Sadece Aptallar 8 Saat Uyur / Erdal Demirkıran

Kitap tanıtımlarımıza bu bölümümüzden ulaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
prensess
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Sadece Aptallar 8 Saat Uyur / Erdal Demirkıran

Mesaj gönderen prensess »

LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

Sadece Aptallar 8 Saat Uyur
Yazarı: Erdal Demirkıran
Yayını: Kashna Kitap Ağacı

Erdal Demirkıran'ın güzel bir kitabı Kashna Felsefesini ele almış aslında en sağlıklı olanı günlük 8 saat uyku derken ki bende bunu uygulayan biri olarak yinede uykum var diye yakınırken elime geçen bir kitap adı ilgimi çekti ilkkez önyargı yapmadım ve okudum :D Arka kapağında 'aklı başında olan hiçbir insan,ömrünün üçte birini yastığına bağışlamaz' yazıyor bunun dışında Erdel Demirkıranın büyük bir boyutta kapağa yazılmış olan Dünyanın en zeki adamı sıfatını nasıl kendisine yakıştırdığınıda öğrenmekti amacım 'yerim seni öss' kitabını tam anlamıyla okumadım çünkü ilk 44 sayfayı okudum ve bu kitap beni yolumdan saptırır diye düşünüp bıraktım evet össnin çok basit olduğunu çok güzel eve gitme vs yolarla basite indirgemiş ama ben her kitaptan etkilenen biri olarak okursam sonuçları bilmiyordum yani basitleştiremezdim gözümde çünkü ayrı bir yer ayırdım össye ve o sıfatla kalsın istedim..bu kitap kişisel değişim tanımını kapağına yapıştırmış diğer kitaplar gbidir demiştim ki bunda daha hikayeyle birleştirilip okuyucunun kendisine sonuç çıkarması istenmiş yani sana gelip sen 8 saat uyuyorsun bak adamlar neler yapıyor demiyor bu yüzden farklı fakat kitap içindeki karakterler çok iyi bir şekilde bnu eleştiriyor kızım sana söylüyorum gelinim sen anla gibi :D Aslında daha sonradan okumam gereken bir kitapdı çünkü okul için uyku düzenimi değiştirmek durumunda kaldım kitabı okuyup tekrar 8 saat uyumak çok zor bakalım nolcak :D

Genel

“Erişkin bir insan günde en az 8 saat uyumalıdır.” palavrasını ve / veya önyargısını kırarak 8 saat uyumanın bir alışkanlıktan ibaret olduğunu öğretmektedir. 4 saat uyuyarak 8 saat uyumuş gibi zinde uyanmayı da anlatan kitap, bunun nasıl yapılabileceğini öğretmektedir.
Matematik Diye Bir şey Var
60 yıl yaşadığı varsayılan sıradan bir insan, ömrünün 15 yılını çocuklukta, 15 yılını gıvır zıvır işlerde, 20 yılını da uykuda geçirmektedir ki bu hesapla geriye 10 yıl kalır. Ancak bu aynı sıradan insan, 8 saat yerine 4 saat uyursa, ömrünün sadece 10 yılını uykuda geçirecek ve böylece 10 sene daha fazla yaşamış olacaktır. Bunu başardığında ise sıradanlığı sona erecek ve sıra dışı başarılar elde edecektir; çünkü sıra dışı başarılar elde edenler tüm başarılarını bu ikinci 10 yıla borçludurlar. Keops, Da Vinci, Edison, Newton, Dostoyevski, Armstrong gibi…
Hipotalamus Hediyeli Kitap (İlk defa)
Kitabın sağ üst köşesini keserek söz konusu köşeye bir kutu yerleştirdik. Kutunun içine ise kitabın ilerleyen bölümlerinde adı sıkça geçecek olan ‘Uyku Kontrol Merkezi’ni koyduk. Kitaba göre, okuyucu uykusunu azaltmak için bu merkeze hükmettiğine inanmak zorundadır.
Kişisel Gelişim Romanı
Aslında uyku sıkıcı bir konudur. Çevrenizde biri uykudan bahsedince esnemenize engel olamazsınız çoğu zaman. Ancak yazar bu konuyu roman formatında işleyerek öyle eğlenceli bir hale getirmiş ki; kitabı bitirmeden uyumak neredeyse imkansız gibi. E tabi kitabı bitirdikten sonra da

