BERAT Kandilimiz Mübarek Olsun...

AktüelBilgi Ana Bölüm
Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

BERAT Kandilimiz Mübarek Olsun...

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

Berat Gecesi Müslümanlarca mağfiret ve kurtuluş gecesi sayılır. Mü�minler bu gecede ibadetle meşgul olarak bir yıllık amellerinin muhasebesini yapmalıdır.

Berat Gecesi, Müslümanlarca mağfiret ve kurtuluş gecesi sayılır. Mü�minler bu gecede ibadet ve taatle meşgul olarak bir yıllık amellerinin muhasebesini yaparak mükemmel bir insan, olgun bir Müslüman vasfı kazanmak için gelecek günlerine ve hayat işlerine daha düzenli bir istikamet vermek imkânını bulurlar.

Hazreti âişe (ranha) bu gecenin fazileti hakkında şunları söylüyor: Günün birinde Hazreti Peygamber yanıma girdi. Elbisesini çıkardı. Aradan zaman geçmeden tekrar giyindi. Bunun üzerine beni şüphe, kıskançlık sardı. Ortaklarımdan birinin yanına gidecek sandım ve peşini takip ettim. Medinenin kabristanı olan;l-Garkadda kendisine eriştim. Müminlere ve şehidlere istiğfar ve dua ediyordu. Kendi kendime: Anam babam sana feda olsun! Sen Rabbının rızası uğrunda, ben ise dünya peşindeyim! diyerek döndüm. Soluk soluğa eve girdim. Arkamdan da Rasulullah (sas) girdi. Neden böyle hızlı nefes alıyorsun?dedi. Ben, Anam babam uğruna feda olsun. Yanıma gelip elbisenizi çıkardıktan sonra tekrar giyindiniz, beni kıskançlık tuttu. Ortaklarımdan birinin yanına gideceğinizi zannettim. Nihayet sizi kabristana giderken gördüm. dedim. Resul�ü Ekrem, Rasulullah sana haksızlık edecek diye mi korkuyorsun? dedi. Ardından Cibril geldi ve şöyle dedi:
�Bu gece Şabânın on beşinci gecesidir. Cenabı Hak bu gecede Ben elb kabilesi koyunlarının sayısı kadar kimseyi cehennemden âzâd eder. Fakat bu gece Allah; müşriklerin, kincilerin, akrabalarıyla münasebeti kesenlerin, hayat ve ihtişamlarına mağrur olanların, ana ve babalarına isyan edenlerin, içki düşkünlerinin yüzlerine bakmaz.

Resul�ü Ekrem, elbisesini çıkardı. Bu gece ibadet etmeme müsaade eder misiniz? buyurdu. �Evet, sana anam babam feda olsun. dedim. Peygamber namaza kalktı. Secdeye kapanıp uzun müddet kaldı. Endişelendim, elimle yokladım. Elim, ayağının altına dokununca kımıldadı. Ben de sevindim. Secdede şöyle niyaz ettiğini işittim: Allahım! azabından afvına, gazabından rızana sığınıyorum. Sen�den yine Sana iltica ediyorum. Şânın yücedir. Sana yaptığım senayı Senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana lâyık bir surette hamd etmekten âcizim.

Sabah olunca bunları Resul�ü Ekreme söyledim. O da, Yâ âişe, bunları öğrendin mi?dedi.Evet yâ Rasulallah. dedim. Resuli Ekrem; Bunları hem öğren hem de başkalarına öğret. Zira bunları bana Cibril öğretti ve secdede bunları okumamı tal`buyurdu. dedi.[/color]

Olacak hadiseler kaydedilir

Bir sene zarfında gelecek yılın Berat Gecesine kadar vuku bulacak hadiseler melekler tarafından birer deftere yazılır. Bir sene zarfında vuku bulacak zelzeleler, olaylar, harpler& Bunların defteri Cebrail Aleyhisselama verilir. Rızıkla ilgili defterler Mæacirc; Aleyhisselama verilir. Ve öleceklerin defterleri Azrail Aleyhisselama verilir.

