Üniversitelerde başörtüsü kaldırılması ile ilgili görüşünüz?

AktüelBilgi Ana Bölüm
Kullanıcı avatarı
GiudiZioSo
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen GiudiZioSo »

feraze_622 yazdı:gerçekten çok üzüldüm gerçekten bu sözlere içimden hiç bişi söylemek gelmiyor artık ama şunu unutmayın hepimiz müslümanız yani öyle diyoruz sizlerde yok değilim diyen varsa söylesin ona bişi diyemem ama islamda farz olan bişi bu başı örtmek ve sizler dolaylı olarak buna karşı olarak bir farzı inkar etmiş Allah'ın koyduğu bi kanunu inkar etmiş oluyorsunuz ki Allah korusun dinden çıkmak demek arkadaşlar neye karşı çıktığınıza ne söyledğinize dikkat edin. kimseye sen kafirsin demiyorum bu bana düşmez o Allah'la kulun arasında bişi ama gerçekten söylediklerinizi kulağınız duymuyor ben sizi biraz tefekküre davet ediyorum ....

=D> =D> sana tamamen katılıyorum..

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

feraze_622 yazdı:gerçekten çok üzüldüm gerçekten bu sözlere içimden hiç bişi söylemek gelmiyor artık ama şunu unutmayın hepimiz müslümanız yani öyle diyoruz sizlerde yok değilim diyen varsa söylesin ona bişi diyemem ama islamda farz olan bişi bu başı örtmek ve sizler dolaylı olarak buna karşı olarak bir farzı inkar etmiş Allah'ın koyduğu bi kanunu inkar etmiş oluyorsunuz ki Allah korusun dinden çıkmak demek arkadaşlar neye karşı çıktığınıza ne söyledğinize dikkat edin. kimseye sen kafirsin demiyorum bu bana düşmez o Allah'la kulun arasında bişi ama gerçekten söylediklerinizi kulağınız duymuyor ben sizi biraz tefekküre davet ediyorum ....

feraze_622 seni birazcık rahatlatacak şeyler söylemek istiyorum... Halktan da türban yasağının devam etmesini isteyenler var. Bakın halktan diyorum çünkü siyasiler ve ülkemizin önde gelenlerinin bi kısmının türban yasağının devam etmesi konusundaki gerekçeleri çok saçma. Sırf İktidara muhalefetlik için bunu istiyenler var ama sana şunu söyleyim ki Türk halkının bi kısmı eğer bu yasağın devam etmesini istiyorsa, bunun sebebi dininin gereklerini yerine getirmek istememesinden değil, başımızdakilerin bu yasağın kaldırılması sonucu sorunlar çıkarabileceklerini düşünmelerinden dolayıdır...

Bende ilk başlarda bu tür bi düşünce içerisindeydim. Yani yasağın kaldırılmasını istiyordum tabiki ama sonuçlardan korkuyordum. Artık korkmuyorum.. Çünkü ortada bi doğru varsa, bu sonuna kadar savunulmalı tüm engeller aşılmalı, kaosa yol açacak şekilde ses çıkaranlar susturulmalıdır.
Ordunun görüşlerine sık sık yer verilmelidir. (Bu çok önemli) Eğer ki sorunlar çıkıyorsa araya 3. şahıslar girmeden sorunlar çözülmelidir. Ordu & Hükümet & Halk ilişkisi sağlıklı olursa kimse buna karşı çıkmaya cürret edemez... İşte burada iş İktidar ve muhalefet partilerimize düşüyor... Ne olacaksa Hayırlısı olsun!!!

prensess yazdı:

