Üniversitelerde başörtüsü kaldırılması ile ilgili görüşünüz?

AktüelBilgi Ana Bölüm
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Uyus yazdı:
Eğer özgürlükten bahsediyorsanız ve türbanı serbest bırakmak Laik Cumhuriyet açısından tehdit teşkil etmiyorsa,sizin bu demokrat anlayışınıza göre KARA ÇARŞAF veya BURKA neden tehdit teşkil etsin.

Siyasi bir simge olduğunu dahi kabul ederek türban serbest olabiliyorsa ve gerçekten bu işi özgürlükler adına yaptığınıza inanıyorsanız, hodri meydan,bende bazı vatandaşlarımız adına kara çarşafın ve burka’nın serbest bırakılmasını istiyorum.

Uyus arkadaşım bak senin aklına haklı olarak takılan bu mevzuyu şöyle açıklayayım... Şimdi sen türbana serbestlik verilirse, kara peçe kullanan insanlara da serbestlik verilmesi gerekir diyorsun. Ama sana şu kadarını söyleyim. Şimdilerde okumak için başlarını bile açmayı göze alan kızlarımıza eğer ki böyle bir hak verilirse, onlar bu haktan sonuna kadar yararlanacak ve hakkın çıkarılmasına minnettar olacaklardır. Bırakın "türbanlılar girdi karapeçe kullananlar niye girmesin" demeyi, karapeçe kullanan vatandaşlarımızın bile bu haktan yararlanmak için türbana teşvik edilmeleri söz konusu olacaktır.

Arkadaşlar türban geldi diye kara peçeninde kapıda olduğunu düşünmeyin lütfen. Türbanla pekala kızlarımız, dinimizin öngördüğü kıyafetlerle giyinebileceklerdir. Bunu karapeçe şeklinde genişletmenin arkasında birşeyler aramak gerekir. Karapeçenin üniversitede serbest olması gibi bi durum söz konusu olamaz, çünkü o zaman Atatürk'ün Kıyafet Inkilabına bile ters düşeriz ki bunu yapacak bi gücü ben göremiyorum... O yüzden böyle bi korkuyu içinizde atın lütfen..

İnanın bana Atatürk olsaydı herşey daha sağlıklı olur ve türban diye bir mesele olmazdı... Çünkü Atatürk böyle bi yasakla o kadar kız evladımızın önünü kesme gibi bi girişimde kesinlikle bulunmazdı. Atatürk'ün ilke ve inkılapları ölçüsünde kaldırılan bi türban yasağı ne laikliğimizi elden götürür, nede ülkeyi kaosa sürükler... Atatürk çok zeki bi insandı. Keşke onun zekiliğinin ve ilerigörüşlüğünün birazı biz torunlarına yansımış olsaydı...O zaman böyle bir konuya yıllarımızı vermemiş, türban yüzünden okul hayatını bitiren nice cevherleri kaybetmemiş olurduk...

!
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
Uyus
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen Uyus »

Sevgili Volkan Ben Türbanlı İnsanlara Karşı Değilim.Aslada Olmadım Türbanlı Arkadaşlarımda Var.Ama Buradaki Konu İnancı Aşmış Artık.Çünkü Şuan Türban Kullanılır Oldu Artık Belli Amaçlar Uğruna.Ama Ülkede Bir Serbestlik Hak Tanınacaksa Bu Her Bireye Tanınmalıdır.

Üzüldüğüm Tek Şeyse Bu Konuya Dair Ciddi Anlamda inançlı İnsanların Arada Mağdur Olmalıdır.Mahalle Baskısı Çıktı Bir Süre Önce Heryerde Konuşuldu Bu Konu.Türkiyede Türban Yeni Değil.Ben Böyle Bir Baskının Olduğunada Şahit Olmadım Hiç Kendi Adıma.Ben Mini Etek Giyerken Yanımda Kapalı Bir Arkadaşımda Olabilir.Bunu Ne Benim Ailem Yadırgar Nede Çevrem.En Azından Benim Çevremde Etrafımda Böyle Bir Baskı Yok.

Sonuç Şudur Ki Türbanın Belli Çıkarlar Uğruna Şuan Kullanıldığını Düşünüyorum.Benim Tepkimde İnançlı Kişilere,Kapalı Kişilerin Haklarına Değil.Amaçları Uğruna Bu Kişileri Öne Sürüp Alet Eden Prim Yapmaya Çalışan Kişilere....