Ebu Hüreyre, Peygamberimiz (sas)in şöyle buyurduğunu rivayet eder: Şabânın on beşinci gecesinde Cebrail Aleyhisselam bana geldi ve bana, Yâ Muhammed (sas), başını semâya kaldır.dedi. Ben de, Bu gece ne gecedir? dediğimde Cebrail, Bu gece öyle bir gecedir ki Allah Teâlâ Hazretleri bu gece ebvâbı rahmetinden üç yüz bâb fetheder ve kendisine şirk eden ve sâhır, kâhin, şürbi hamra ve zinaya devam eden ve vâlideynini incitenler müstesna olduğu halde bilcümle müminleri mağfiret eder. dedi.

Efendimiz (sas) buyurmuşlardır ki; �Şâ�bân ayının ortasında bulunan (Berat) Gecesi olunca gecesini kaim, gündüzünü saim olunuz. çünkü Allah Teâlâ, güneş battıktan sonra dünya semâya nüzul eder ve der ki; İstiğfar eden yok mu? Onu mağfiret edeyim. Rızık isteyen yok mu? Ona rızık vereyim. Bir derde mübtelâ olan yok mu? Onu afiyete kavuşturayım. Bir şey isteyen yok mu? İstediğini vereyim& Fecir doğuncaya kadar böyle der. (Râmuzul Ehadis)

Meleklerin semâda iki bayram gecesi vardır. Biri Leylei Berat ve birisi de Leylei Kadir�dir. çünkü bu iki gece Cenabı Hak azze ve celle hazretleri kullarına rahmet ve mağrifetini bol ihsan buyurmuştur. Bu gece öyle bir tefrik gecesidir ki o sene içinde nice kimselerin kabirleri kazılacaktır. Fakat kendilerinin haberi yoktur. Fahr, sürür, kibir, gururdadır. Ve nice kimseler vardır ki mal mülk arzusu peşindedir. Halbuki kendisi için helak mukarrerdir. Ve nice kimseler vardır ki hayr u atâ ümidindedir. Halbuki kendisi için bela mukarrerdir, işte böyle ehemmiyetli bir gece içinde gaflet muvafık değildir.

Berat Gecesi�ni nasıl ihya etmeli?

Berat Gecesinde nafile namaz kılmalı, Kuran okumalı. Hazreti Peygamber (sas), Bir demire su isabet edince nasıl paslanırsa, kalbler de öyle paslanır. buyurmuşlardı. Ashab, bunun ilacını sordular. Resü Ekrem,ölümü hatırlamak ve Kur�an okumaktır. cevabını verdi. Yine Berat Gecesi akşam namazından sonra üç kere Yasin S? ve her birinin sonunda da Berat duası okunabilir. Birincisi Allah�ın sa kullarından olmak niyyetiyle. İkincisi hayırlı uzun ömür niyetiyle. üçüncüsü kaza ve belâlardan emin olup hayırlı rızık için..........

LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

Kullanıcı avatarı
siyah34
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen siyah34 »

sağol seninde ve bütün müslüman aleminin kandili mübarek olsun...!!!

Kullanıcı avatarı
HeRa
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen HeRa »

gec kaldın kusen kf ellerine sağlık...

Kullanıcı avatarı
mirtorunu
Acemi Üye
Acemi Üye

Mesaj gönderen mirtorunu »

Kullanıcı avatarı
muzzy__pepe
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen muzzy__pepe »

kandiliniz mübarek olsun

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

M.TUĞRUL, açıklayıcı bilgi ve tebrik için teşekkürler...

Bende başta sen ve Köstebek Forum olmak üzere tüm İslam aleminin kandilini kutlarım...

HeRa, senin tebriğini de kabul ettim aynı dileklerle ;)
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

gec kaldın kusen kf ellerine sağlık...
ÖNEMLİ DEĞİL YA BİR Dİ BİN OLSUN