuyor. II. Abdülhamid'in halifeliğinin ülkede kabulüyle Osmanlı'dan bir nişane talep ediliyor. Osmanlı da o zamanki adıyla Siam krallığı Müslümanlarına Osmanlı arması gönderiyor, Müslümanlar da o armanın aynısını camilerin giriş kapılarına yaparak Hilafete bağlılıklarını ifade ediliyor.mide Osmanlı arması!

Resim

Dünya'nın çoğu yerinde Osmanlı armasının böyle camilerde vs. yerlerde bulunduğunu biliyordum ama Taylanddakini bilmiyorum.Teşekkürler paylaşımın için :)

Kullanıcı avatarı
anamenia
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Osmanlı Arması

Mesaj gönderen anamenia »

Ben geçen yıl Tayland'a gittiğimde böyle bir şeyle karşılaşmadım keşke daha önceden bilseydim gittiğimde oraya da giderdim merak ettim şimdi güzel paylaşım =D>

Kullanıcı avatarı
HayLaz_EjDer54
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Osmanlı Arması

Mesaj gönderen HayLaz_EjDer54 »

Ceren abla sen Tayland'a mı gittin :hmm:

Kullanıcı avatarı
anamenia
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Osmanlı Arması

Evet canım gittim :D

Kullanıcı avatarı
HayLaz_EjDer54
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Osmanlı Arması

Uh havalar nasıl orda ? :haha:

Kullanıcı avatarı
anamenia
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Osmanlı Arması

Geçen 15 tatilde gittim ve orda yazdı öldük sıcaktan en kötüsü öyle bir güneşi var ki yandığını bile anlamıyorsun çünkü yakmıyor daha ilk gün zenciye dönmüştüm :D Ama müthiş bir yer tavsiye ederim yemekleri de çok güzel =D> :D Ama kolasını içmeyin ıyk iğrençti ya :D

Kullanıcı avatarı
HayLaz_EjDer54
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Osmanlı Arması

anamenia yazdı:Geçen 15 tatilde gittim ve orda yazdı öldük sıcaktan en kötüsü öyle bir güneşi var ki yandığını bile anlamıyorsun çünkü yakmıyor daha ilk gün zenciye dönmüştüm :D Ama müthiş bir yer tavsiye ederim yemekleri de çok güzel =D> :D Ama kolasını içmeyin ıyk iğrençti ya :D

:D :D

Kullanıcı avatarı
halil82
Aktif Üye
Aktif Üye

Osmanlı Arması

Mesaj gönderen halil82 »

Tayland gibi bi yerde olması çok ilginç

Kullanıcı avatarı
ouzizz
Aktif Üye
Aktif Üye

Osmanlı Arması

Mesaj gönderen ouzizz »

cihan devletinin arması tüm cihanda tabi. helal olsun.

Kullanıcı avatarı
cankucuk
Acemi Üye
Acemi Üye

Osmanlı Arması

Mesaj gönderen cankucuk »

Osmanlı imparatorluğu üç kıtaya hükmetti şaşırmamak lazım yakışır atalarımıza