Keşke Atatürk Olsaydı Keşkeeeeee :(

Kullanıcı avatarı
Brolin
Acemi Üye
Acemi Üye

Mesaj gönderen Brolin »

ben yasağın kaldırılmasına karşıyım

Siyah_Beyaz
Kurucu Yetkili
Kurucu Yetkili

Mesaj gönderen Siyah_Beyaz »

Siyaset ayrıntılara dikkat etmektir, bu yasağı getirmek için öyle ayrıntılara inmişlerki kaldırılması böyle olay oluyo. hani bir konuda haksız olduğunu bilirsin ama öyle kelime oyunlarıyla anlatırsın ki konuyu herkes sana inanır ve halkımızda öyle bir inanmış ki artık yasağın kalkmasına böyle karşı çıkıyolar. Laiklik elden gidiyor diyenlere bir sorum olucak, bu yasak ne zaman geldi 80lerin sonu 90ların başı... bu ülke bu yasak gelene kadar laik değil miydi? Madem laikliğe aykırı neden Atatürk gibi bu kadar ileri görüşlü bir insan bu yasağı getirmedi? Atatürkçülük adı altında din düşmanlığı yapılıyor farkında değil misiniz? Keşke Atatürk yaşasaydı ona çok ihtiyacımız var...

Kullanıcı avatarı
sıfır
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen sıfır »

Öncelikle laflarınızı arkanızdan anlamayınız
iktidarına göre yaşayan insan yok diyemezsin.. heleki sen türbanı siyasal bir araç olarak gören sen...
madem siyasal bir araç (inananarak takanlar hariç) takanların belli bir kesimi siyasal araç olduğu için takıyor...

Aslında esas niyetinizin üniversitede türban serbestliği ile de sınırlı olmadığı,bir sonraki amacınızın ise Konya Milletvekili’nin de açıkça ifade ettiği gibi kamu hizmetinde de türbanı serbest bırakmak olduğu açıkça ortadadır.

E bu insanlar üniversitelere girince nitelikli olacaklar ve iş yerlerinde kamu da askeriyede cumhurbaşkanlıkta mecliste baş göstermeye başlayacaklar...

Kullanıcı avatarı
sıfır
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen sıfır »

Siyah_Beyaz yazdı:Siyaset ayrıntılara dikkat etmektir, bu yasağı getirmek için öyle ayrıntılara inmişlerki kaldırılması böyle olay oluyo. hani bir konuda haksız olduğunu bilirsin ama öyle kelime oyunlarıyla anlatırsın ki konuyu herkes sana inanır ve halkımızda öyle bir inanmış ki artık yasağın kalkmasına böyle karşı çıkıyolar. Laiklik elden gidiyor diyenlere bir sorum olucak, bu yasak ne zaman geldi 80lerin sonu 90ların başı... bu ülke bu yasak gelene kadar laik değil miydi? Madem laikliğe aykırı neden Atatürk gibi bu kadar ileri görüşlü bir insan bu yasağı getirmedi? Atatürkçülük adı altında din düşmanlığı yapılıyor farkında değil misiniz? Keşke Atatürk yaşasaydı ona çok ihtiyacımız var...

adam kılık kıyafet devrimi yapmış çarşaf yok demiş direk türban yasak çarşaf yasak deseydi bu sefer sağcıları karşısına alacaktı...

Atatük her 2 taraflada flört edip 2 tarafla da çıkmamıştır...
bu siyaseti yapabilen bir onu birde ismet inönüyü tanırım

Kullanıcı avatarı
feraze_622
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen feraze_622 »

gerçekten çok üzüldüm gerçekten bu sözlere içimden hiç bişi söylemek gelmiyor artık ama şunu unutmayın hepimiz müslümanız yani öyle diyoruz sizlerde yok değilim diyen varsa söylesin ona bişi diyemem ama islamda farz olan bişi bu başı örtmek ve sizler dolaylı olarak buna karşı olarak bir farzı inkar etmiş Allah'ın koyduğu bi kanunu inkar etmiş oluyorsunuz ki Allah korusun dinden çıkmak demek arkadaşlar neye karşı çıktığınıza ne söyledğinize dikkat edin. kimseye sen kafirsin demiyorum bu bana düşmez o Allah'la kulun arasında bişi ama gerçekten söylediklerinizi kulağınız duymuyor ben sizi biraz tefekküre davet ediyorum ....

Kullanıcı avatarı
GiudiZioSo
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen GiudiZioSo »

Hiç bir baş örtülü kız sizin gündemi baş örtüsü konusuyla sıktığınız kadar baş örtüsünü sıkmıyor..
dolayısıyla SIKMA BAŞ SİZ OLUYORSUNUZ..

(bir radyoda bu sözleri duymuştum gerçekten çok doğru buluyorum.. ..)

Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

gerçekten çok üzüldüm gerçekten bu sözlere içimden hiç bişi söylemek gelmiyor artık ama şunu unutmayın hepimiz müslümanız yani öyle diyoruz sizlerde yok değilim diyen varsa söylesin ona bişi diyemem ama islamda farz olan bişi bu başı örtmek ve sizler dolaylı olarak buna karşı olarak bir farzı inkar etmiş Allah'ın koyduğu bi kanunu inkar etmiş oluyorsunuz ki Allah korusun dinden çıkmak demek arkadaşlar neye karşı çıktığınıza ne söyledğinize dikkat edin. kimseye sen kafirsin demiyorum bu bana düşmez o Allah'la kulun arasında bişi ama gerçekten söylediklerinizi kulağınız duymuyor ben sizi biraz tefekküre davet ediyorum ....
SEN NİYE ÜZÜLÜYORSUN BOŞVER SIKMA CANINI.......GERÇEKTEN HERKESİN KENDİ DÜŞÜNCESİ BİZE SAYGI DUYMAK DÜŞER...

