kürt sorunu ve pkk!bu konuyu okumanızı istiyorum

AktüelBilgi Ana Bölüm
Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

kürt sorunu ve pkk!bu konuyu okumanızı istiyorum

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

Kürt sorunu ve PKK...
Türkiye böyle bir sorunu yokmuş gibi yol alamaz. Ekonomik ve siyasal istikrarı yakalayamaz. Bu topraklarda istikrarı kalıcı kılabilmek için Kürt sorunu konusunda Türkiye'nin boğayı boynuzlarından yakalaması gerekir.
Başka çare yok.
Ekonomik büyüme diyorsanız, aş ve iş sorununun çözülmesinden söz ediyorsanız, barıştı, demokrasiydi, hukukun üstünlüğüydü diyorsanız, devleti 'vatansever çeteler'den kurtarmak istiyorsanız, ve eğer şiddeti, terörü etkisiz kılmak gibi bir hedefiniz varsa, yazın bir kenara, Kürt sorunu ve PKK yokmuş gibi yapamazsınız.
Bir başka deyişle:
Kürt sorunu ve PKK, Türkiye'yi öteden beri bir 'kısır döngü'nün içinde tutuyor. Bu kısır döngü kırılmadan Türkiye'de ekonomik ve siyasal istikrarı yakalamak olanaksızdır.
Bu kısır döngü yalnız şiddet ve terör değildir. Bu kısır döngü yalnız aş ve iş sorununa indirgenemez. Ve bu kısır döngü yalnız sopa politikaları ile kırılamaz.
Kırılabilseydi, bugüne kadar kırılırdı.
Olmadı.
Sorun tam tersine derinleşti.
Devletin, askerin, genel olarak siyasetin bugüne kadarki ezber ve klişeleri fazla bir işe yaramadı. Çünkü bunlar Kürt sorununun adını bile koyamayan resmi ezber ve klişelerdi.
Daha önemlisi:
Sorunun 'insani boyutu'nu kavramaktan uzak resmi ezber ve klişelerdi. Elde sopayla her şeyin olabileceğini sananlar bunca yıl kendilerini aldatırken, yangının bir türlü sönmediğini gördükçe hayal kırıklığına uğradılar.
Peki ne yapmalı?..
(1) PKK'nın şiddete son vermesi, silah bırakması, silahları ebediyen gömmesi şart.
(2) Dağın geçersiz kılınması şart.
(3) Dağdakileri indirmek için siyaset kurumunun ciddi ve inandırıcı adımlar atması şart.
(4) Demokrasi, hukuk ve insan hakları düzenini Güneydoğu'da geçerli kılacak, göstermelik olmayan düzenlemelerin yapılması şart.
(5) Özellikle 1980'lerden beri yaşanan acıları saracak, aş ve iş sorununu hafifletecek, sağlık ve eğitim koşullarını düzeltecek bölgesel programların uygulanması şart.
(6) Türkiye'nin Kuzey Irak'a girmekten kaçınması şart.
(7) Türkiye'nin ABD'yi de, AB'yi de karşısına almaktan sakınması şart. (Elbette ABD ile AB'nin de bu konuda yapması gerekenler var)
(8) Ve yapılmaması şart olan bir şey daha var. Türkiye eğer AB'yi boşlayarak, AB'yi karşısına alarak demokrasi ve hukuk ipini gevşetir -ve hele bir de Kuzey Irak'a girerse- hiç kuşkunuz olmasın, Kürt sorunu ve PKK konusunda çok daha güç durumlarda kalırız. Ekonomik ve siyasal istikrarın köküne kibrit suyu ekebilecek 'cehennem senaryoları'nın içinde bulabilir Türkiye kendisini...
Tekrarlamakta yarar var.
Kürt sorunu ve PKK yokmuş gibi, sorun yalnız sopayla çözülürmüş gibi yapmaktan kaçmak zorunda Türkiye. Ezberini bozmak zorunda Türkiye...
22 Temmuz sonrası Türkiye'nin önünü açabilecek bir istikrar ortamı yakalamak istiyorsak, 'Kürt sorununun insani özü'nü gözardı etmeden yol almak zorundayız.
Bu açıdan, yeni parlamentoda bağımsız milletvekillerinin katılımıyla DTP'nin bir grup oluşturması, ilgili tüm taraflar eğer gerekli özeni gösterirlerse, yeni bir barış ve demokrasi penceresi açabilir.
Diyarbakır bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk'un Radikal'de çıkan makalesindeki şu satırları önemsiyorum:
"İrademizi her zaman için bütünleşmekten, demokratik cumhuriyetten yana kullanacağız. 'Farklılıklara evet, ayrılıkçılığa hayır' diyerek, etnik ve hatta dinsel milliyetçiliğe prim vermeyeceğiz. Çözümü hep birlikte, meclis çatısı altında, tam demokraside arayacağız. Merak edenler için söylüyorum; bizim Türkiye'ye verilmiş sözümüz budur." (Radikal, 18.7.07, s.13)

Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

Devletin, askerin, genel olarak siyasetin bugüne kadarki ezber ve klişeleri fazla bir işe yaramadı. Çünkü bunlar Kürt sorununun adını bile koyamayan resmi ezber ve klişelerdi.
Daha önemlisi:
Sorunun 'insani boyutu'nu kavramaktan uzak resmi ezber ve klişelerdi. Elde sopayla her şeyin olabileceğini sananlar bunca yıl kendilerini aldatırken, yangının bir türlü sönmediğini gördükçe hayal kırıklığına uğradılar.

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

PKK ve Kürt sorunu elbette Türkiye'nin kanayan yarasıdır. Bu ülke bir darbelerden çekmiştir, birde terörden zaten.

Benim düşüncem dağlara çıkılması ve oralarda iyi bir temizlik yapılması. Bu PKK denen kansızlarla başka türlü başa çıkamayız çünkü arkaları sağlam bunların. Ama ne kadarda sağlam olursa olsun o destekleyenler sıcak bir çatışmaya müdahale edemez, eğer ederse Türkiye'yi karşısına alır ve hiçbir devletin bunun gibi bir durumla karşılaşmak isteyeceğini sanmıyorum.

Mayınlarla kaç şehidimizi aldılar elimizden, Doğuya büyük bir operasyon şart!
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

kimse yumruğunu masaya vurmak istemiyor abi yapcak birşey yok.çağın değişmesi lazım...