Kısaca Kendyn diye biri var Bir cin geliyor bir dilekte bulunmasını istiyor ama senin yapamayacağın birşey olsun diyor kendyn düşünüyor ve ömrümü uzat diyor Cin onu sen yapabilirsin diyor Kendyn nasıl diye soruyor ..Cin anlatıyor günde 8 saatini uykuyla geçiriyorsun yani günün üçte birini bu 60 yılın 20 yılını uykuda geçirdiğin anlamına gelir yani ömrünün uzaması için sen bunu hayatına eklersen zaten bir ömür daha olur diyor ve Kendyn'i bir geziye çıkarıyor işte tarihteki ünlü kişileri gösteriyor...Mesela 4 saatte bir olmak üzere yarım saat uyuyan Da Vinci,eline bir metal alan ve her düşürüşünde eline tekrar alan 5 düşürüten sonra çalar saat gibi kalkan ardından tekrar çalışan isaac newton,herkez hapishanede uyurken çalışan Dostoyevskiye giderler vs ...sonra eve dönüyorlar vs vs ..aslında anlatılmak istenen Uyku aslında kötü birşey değil bunu o cinde söylüyor fakat aşırısı fazla ki bu aşırısı 8 saat ve üstüymüş ...Kendny Sandyn 33 kişiyle dev bir hareket başlatıyor ve sonradan bu katlanıyor böyle bir kitap ben beğendim zaten bu aralar fazla kişisel gelişim,değişim vb kitap okuduyorum fakat bu kitap bana çok farklı geldi ayrıca Kashna Felsefesinide araştırdım ki tam anlamıyla bilgi alamasamda açıklamalarıyla alttaki metin sanırım sonuç çıkartılabileceğiniz kadar basit...

Kashna Felsefesi'nin Temeli

Kashna Felsefesi’nde ki ana konu hedeftir. Yani dünyada ilk kez Kashna Felsefesi’yle birlikte ortaya çıkan ÖZGELECEK kavramı bu felsefenin temelini oluşturur. Özetlemek gerekirse; “ÖZGELECEK, hedef kavramının sistematize edilmiş halidir.” Bu noktadan hareketle ÖZGELECEK konusu işlendikten sonra kişi ya da kurum, hedefini sistematize edip, ÖZGELECEĞİNİ hazırladığında aslında sadece işin motor kısmını oluşturmuştur. Fakat bu motoru kesin olarak yürütecek donanım daha tamamlanmamıştır. İşte Kashna’ın geri kalan diğer tüm eğitim konuları sadece işin motor kısmını oluşturan ÖZGELECEĞİ işletmek için gerekli olan donanımdır.
Kısaca Kashna Felsefesi

Bugüne kadar hep, tek farkı “İçlerindeki gücü fark etmek” olan insanlara şaşırdık. Hep onlar gibi olmayı istedik, onlara özendik. Onlara bir de isim taktık: Dahi. Halbuki her insan doğuştan dahidir. Gel gör ki sadece bu gücü fark edenler öne çıktılar. Fark edemeyenlerse sadece bu farkı seyredip alkış tuttular. Önlerine setler koydular, etraflarına, önyargılardan oluşmuş kalın ve yüksek duvarlar ördüler. Ve diğerlerini taklit ederek, onlara özenerek geçirdiler hayatlarını.

Halbuki onlar da bir dahiydiler, herkes gibi. Halbuki onlar da zirvelere çıkabilir, imkansız sanılan bir dolu şeyi başarabilirlerdi; ama bu gücü fark edebilselerdi…

İşte “Kashna Felsefesi” yalnızca bu gücü fark ettirmeye yönelik bir eğitim çalışmasıdır.

xxxxxxx- En olma sevdasıdır.
xxxxxxx- Mükemmellik tutkusudur.
xxxxxxx- En iyiyi yapma tutkusudur.
xxxxxxx- İmkansıza sevdalanmaktır.
xxxxxxx- Başkalarının yaptıklarıyla değil, kendi yapabileceklerinle ilgilenmektir.
xxxxxxx- “Sen ne yaptığının farkında mısın?” şeklinde gizli bir ayıplamadır.
xxxxxxx- Uyandırma, silkeleme operasyonudur.
xxxxxxx- Önyargıların farkına varmak ve bunlardan arınmaktır.

