Siyah Gül...

AktüelBilgi Ana Bölüm
Kullanıcı avatarı
iSaR
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Siyah Gül...

Mesaj gönderen iSaR »

...Siyah Gül'ün Efsanesi...

Siyah gül,,dünya üzerinde sadece halfeti($anlıurfa'nın ilçesi) de açardı.ama ne yazıkki artık halfeti yok..yurdumuzun çe$itli bölgelerinde yeni barajlar yapımından dolayı Munzur ve Hasankeyf'in kurutulması gündemdeyken,Birecik barajının in$aası ile beraber Halfeti haritada yok olma tehlikesiyle karşı karşıya gelir;olu$an büyük su birikintisi ye$il vadiyi tamamen sular altında bırakarak,1999 yılında baraj gölü Güzelim Halfeti vadisini yutar.Geride sadece kuru, eski mimari yapıya sahip boşaltılmış evler kümesi kalır.
Meyve aġaçları ile donanan Halfeti vadisi sahip olduġu ılıman iklim yapısıyla coġrafyamızda özgünlükler taşıyan bir yerdi. Nem oranı hariç büyük oranda akdeniz iklimi egemendi bu vadiye.
Bu vadide birçok meyve türü yeti$ebiliyordu,,Ve de bunların yanısıra "dünyada sadece bu vadide bulunan" siyah güller yeti$irdi.
Karagül, Halfeti`nin sembolü haline gelmi$ti.

Ne yazık ki barajla birlikte oda artık yok...

Halfeti'nin sular altında kalmasından sonra köy halkı halfeti'nin 7 km doğusundaki Karamezre'ye taşınma kararı aldı,,
Halfeti`nin sembolü haline gelen siyahgül, asıl yatagından kopartılıp Karamezre'ye getirildi,,ancak Karamezre'nin
atmosferinde daha serin havayı soludugunda doġal rengini kaybederek mor halini aldı.
Siyah gül morlaşmıştı...

LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

[youtube][/youtube]

Siyah Gül Hep İlgimi Çekmiştir...Umarım Beğenirsiniz...

Kullanıcı avatarı
büşra
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen büşra »

çok güzel bi pylşm eline sağlık =D> =D>

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Gerçektende çok yarayışlı ve emek sarfedilmiş bir paylaşım..

Teşekkürler iSaR!

+100 KFL
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
iSaR
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen iSaR »

Beğenmenize sevindim Arkadaşlar...
KFL içinde ayrıca Teşekkür ederim VSaBaH...

Kullanıcı avatarı
yasmin
Acemi Üye
Acemi Üye

Mesaj gönderen yasmin »

bilgilerini bizimle paylaştığın için teşekkürlerr.
=D>

Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

siyah gül tamam ama ben bir noktaya daha zuhur etmekte fayda görüyorum dünyada en nadir bulunan klonlanamayan ve soyu tükenmekte olan başka bir siyeh çiçek laledir...Bu gün bir iki yerde vede sadece dolmabahçe sarayında bulunmaktadır....Güzelliği dünyadaki hiçbir çiçekte yoktur ve ben onu gördümmmm...(bilginiz olsun diye söyledim)

teşekkürler isar hep ince noktalarda takılıyorsun...Çok hoşumuza gidiyor..Yalnız paylaşımlarda konuların okunmasına dikkat et emeğin boşa gitmesin çok konu açıyorsun hepsi güzel ama dikkat et.ok bye

Kullanıcı avatarı
feraze_622
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen feraze_622 »

ellerine sağlık kübra gerçekten çok güzel bilgiler.ama çok güzüldüm artık olmayışına :( :(
m.tuğrul senide uyarmak isterim forumda temiz türkçe kampanyası başlatmışken (by,ok)gibi kelimeler sarfetmen hiç iyi olmadı umarım bir daha kullanmassın.
kübra tekrar teşekürler. =D> =D>

Kullanıcı avatarı
iSaR
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen iSaR »

Beğenmenize çok sevindim arkadaşlar...
Açtığım konuların boşa gittiğini düşünmüyorum... Bir kişi bile açıp okuduysa ve küçük bi bilgi edinmişse benim için yeterli... Ben "Bir konuda herşeyi bilmeyin ama her konuda bir şeyler bilin..."sözünü savunuyorum... Tek kişiye bile bi yararı dokunmuşsa paylaştıklarımın ne mutlu bana...

Kullanıcı avatarı
cetin445
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen cetin445 »

paylaşım çok güzel...eline sağlık...

Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

iyi ben temiz türkçe kullanmayacağım uyarma bir daha...