Madam Bovary / Gustave Flaubert

Kitap Özetlerine bu bölümümüzden ulaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
prensess
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Madam Bovary / Gustave Flaubert

Mesaj gönderen prensess »

Madam Bovary
Gustave Flaubert

LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

Çok yabancı isim var fakat en önemli karakterler Charles Bovary, Emma(Charles Bovary'nin eşi yani Madam Bovary), Rodolphe, Vikont, M.Homais, Leon

Benim görüşümde aşkı bulamamış sürekli arayış içinde olan bir kadının hikayesi...

Charles Bovary Emma yani kitabın üstüne kurulduğu karakterin eşidir.Kitabın başında charles'ten ve önceki eşinden bahsediliyor annesi tarafından geliri iyi diye madam dubuc diye dul bir kadınla evlendiriliyor Charles fakat aslında kadının o kadar parası yok .Charles birgün işi gereği berteaux'da bay Rouault diye birinin bacağını tedavi ediyor.Emma'da Charles'in ayağını tedavi ettiği Rouault'un kızıdır Charles gidip baktığı sürece hastasına Emma'yı beğenmeye başlar ama hala evlidir sürekli karısı baskı yapar neden bu kadar çok sık gidiyorsun gibi sonra birgün Madam Dubuc yani o zamanda Madam Bovary ölüyor sonra charles başka biryere taşınıyor ama hala bay rouault'un ziyaretine gidiyor ve Emma'ya aşkı büyüyor sonunda babasına söylüyor ve babasıda kendini iyileştiren Charlese kızını vermeyi kabul ediyor sonra evleniyorlar vs.vs. Emma yani evlendikten sonra Madam Bovary zengin kültürle yetişmiş,eğitimli çekici bir bayandır sırf babası için evleniyor aslında çok büyük planları var herneyse Charles'le birgün bi baloya gidiyorlar önce çok budala,kendini beğenmiş diye düşündüğü bir adamın kendini dansa kaldırmasyla o adama yani Viktor'a aşık oluyor fakat parti dönüşünde herşey bitiyor kadın eve geliyor fakat umutsuzca kocasından suç buluyor onun sersemliğinden kısacası onun herşeyinden nefret ediyor...Sonra kocasını zorla bu yerden taşındırıyor ve başka bir kasabaya yerleşiyorlar buradada kadın çok mutsuz önce Leon adlı (yazıcı) kendinden genç birinden hoşlanıyor ki gençte bunu seviyor sürekli ziyarete geliyor akşamları beraber oturuyorlar falan kocasıyla konuşamadığı kültür,sanat alanındaki konularda saatlerce konuşuyorlar ve Madam Bovary(emma)bundan çok hoşlanıyor fakat Leon kadının onu sevmediğini düşünüp birgün çekip Paris'e gidiyor Madam Bovary yine yanlız kalıyor yine mutsuzluğa kapılıyor ve bunu kocasına çektiriyor.Ondan nefret ediyor ama kendini bu kadar seven bir adama ne yapabilir ki?çok daha sonra bir Vali konuşmasına giderken Rodolphe'le konuşuyor ki Rodolphe eczacıdır zaten önceden Charles tarafından tanışırlar ama ilkkez yakınlaşırlar sonra rodolphe kendini duygularını kadına açar aslında Roudolphe Madam Bovary'den hoşlanıyormuş!..Hoşlanmaktanda öte delice aşıkmış!!Emma (madam bovary)buna başta karşı çıksada sonradan aşık olduğunu farkediyor ve bunlar sevgili oluyorlar bu sırada Bayan Bovary'nin bir kızı var herneyse her sabah Charles evden çıktığında Roudolphe onun evine gidiyor falan sonra bunlar kaçma planı yapıyorlar ama Roudolphe maddi sebebleri bahane edip Emmaya mektup yazıyor ve onu terkediyor Emma mektubu okuyunca sinir krizleri falan geçiyor kocası sebebini anlamıyor uzun süre sonra kendine geliyor ama kocası daha iyi olmaları için bir müzik konserine götürüyor ordada Leonla karşılaşıyorlar!!çıkışta ertesi günkü konsere davet ediyor Leon Emmayı ama kocasının işi var o dönüyor Emma kalıyor sonra yine bunların aralarında birşeyler oluyor eski aşkları tekrar başlıyor aralarındaki yaş farkına rağmen bu arada Madam Bovary'nin bi sürü borcu oluyor Roudolphele kaçıcakken almak istediği şeyler karşılığında bu borçlar için geldiğinde satıcı Charles karısı üzülmesin diye senet imzalıyor ama sahtekar satıcı kadının durumndan yararlanıp 3ü 5 yapıyor sonra git gide 8000 franka kadar çıkıyor borçları ve haciz uyarısı geliyor Emma leondan yardım istiyor bul parayı getir beni seviyorsan diyor ama Leonda onu terkediyor gidiyor ama gelmiyor!!sonra Roudolphe gidiyor ama oda param yok diyor Sonunda Madam Bovary ölümde buluyor (asit mi ne olduğunu anlayamadığım birşey içiyor)ki ben kocasının o öle zehirlenmiş halde eve geldiğinde çırpınışını anlattkları bölümde çok üzülmüştüm sonra kadın ölüyor tabi arkada yığın borç fakat Charler yine karısına aşık ona ölüyken hayran hayran bakıyor onun için giyiniyor onun hep istediği gibi beyaz papyonu takıyor siyah takımını giyiyor karısının onu beğenmesi için sonra birgün ayağına kağit yapışıyor bu kağıt Roudolphe'ın ayrılıken yazdığı kağıt...sonra emmanın gizli çekmecesini açıyor mektuplaşmalarını okuyor,kahroluyor evden çıkmıyor,kızıyla ilgilenmiyor kızına bakan bakıcı emmanın kıyafetlerini çalıp kaçıyor ki Charles herşeye rağmen onları saklamıştı çünkü arada çıkıp onları kokluyordu..Küçük kızı berthe yırtık çoraplarla ki kızına bakmıyor charles..sonra birgün Roudolphe karşılaşıyor Charles bi meyhaneye gidiyorlar Roudolphe özür diliyor falan ama charler 'sana kızgın değilim 'diyor eve gidiyor sonra Berthe 'baba yemek hazır gel'diyip babasının omzuna dokunuyor ama Charles ölmüştür...borçlar karşılığı evdeki herşey satılır sonra küçük berthe yoksul birine verilir oda hayatını kazansın diye iplik fabrikasına gönderir....

:ok: :ok: :ok: :ok: :ok:
Kitap böyle(EN AZINDAN BENİM AKLIMDA OLANIYLA Kİ ÖZET BANA AİT) ben sonu için çok üzülmüştüm Charles bunu haketmedi o durumda olmak çok kötü birşey sevdiğiniz,taptığınız kadın sizi aldatmış!!ama o hala sevdi onu..ben ençok Bertheye üzüldüm Charles'den sonra.. daha çok isim var ve olay ama yan karakterlerin geçtiği olaylar genel konu bundan ibaret

:ok: :ok: :ok: :ok: 2-3 hafta önce bitirdiğim harika bir kitap.Bu kitaptan sınavım olduğu için hatırlamak adına gözden geçirdim ve tekrar üzüldüm çünkü anlayan için gerçekten çok acıklı bir sonu var..Her acıklı sonla biten kitap harika ya da okunmaya değer kitap değildir ama olay çevresinde gelişimiyle,karakterleriyle,karakterlerin olaya tam anlamıyla oturtulmasıyla Harika ve okunmaya değer bir kitap yargısını karşılıyor fazlasıyla..zaten bir Dünya klasiği olması bunu doğruluyor...