Kimya Hatun / Saide Kuds

Kitap tanıtımlarımıza bu bölümümüzden ulaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Kimya Hatun / Saide Kuds

Mesaj gönderen Veda »

Resim

Kimya Hatun
(Cep Boy)
Yazarı: Saide Kuds
Yayını: Sonsuz Kitap
Edebiyat - Roman

Mevlana'nın Üvey Kızı Kimya Hatun'un Gerçek Hikâyesi... Kocasının ölümünden sonra Mevlânâ Celaleddin-i Rumi ile evlenen Kerra Hatun, yeni kocasının haremine yerleşir. Tabii sevgili kızı Kimya da onunladır. Kimya Hatun içine düştüğü bu yeni dünyada bir yandan kendini bulmaya çalışırken, diğer yandan da Mevlânâ'nın özel yaşamına şaşkınlıkla şahit olmaktadır...

İrfan ve tasavvuf dünyasının iki dev ismi -Mevlânâ ve Şems'in- yaşamına dair birçok bilinmeyenin bilinmesine yardımcı olacağını umduğumuz bu romanın asıl kahramanları, herhalde kadın oldukları için tarih tarafından bir kenara itilmişlerdi. Yazar Saıde Kuds, eski yazılar ve Şems ile Mevlânâ'nın karşılaşma kayıtlarını derinlemesine inceledikten sonra hayatı bu her iki adama da bağlı olarak geçen genç bir kadının hikâyesinin unutulduğunu fark eder. Ve biyografik bir roman dili ile anlattığı Kimya Hatun'un yaşamını tozlu sayfaların arasından çekip gün ışığına çıkarır.

I"Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin Hareminden... Kimya Hatun" Saide Kuds'un ilk romanıdır. Yazar, yayınlandığı tarihte İran'da büyük ilgi gören ve uzun süre en çok satanlar listesinde bulunan bu ilk romanıyla, iran'ın en prestijli ödüllerinden olan 2006 Parvin Etesami Edebiyat Ödülü'nü almıştır.
"Kitabınıza bayıldım. Tebrikler. Okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Kitaptaki tasvirler ve sahneler hayret verici derecede gerçekçi ve içten. Hikâye beni içine çekti ve Kimya'nın hayatını adım adım kendim yaşamış gibi hissettim..."

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Kimya Hatun / Saide Kuds

Mesaj gönderen Veda »

Mevlana ile ilgili olması çok ilgimi çekti. Mevlana'yı işlerken okuyamadım ama vizeler bitsin, hemen başlayacağım. Kitaplığımdan bana göz kırıyor her gün. ;) ;) ;)

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Kimya Hatun / Saide Kuds

Mesaj gönderen Veda »

Ne ara paylaşmışım ben bunu yaa. Kitaba başladım, okudum hatta bitirdim, yorumumu da yapayım dedim.

Şems ve Mevlana ile ilgili olması güzel, bu ara bayağı ilgilendim. Sürekli onunla ilgili okudum. Pekişti. Ama Elif Şafak'ın Aşk'ını da tutamaz Bab-ı Esrar'ı da. Sanki Şems'i anlayamamış gibi bir durum söz konusu. Biraz yadırgadım ama farklı açılardan bakmak güzeldi.

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Kimya Hatun / Saide Kuds

Mesaj gönderen dikenüstünde »

Ben de okudum bu kitabı. Güzeldi. Okunabilir.