Mervecim yorumunu çok beğendim(: Ya tartışılmasının ülkeyi 2 ye böleceği garanti olan bir konunun bir komplo sonucu içerisindeyiz! ve sadece burda demiyorum!ülkemizde heryerde bu konuşuluyor.Hiç işimiz gücümüz yok mu bizim bir başörtüsüne takıldık?Ne demek başını örtmek isteyen dışarıya gitsin?Ya bu ülkeyi savaşlarda kurtarırken kadınlara 'hey siz bi başınızı açın bakayım böyle mermi mi taşınırmış?isteyen dışarı gitsin'mi dendi yapmayın lütfen! Neden Başında inancı gereği başörtüsü bulunan gencin önü kapansın?Eğer ben kendi derdim peşinde olsaydım benim saçım açık yahu kapalılar alınmasın en azından üniye açıklar girer derdim!Biraz objektif bakın.Okuduğunuz 2 satır yazıdan etkilenipte yorum yapmayın! Şuana kadar bunun yapılmamış olması zaten bir kusurdu!Genç yaşında insanlar başı kapalı diye üniye alınmıyor,iş yerlerinde yine öyle.Onun dışında hepimiz Müzlümanız dinin gereği olan birşeyi yasaklamak ne kadar mantıklı olurdu?Laiklikmiş!Yahu laikliği;din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması diye 1.sınıfta ezberleyen insanlar geliyor neler söylüyor.Önce bir LAİKLİK nediri öğrenelim.Gelip Bir Din adamını hükümete koyupta her okulu haremlik selamlık,Anayasanın bazı maddelerini günahtır diye değiştirdiler mi? Ya söylenmesi gereken o kadar çok şey var ki!Ama işte anlamayana zaten satır satır yazsanda birşey değişmez.Kimsenin işi gücü yok oturmuş bir başörtüsünü konuşuyor ben burada 2 satır fazla yazmışım,açıklamıışım n'olcak!?(sözüm genel olarak bir başörtüsünü kendisine dert eden(ler)edir)

prensess yorumlarına tamamiyle katılıyorum... Zamanında başörtülü o analarımız, o bacılarımız kurtarmadılar mı bizleri? Türbanın önü kesinlikle açılmalı. Eğer ki bir takım tepkilerden korkuluyorsa REFERANDUMA gidilmeli... Halk ne derse o olmuş olur. Böylece doğacak sonuçlardan kimse kimseye suç atmamış ve birileri mesul bırakmamış olur...
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
dahi_yane
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen dahi_yane »

Türban siyasi bir sembol ise; ATatürk ve Türklük siyasete alet edilmekte yasaklayalım mı? ülkücü bıyığı ,komünist parkası, 6 oklu 3 hilali rozetler,hepsi siyasi simbollerdir ama bu sembollerle kampüse girilebiliyor
Türban dini bir sembol ise;Atatürk kılık kıyafet devrimi yaparken laiklik adına sarık ve cübbeyi dini ayin dışında yasaklamıştır.neden türbanı yasaklamadı? haçla yahudi kippası ile kampüslere girilebiliyor
Türban bize ait olmayan bir gelenek ise; yerli malı giymeyen herkesin kampüse girişi neden yasaklanmıyor
hepsinden öte siyasi ,dini semboller ,gelenekler neden yasaklanmalı...ordu gibi herkese tek tip üniforma mı giydirilmeli laiklik için?
isteyen siyasetten, isteyen inancından,isteyen yakıştığı için,isteyen de gelenekten örter kime ne?
bahsedilen şey kılık kıyafettir yahu! belki birileri aksesuar olarak kullanıyordur size ne?tokayı da yasaklayalım küpeyide...

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

dahi_yane yazdı:Türban siyasi bir sembol ise; ATatürk ve Türklük siyasete alet edilmekte yasaklayalım mı? ülkücü bıyığı ,komünist parkası, 6 oklu 3 hilali rozetler,hepsi siyasi simbollerdir ama bu sembollerle kampüse girilebiliyor
Türban dini bir sembol ise;Atatürk kılık kıyafet devrimi yaparken laiklik adına sarık ve cübbeyi dini ayin dışında yasaklamıştır.neden türbanı yasaklamadı? haçla yahudi kippası ile kampüslere girilebiliyor
Türban bize ait olmayan bir gelenek ise; yerli malı giymeyen herkesin kampüse girişi neden yasaklanmıyor
hepsinden öte siyasi ,dini semboller ,gelenekler neden yasaklanmalı...ordu gibi herkese tek tip üniforma mı giydirilmeli laiklik için?
isteyen siyasetten, isteyen inancından,isteyen yakıştığı için,isteyen de gelenekten örter kime ne?
bahsedilen şey kılık kıyafettir yahu! belki birileri aksesuar olarak kullanıyordur size ne?tokayı da yasaklayalım küpeyide...

