Aşk Hastalığı - Levent Mete

Kitap tanıtımlarımıza bu bölümümüzden ulaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
gunce
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Aşk Hastalığı - Levent Mete

Mesaj gönderen gunce »

Resim

Aşk Hastalığı
Yazarı: Levent Mete
Yayını: Can Yayınları;
Şubat 2007, 1. Baskı, 13,5x19,5, 232 sayfa, Türkçe, K. Kapak.
Roman - Türk Edebiyatı

Daha önce Büyücüler, Terapi, Rika’nın Beyninde adlı romanlarını yayınladığımız Levent Mete, yarattığı karakterler aracılığıyla insan ruhunun derinliklerine inen, buradan şaşırtıcı gözlemler aktaran bir yazar. Mete, Rika’nın Beyninde adlı romanında bir bunalım haritası çıkarmış, bunalım dönemlerinde beynimizde olup bitenleri bir cerrah titizliği ile anlatmıştı. Levent Mete’nin yeni romanı Aşk Hastalığı, çok daha başka bir konuyu yine benzer bir yöntemle anlatıyor.

Aşk Hastalığı, evli ve çocuklu bir kadınla bir erkeğin birbirlerine âşık olmalarıyla başlıyor. Romanın ilk cümlesi şöyle: Onu gördüğüm anda içimde bir şey kırılmış gibi oldu. Bu kırılma, roman okunduğunda görülecektir, hayatımızda yarattığı gerçek, ruhsal bir kırılmadır aslında. Ve aşk söz konusu olduğunda bu kırılmanın bir evrenselliği vardır. Levent Mete, evli bir kadınla evli bir adamın neden birbirlerine âşık olduklarını, bu sürecin onların iç dünyasında nasıl yaşandığını, yaşanabileceğini, bu süreçte ailelere neler olduğunu ustalıkla anlatıyor romanında.

Aşk, bir hastalık mıdır? Ruhumuzda meydana gelen bir çatlak mıdır? Aşkın güzelliği ve ürkütücülüğü nerededir? Âşık olunca beynimizde neler olur? Levent Mete bu sorularla örülmüş bir roman sunuyor okuruna.

Levent Mete,1958 İzmir doğumlu. Hacettepe Tıp Fakültesi mezunu. Psikiyatri doçenti. Şizofrenide düşünce, dil ve dikkat bozukluklarını konu alan çalışmalarıyla üç kez Türk Psikiyatri Derneği Araştırma Ödülü’nü kazandı. Şizofreni, En Uzak Ülke (1998) ve Depresyon, Hüzünden Melankoliye (1999) adlı kitapları, Aşk Romanları Yazan Adam (2000) ve Terapi (2002) adlı romanları, Sokaktan Geçen Dünya (2002) adlı deneme kitabı yayınlandı. İzmir Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenen Albay Kuş adlı oyuna danışmanlık yaptı. Halen Atatürk Eğitim Hastanesi Psikiyatri Kliniği’nde klinik şefi olarak çalışıyor.

KİTABIN ÖZETİ:
'Şiddetli arzunun ve onunla baş edememenin verdiği çaresizliğin elinde kıvranıyorum. Devam etmeyi ve vazgeçmeyi aynı karşı konulmaz güçle isteyen ruhun, bedene yaptığı bir işkence bu. Beynimde, karnımda, kollarımda ya da bacaklarımda hissettiğim, yerini belirleyemediğim, varla yok arası, buna karşın yine de dayanılmayacak kadar şiddetli bir acı.'

Ansızın başlayıp hayatlarını altüst eden taşkın duyguların elinde sürüklenirken, başlarına geleni anlamaya çalışan bir kadınla bir erkek. Sevgiliyle eş ve çocuklar, arzuyla vicdan, duyguyla akıl arasında bir dengede gidip gelen kararsız ruhlar. Levent Mete’nin yeni kitabı Aşk Hastalığı, baş edilemeyen tutkuyu, her şeye rağmen aldatmayı, iç hesaplaşmaları, en sonunda aşkın kendisini sorgulayan olağandışı bir aşk romanı...

Kullanıcı avatarı
yosun*
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen yosun* »

teşekkürler günce ;)

Kullanıcı avatarı
gunce
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen gunce »

bu hastalığa yakalanmayan var mıdır? :D
teşekkürler yosun*, ;)

Kullanıcı avatarı
En[G]in
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen En[G]in »

gunce teşekkür ederim

ama ben yakalanmam herhalde :D

Kullanıcı avatarı
yosun*
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen yosun* »

bende yakalanmadım yakalanacaımı da sanmıyorum ;)

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Re:

Mesaj gönderen Veda »

En[G]in yazdı:gunce teşekkür ederim

ama ben yakalanmam herhalde :D

yosun* yazdı:bende yakalanmadım yakalanacaımı da sanmıyorum ;)

Çok büyük konuşmamalı insan.
Bu yakalanmayacağım deyince yakalanılmayan bir şey değil ki...
Yani bence... ;)