Yıldızlarla misket oynayan bir adam vardı, güneşi hep sağ cebinde taşırdı. Bir gün, herkes uyurken çığlık attı karanlığa. Güneş ürktü. Yere düştü sağ cepten. Herkes oraya geldi. Her gelene bir yıldız verdi adam. Yıldızı alanlar gece karanlığında dokundular güneşe, eli yanmıyordu kimsenin. Gözleri kamaşmıyordu. Güneşe dokunduğuna da şaşırmıyordu hiç kimse. Yıldızları dağıtırken güneşimsi bir parıldama oluyordu adamın gözlerinde. Sanki yüz binlerce yıldız vardı cebinde. Nasıl olduğunu anlayamamıştık o gün. Meğer adam her gece Kaf Dağı’nın Arkası’na gidip yıldız topluyormuş uçsuz gökten.

Bu Yazı Kaf Dağının Arkasından Alınmıştır

Neler yapabileceğini bilmiyorsun, ne olduğunu hiç bilmiyorsun. Baksana ayakların yere basıyor, bunu nasıl başarıyorsun?

Bilsen, uykuların kaçar, başını hiç olmadığı kadar dik tutarsın. Para pul, şan şöhret… bir anda avucunun içindeki sıradan bir mikroba dönüşür. Zor dediklerinde gülüp geçersin, imkansız dediklerinde kahkaha atarsın rüzgara karşı.

Bir bilsen akşam yastığa koyduğun şeyin zavallı bir küreden ibaret olmadığını. Trilyon dolarlarla ölçülemeyecek bir hazineyi her gece öyle hunharca atabilir miydin yastığa yorgana?

Hiç şaşırmazdın Atatürk’lere, Lincoln’lere, Gandhi’lere… Vay be demezdin Picasso’lara, Da Vinci’lere, Dali’lere… Aklını almazdı Edison’lar, Newton’lar…

Bilmiyorsun,Kendini Bilmiyorsun !

En son prensess tarafından 15 Kas 2007 [ 18:45 ] tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
yosun*
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen yosun* »

muhteşem bir kitap ben geçen sene okumuştum ve hayatımda çok büyük değişiklikler oldu artık gerçekten yetecek kadar uyuyorum
bence herkes bu kitabı okumalı
teşekkürler prensess ;)

Kullanıcı avatarı
prensess
Fanatik Üye
Fanatik Üye

bana bu kitabı önerdiğin için ben sana teşekkür ederim Yosun* (OFF yine uykum var!!sabahın köründe ne işimiz var!! gibi bir haykırışın verdiği rahatsızlıktan olabilir belki bu önerin :D )ben ordaki sıfatı üstüme alınmadım yinede sağlıklı uyku için 8 saat şart sadece uyumayıp başarabilenleri gördüm tabi etkiledi fakat yinede herşeyi dozunda bırakmak lazım

Kullanıcı avatarı
reha37
Asi Üye
Asi Üye

Mesaj gönderen reha37 »

---Zamanında ben de bu kitabı birilerine önermiştim...---

Ama Erdal DEMİRKIRAN isimli yazarı tasvip etmediğim gibi, örneklemelerinde de bazı mantık hatalarına rastlıyorum...

Yine de bu kitap günde 8 saat uyumanızı engelliyercekse okuyun....

Kullanıcı avatarı
prensess
Fanatik Üye
Fanatik Üye

evet birşey var ben kitaptaki parantez içinde verilen tasvirlere sinir oldum :D mesela;0 almayı bekleyen çocuk gibi (kndi örneğim kitaptan aklıma gelmedi) bu beni birz sıktı çünkü çok sık yapmış bir süre sonrada bulamamış böyle cümleler durumdan alakasız tasvirler kullanmış bence...çok örnek var bu yüzden aklıma gelmedi.. yazarın kendini dünyanın en akıllı insanı diye adlandırması önyargıma sebeb oldu ki bence kırmızı karakterli biri olduğundan olabilir.... eminimki önerilerini iyi kitaplardan yana kullandığın için o birileri dikkate almıştır

Kullanıcı avatarı
GiudiZioSo
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen GiudiZioSo »

güzel bir kitap okumanızı tavsiye ederim ..ama okurken biraz sabırlı olmanız gerekiyor;) ..