Aferin Fatma... Süpersin... ;)
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
Uyus
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen Uyus »

Herkes O Kadar Kendi İstediği Gibi Cevaplıyorki.Hayır Cevabı Verenler Din Karşıtı Gibi Sanılıyor.Arkadaşlar Bu Konudaki Kendi Adıma Son Cevabımı Veriyorum Ben.Ben Baş Örtüsüne Karşı Değilim.Bunun Şuan Belli Amaçlar İçin Kullanılmasına Karşıyım.Türban Senelerdir Var Bu Ülkede Neden Bu Kadar Karşı Karşıya Getirildi O Zaman İnsanlar.AKP Hükümeti Başa Gelince Patladı Bu Sorun.Şimdimi Baskı Uygulanıyor Türbanlılara Şimdimi Başladı Mahalle Baskısı Denen Şey ¿ Hepimizin Ailesinde Yokmu Başörtülü.Nerde Neye Göre Kimler Tarafından Uygulanıyor Bu BAskı Oda Ayrı Bir Çeliişki....

Tayyip Erdoğan Madrit’ten bir açıklama yapıyor? “Türban siyasi simge olsa ne olur? Biz bu sorunu yeni Anayasa ile çözeceğiz.” Tepkiler yükseliyor doğal olarak.Erdoğan’ın imdadına kim yetişiyor? Her zamanki gibi Devlet Bahçeli! Yeni Anayasa’ya bile gerek yokmuş. Bir Anayasa değişikliği ile bu iş çözümlenebilirmiş. Hatta onların çalışmaları bile hazırmış.Bahçeli’nin AKP’yi ve ABD’yi ilk kurtarışı değildir bu.2002’de erken seçim kararı…2007’de Cumhurbaşkanlığı seçimi…DTP'nin de türban serbestisine destek verdiğini biliyor musunuz? Bölücülerle gericiler aynı saftalar.Masonların da başörtüsü yasağına destek verdiğini biliyor musunuz?.Masonlarla aynı saftasınız beyler.Saftınıza dikkat edin...

Tamam Hadi Kaldırıldı Yasak Üniversiteyi Bitirdiniz YA Sonrası ¿ Devlette iş buldunuz.Başınızı açacak mısınız?Yoksa “devlet hizmetinin size kapalı olduğunu bile bile mi” üniversiteye gideceksiniz? Polis, hâkim, öğretmen, kaymakam, belediye başkanı, belediye zabıtası, pilot, subay, vergi memuru, tapu memuru vb. olup, görevinizi “türbanlı giysi içinde” yapamayacaksınız.Bu mümkün değil.Çünkü; “siyasi bir yandaşlığın işareti de sayılan türban ile kamu görevi yapmak, yapabilmek” ancak “Cumhuriyet’in yapısı değiştirilince” mümkün olabilir. Bu yapı değişmezse, sizin türbanınızla devlette görev almanız söz konusu olamaz.

Bilmem okudunuz mu? Geçenlerde Alman Die Welt Gazetesi muhabiri Boris Kalnoky, “Başbakan Tayyip Erdoğan Türkiye’yi yumuşakça İslamlaştırıyor” başlığını taşıyan bir analiz-haber yazmıştı. Muhabir, bu yazısında “AKP’nin hedefini, Ömer Dinçer (Başbakan’ın eski müsteşarı) 1995’te açıkladı. Dinçer, müslümanların iktidarda olmasının önemli olmadığını, önemli olanın cumhuriyetin yapısını değiştirmek olduğunu söyledi. 1995’te Ömer Dinçer, Abdullah Gül ve Tayyip Erdoğan şeriatın getirilmesi için uğraşıyorlardı” diye tespit yaptı.Bu hedef devammı ediyor acaba ¿

:ok: Sonuç Hepimiz Müslümanız Hepimizin Ailesinde Başı Kapalılar Var !...
:ok: Ama Şuan Türban Dinin İnancın Değil Siyasetin Simgesidir.
:ok: İstemeyenleri Dinsiz Gibi Düşünmekten Vazgeçin....
:!: İsteyen Müslüman İstemeyen Dinsiz Yok Öle Dava :!: :kizgin:

Kullanıcı avatarı
FB Rh (+)
Forumun Abisi
Forumun  Abisi

Mesaj gönderen FB Rh (+) »

laikliği yaşatmak ve devam ettirmek gerekiyor diye düşünüyorum...

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Uyus endişelerini anlıyorum, endişelenmekte de haklısın. Bu yasağın dini bir sebepten değil, siyasi bi sebepten dolayı sürmesini istediğini de biliyorum ki bunu yukarıda açıkladım. Zaten dini yönden düşünen vatandaşımız yok denecek kadar azdır bundan da eminim.

Ama bi de şu yönden düşün, senin başın açık ve bu şekilde bi yasak uygun diyorsun. Peki ya sen onların yerinde olsaydın ne yapacaktın. Yani düşünsene dini bir vazifeyi yerine getirdiğin için üniversite de okuma hakkını asla kazanamıyorsun, liseden sonrası yok bi bakıma. Sence bu iyi olur muydu?

Diyorsun ki; türbanla okudun ve bitirdin okulu, nerde çalışacaksın. Sana şu kadarını söyleyim günümüzde özel sektör, kamu sektörünü solladı geçiyor. Devlet KPSS ile yılda 5'er 10'ar personel alırken, özel sektörde bu sayı yüzleri buluyor. Yani türbanlı insanlar özel sektörlerde gayet rahatlıkla iş bulabilirler. Dershanelerde öğretmenlik bile yapılabiliyor türbanlı olarak daha ne ki yani... Belki sizlere göre biraz az şansları olacak ama yine de bi şanstır bu yani...

Ama eğerki türban yasağı devam ederse hiçbir türbanlı vatandaşımız türbanından vazgeçemediği sürece yüksek mevkilere gelemeyecek. Ne kadar büyük bir kayıp farkında mıyız?

Ben türban konusunda sadece ama sadece tek şey düşünüyorum... Hiçbir neden bu kadar insanın okuma özgürlüğünü elinden almamalı.

Türban şuan siyasi bi simge haline geldi diyorsun. Peki memnun musun bu durumdan. Tabiki hayır. O halde memnun olmadığın bi vaziyete göz yumman ne kadar mantıklı?

Masonlar ve DTP'lilerde yasağın kaldırılmasını istiyor aynı saftasınız diyorsun... Onlar türbanın kaldırılmasıyla karışıklık çıkmasını isteyen kesimler, biz ise türban yasağının karışıklığa mahal vermeden kaldırılmasını isteyen kesimleriz. Görüşlerimiz paralel evet ama aynı boyut içindeki paraleller değil bunlar...

Biz karışıklık çıkarmadan bu olayı çözebilirsek ilk başta üzülenler onlar olacaktır emin ol...
 !

