Sokrates'in Savunması / Platon

Kitap tanıtımlarımıza bu bölümümüzden ulaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
prensess
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Sokrates'in Savunması / Platon

Mesaj gönderen prensess »

LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

Sokrates'in Savunması
Yazarı: Platon (Eflatun)
Yayını: Bordo Siyah Yayınları

Platon, nefret ettiğini söylediği dönemin politik yapısından ve devlet düzeninden yakınırken, yozlaşmanın örneği olarak 'arkadaşı olan yaşlı bir adamın'haksız yere ölüme mahkum edilişini örnek gösterir. Sokrates'tir bu kişi. Sokrates'in ünlü 'Savunması' biri Xenahon'a biri de Platon'a ait olan iki metnin üzerinden günümüze ulaşmıştır. 'Savunma' bize, bir yandan İÖ 4. yüzyılın Atinası'nın hukuk sisteminin ve devlet düzeninin işleyiş ve zaaflarını tanıtırken bir yandan da, 'yunan aydınlanmasına' direnen muhafazakâr Atina egemenlerinin, mitolojik-dinsel kadim yapıyı arkalarına alıp ünlü bir sima üzerinden gözdağı verme çabalarını göz önüne serer. Bu yönüyle, 'Savunma'hiç eskimeyen, evrensel bir sese dönüşür.

Sokrates'in Savunması: Ölerek, yaşamının onurunu korumak.

Elimde bulunan Kitabın arka kapak yazısı:

Oğullarım büyüdükleri zaman,ey dostlarım,eğer varsıllık konusunda ya da başka herhangi birşey konusunda erdem iin olduğundan daha fazla kaygı gösterirlerse ya da eğer gerçekte birer hiçken birşeymiş gibi davranırlarsa sizden onları cezalandırmanızı,benim sizlere sıkıntı verdiğim onlara sıkıntı vermenizi isteyeceğim;o zaman uğruna kaygı duymaları gereken hiçten birşey olduklarını düşündükleri için,benim sizi azarladığım gibi sizde onları azarlayın Eğer bunu yaparsanız hem ben hem de oğullarım sizden hakça davranış görmüş olacağız.
Ayrılma saati geldi,ve kendi yollarımıza gidiyoruz-ben ölmeye,siz yaşamaya.Hangisinin daha iyi olduğunu yalnızca Tanrı bilir...

:ok: :ok: :ok:
Dikkatimi en çok İçerisinde tahminen 25-27.sayfaların birinde olan şu cümlesi çekti:''Güç olan ölümden kaçmak değil dostlarım,kötülükten kaçmaktır.Çünkü kötülük,ölümden daha hızlı koşar''

:ok: :ok:
Platon Asıl adı Aristokles'dir ama Eflatun diyede bilinir.Eflatun Sokrates'in öğrencisidir görüşlerini Sokrates'in ağzınmıştır Arkadaşlar felsefi değeri çok yüksek bir kitap ve sadece 48 sayfa en azından benim elimde bulunanının sayfa sayısı o kadar en fazla 60 sayfadır...Hayat görüşünüzün gelişmesi için gerçekten çok güzel bir kitap ayıracağınız 1 saat yetecektir kendinize bişeyler katmanız için aynı zamanda felsefe ödevimdi ama büyük zevkle okudum umarım beğenirsiniz.

Kullanıcı avatarı
serooo
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen serooo »

evet bencede okunmaya değer bir kitap

Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

WALLA NE BULSAM OKURDUM TAKİ BU KİTABI GÖRENE KADAR...Bİ TABİR wardır kitap tezatlıklarla dolu...öylede denmez ama ilginç bi ironi war olumsuzun olumsuzu.....inş anlatabilmişimdir... ;) :heh: