Model Uçak Nasıl Başlarım Ne Kadara Mal Olur?

Hobilerinizi burada paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
göKhan.
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Model Uçak Nasıl Başlarım Ne Kadara Mal Olur?

Mesaj gönderen göKhan. »

Resim

Nasıl başlarım ?
: İki şey yapın.Birincisi bu yazının geri kalanını okuyun.İkincisi kendinize bir öğretmen bulun.Bu yazıyı okumanız birkaç dakikanızı alır.Ancak karşılığında çok şeyler öğrenirsiniz.Eğer bir öğretmen bulursanız bunun ödülü çok daha fazla olacaktır.Çok daha fazla ve çabuk öğrenirsiniz.Bu size zamandan ve paradan tasarruf ettirir.Eğer sizde ve öğretmeninizde eğitim sistemli(Trainer system,buddy box) radyo varsa uçmayı daha az riskli ve çabuk öğrenirsiniz.

Ne kadara mal olur ?
: Bu sizin bütçenize ve ne istediğinize göre değişir.Ancak Minimum 600-700 $ civarında olacaktır.Buna yer teçhizatı dahil değildir.Kullanılmış modeller ile başlarsınız daha ucuza mal edebilirsiniz.Ancak böyle durumda tecrübeli birisi size mutlaka yardımcı olmalıdır

Kullanıcı avatarı
göKhan.
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Re: Model Uçak Nasıl Başlarım Ne Kadara Mal Olur?

Mesaj gönderen göKhan. »

Bir model ne kadar hızlı uçar ? : Cevaplaması zor bir soru.Saatte 300 km. hıza çıkan modeller vardır.Modelden modele değişir.Eğitim (trainer) modelleri öğrenmeyi kolaylaştırmak amacıyla düşük hızda uçacak şekilde dizayn edilmişlerdir.Yaklaşık olarak uçuş süratlari 35-50 km/s, iniş süratleri 20-25 km/s civarındadır.İleri seviyedeki modeller daha yüksek uçuş ve iniş süratine sahiptir.

Bir model ne kadar uzağa gider ? : Radyo kontrol sistemlerinin mesafesi 1500 metre civarındadır.Ancak gözünüzün görebildiği uzaklığa kadar modelinizi uçurabilirsiniz.Kanat boyu 170 cm. olan bir uçak 500 metre mesafede size ne yaptığını anlayamıyacak kadar küçük görünecektir. UNUTMAYIN ! NE YAPTIĞINI TAM OLARAK GÖREMEDİĞİNİZ MODELİ UÇURAMAZSINIZ.

Kullanıcı avatarı
göKhan.
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen göKhan. »

Havada yakıt biterse ne olur ? : Radyo sistemi kendi pillerinden aldığı enerjiyi kullanır.Yakıtınız bitse yada motorunuz stop etse bile uçağınızı bir planör gibi indirebilirsiniz.

Yaşım uygunmu ? : Genellikle söylenen şudur.Uçmayı seven,takım çalışmasına uygun, uçuş emniyet kurallarına uyan , başkalarına karşı sorumlu kişiler uçabilir.R/C uçuş her yaştan insanın hoşlanabileceği bir spordur.Ancak Tavsiye edilen 13 yaştan sonra yetişkin bir gözeticinin yanında emniyetli uçuş yapılabileceğidir.

Kullanıcı avatarı
tarla__kusu93
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen tarla__kusu93 »

Hımm..Güzel bir paylaşım olmuş...

Kullanıcı avatarı
göKhan.
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen göKhan. »

Saol

Kullanıcı avatarı
swashbuckler
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen swashbuckler »

Elektrikli trainer modeller 250 ytl gibi fiyatlarla satılıyor Türk Hava Kurumu tarafından.Bu hobiye başlamak isteyenler için en ideal model de cessna dır bu arada...
Masserschmith'imi Bodrum'da denize çaktıktan beri bulaşmıyorum bu hobiye...
Neyse...Kırımsız uçuşlar...

Kullanıcı avatarı
göKhan.
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen göKhan. »

Bende Cesnayla Başladım Rahat Ve Okadar Hızlı Değil.
Şuanda Ben Kendi Yaptığım Büyük Bi Modelle Uçuyorum.Çok Zevkli Oluyor Ya

Kullanıcı avatarı
swashbuckler
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen swashbuckler »

Trainerlerin amacı o zaten,düşük hız kolay kullanım.Benim de bi cessnam vardı,sonradan bir arkadaşıma vermiştim.
Çok dikkat gerektiren bir hobi,yok ben alim kumandayı,uçağa takla attırayım,akrobasi yapayım falan demek ilk birkaç yıl için oldukça saçma.
Ben masserschmith'imi basit bir manevra hatası yüzünden dağıttım.Motor boğuldu aniden yükselemedi,denize çakıldı.Ben de bıraktım bu hobiyi.