Resim

Kullanıcı avatarı
prensess
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen prensess »

Uyus yorumunda paylaştığın Vatan gazetesi yazarı Necati Doğru'nun yazısında bulunan bir başka idda: Türbanlı kızları Akp ve Mhp'nin ikiyüzlülüğe zorlaması.Ya yazarın başı kapalı olanlara hitabında bile onları bir dışlama söz konusu.Bu türbanlı Kızlar senin bulunduğun ülkenin vatandaşları!Ayrıca yazısında vizyondan vs bahsetmiş biz Hükümetin başındakileri değil konuyu tartışıyoruz.Konunun başlığında olduğu gibi Başörtüsünün üniversitelerde kaldırılması ile bilgili görüşlerimiz!!Kalnoky'nin yazısını okumaya fırsatım olmadı ama şuana kadar röportajlarında tercih ettiği kişilerin AKP karşıtı insanlar olduğunu gördüm.Ayrıca başkalarını dinlersek işimiz çok zor ona bakarsanız Türkiye - Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Joost Lagendijk bize Fransız modelini uygulamamızı öneriyor.Yani her kafadan ayrı ses çıkıyor.Tamam biz kendi içimizde uzattıkça uzattık,büyüttükçe büyüttük peki dışarıda bu kadar konuşulması sizce hayrımıza mı!

Biride çıkıp Alain Garay 'ın Fransa'nın Başörtüsü sorunu için uyguladığı yasa için yaptığı açıklamadaki "Fransa kanunları karşısındakini Müslüman ya da Katolik olarak tanımlamaz, vatandaş olarak tanımlar. Bu düzenleme de tüm vatandaşlar için yapıldı." bölümünden biraz ders alıpta 'Türkiye kanunları karşısındakini başörtülü ya da başörtüsüz olarak tanımlamaz,vatandaş olarak tanımlar.Bu düzenleme de tüm vatandaşlar için yapıldı.' DEMİYOR!!

Ayrıca bunu istemeyeni dinsiz diye birşey yok.En mantıklı olanı savunuyoruz.Bunun dinsizlikle falan alakası yok.Zamanında solcusuna kominist sağcısına anti laik düşünceside vardı.Şu siyasi simge olayıda böyle.Bence geçici bir yakıştırma Çünkü şuanda sağcısıda solcusuda aynı ülkede yaşamıyor mu?

Kullanıcı avatarı
dahi_yane
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen dahi_yane »

-türban şuan siyaset için kullanılıyorsa siyaset için kullanılan başka şeyleri de söyledim hepsini yasaklayalım amenna...ama yasaklayamazsınız onlar sizin sembolleriniz değil mi?
:çok sinirli:
-derdiniz AKP ise ;AKP karşıtlığı adına türbanı sembol olarak kullanıyorsunuz yasaklanmalı..AKP türbanı ne ölçüde siyasete alet etmişse siz de o ölçüde alet ediyorsunuz.iyi olan kazansın ;)
-yükseköğrenimin tek amacı meslek edinmek değildir.belkide kültür için okuyorlar size ne? devlette çalışmak şart mı? belki bilim kadını olup kapanacak labaratuara ...
-yahu inanç siyaset vs.bırakın bunları bi kenara belki insanlar yakıştığından takıyordur.ne hakkınız var müdahale etmeye?
-türbanlıların AKPye alet olduğunu iddia edip başka bi parti için,başka bir ideoloji için İNSAN HAKLARINI İHLAL EDİYORSUNUZ!
el insaf, insanların bireysel tercihlerine bu kadar burnunuzu soktuğunuz için kendinizden utanın...

Kullanıcı avatarı
reha37
Asi Üye
Asi Üye

Mesaj gönderen reha37 »

"Fenerbahçe şampiyon olduğunda fener bayrakları yasaklansın, forma satışları iptal edilsin... Galatasaraylıları baskı altına alıyor..."

"Bu ülkede camii çok, namaz kılmayanlar baskı altına alınıyor, camiiler kaldırılsın"

demek gibi birşey başörtüsü takanların takmayanları baskı altına alacağı...

"Hristiyanlar hangi incilin gerçek olduğunu ispatlıyamıyorlar, bundan sonra incil okumasınlar"

demek gibi birşey dinimizde başörtüsü olmadığının söylenmesi ve sırf bu yüzden yasaklanması