Kullanıcı avatarı
prensess
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen prensess »

arkadaşlar ben bu paylaşıma verilen cevaplara cevap değilde sadece paylaşıma yorum yapmak istiyorum.
sözde özgür bi ülkdeyiz evet ama herkes kendi görüşüne göre özgür bazıları gerçekten özgür bazıları özgürlük adı altında esir.!
ben başörtüsü yasağı kalksın istiyorum.nasıl başını kendi istek ve arzusu içinde açan bi kız öğrenci bu seçimiyle üniversiteye alınıyorsa, bende kendi iradem ve isteğimle başımı kapatmışsam niye alınmayayım. eğer başörtüsü bi simgeyse bu o insanın düşüncelerini yansıtır ve doğru ve yanlışlarının ne olduğunu belirten bi dışa yansımadır. ve yine başı açık bi bayanında yaptığı aynı şeydir oda onun doğru ve yanlışlarının dışa yansımasıdır.
onunki siyası simge olmuyorda niye başörtülününki siyasi simge oluyor.?
bazı kısıtlamalar getirmekde gerçekten haklılar . çünkü bazı kötü niyetli insanlarmız bunu kullanmaya kalkışabilirler.çarşafa peçeye bi karşıtlığım yok ve bunu takanda bir sürü arkadaşım var onlarda aynı görüşteler.
bi çok haber sitesinde bu konuda arkadaşlarmız başını örtmek isteyen türk vatandaşlarını bu ülkeye bile layık görmüyorlar. bu nasıl vatan sevgisiyse kendi vatandaşını ülkeden atmak istemek hainlik değilde başını örtüp okumak istemekmi hainlik?
yine bazı haber sitelerinde kendi türk kardeşlerimiz şöyle diyorlar'başını örtmek isteyenler irana afganistana gitsinler' bu ne saçma bi düşüncedir yaa başımızı örtüyoruz diye nasıl bizi kendi ülkemizden atmak isterler anlayamıyorum....başörtülüleri araplara özenti olarak nitelendirenler batıya özenen gençlermizide avrupaya göndersinler o zaman topluca ülkeyi terk edelim! hangi avrupa ülkesi vatandaşını giyim kuşamı yüzünden giyindiğine göre bi ülkeye sürer?
artık bu saçma yasağı kaldırsınlarda başını açıp okumak isteyen kardeşlerniz ülkesi için bişiler yapmaya çalışıyorsa bizede aynı fırsatı versinler bide elimizden geleni yapalım. bu ülkenin böyle saçma yasaklarla uğraşarak kaybedecek zamanı yok! bizim başka ülkelerden daha çok çalışıp kalkınmaya ve ilerlemeye ihtiyacımız var.. ve daha çok eğitimli bilgili insanlara..........

Mervecim yorumunu çok beğendim(: Ya tartışılmasının ülkeyi 2 ye böleceği garanti olan bir konunun bir komplo sonucu içerisindeyiz! ve sadece burda demiyorum!ülkemizde heryerde bu konuşuluyor.Hiç işimiz gücümüz yok mu bizim bir başörtüsüne takıldık?Ne demek başını örtmek isteyen dışarıya gitsin?Ya bu ülkeyi savaşlarda kurtarırken kadınlara 'hey siz bi başınızı açın bakayım böyle mermi mi taşınırmış?isteyen dışarı gitsin'mi dendi yapmayın lütfen! Neden Başında inancı gereği başörtüsü bulunan gencin önü kapansın?Eğer ben kendi derdim peşinde olsaydım benim saçım açık yahu kapalılar alınmasın en azından üniye açıklar girer derdim!Biraz objektif bakın.Okuduğunuz 2 satır yazıdan etkilenipte yorum yapmayın! Şuana kadar bunun yapılmamış olması zaten bir kusurdu!Genç yaşında insanlar başı kapalı diye üniye alınmıyor,iş yerlerinde yine öyle.Onun dışında hepimiz Müzlümanız dinin gereği olan birşeyi yasaklamak ne kadar mantıklı olurdu?Laiklikmiş!Yahu laikliği;din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması diye 1.sınıfta ezberleyen insanlar geliyor neler söylüyor.Önce bir LAİKLİK nediri öğrenelim.Gelip Bir Din adamını hükümete koyupta her okulu haremlik selamlık,Anayasanın bazı maddelerini günahtır diye değiştirdiler mi? Ya söylenmesi gereken o kadar çok şey var ki!Ama işte anlamayana zaten satır satır yazsanda birşey değişmez.Kimsenin işi gücü yok oturmuş bir başörtüsünü konuşuyor ben burada 2 satır fazla yazmışım,açıklamıışım n'olcak!?(sözüm genel olarak bir başörtüsünü kendisine dert eden(ler)edir)