Üniversitelerde başörtüsü kaldırılması ile ilgili görüşünüz?

AktüelBilgi Ana Bölüm
Kullanıcı avatarı
Cahit 61
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen Cahit 61 »

LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

bulinkteki anketede katılmanızı rica eiyorum. Not: Sadece Baş örtüsü yasağının kalmasını istiyenler girebilir.

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Cahit 61 yazdı:LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

bulinkteki anketede katılmanızı rica eiyorum. Not: Sadece Baş örtüsü yasağının kalmasını istiyenler girebilir.

Güzel taktik abi. Yalnız yasağın kalkmasını isteyenler girebilir ha :D
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
dahi_yane
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen dahi_yane »

Oğul Ahmet Nesin'in sol kesimde yarattığı hayal kırıklığı ve şokun etkisi henüz geçmemişken, şimdi de Aziz Nesin'in 1995 ylında Aksiyon dergisine ezber bozracak cinsten bir röportaj verdiği ortaya çıktı.

İşte röportajdan cümleler:

"Ben hiçbir zaman dine karşı tavır almadım. Ne İslamiyet'e ne de bir başka dine."

"Benim inandığım başka şeyler de var. Peygamberlerin büyük bir insan olduğuna inanıyorum. Ama, zamanının büyüğü. "

"Hristiyanlığı seçmek sadece bana değil herkese komik gelir, Müslümanlığı bırakıp Hıristiyan olmak. Eğer bir dine inanacak olsaydım Müslüman olurdum. "

"Türkiye'de aydınların, yazarların mutlaka Kur'an'ı okumaları gerekir. Sadece Kur'an değil diğer dini kitapları da okumaları gereklidir. "

"Dini ve dindarları tehlike görmüyorum. Tehlike gibi görülmesine de karşıyım."

"Başörtüsünü yasaklamaya çalışmak aptallıktır. Başörtülü kızların okullara alın mamasına karşıyım. Başlarını örtmesinler demek demokrasi veya laiklik demek değildir."

"İmam-hatip mezunlarının harbokullarına girmesi mevzuu! Ben girmelerinden yanayım."

Röportajın tamamı için:LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

Bu röportajı okuduktan sonra oğul Ahmet Nesin'in niçin özgürlüklere destek verdiği sanırım daha iyi anlaşılacaktır.Aziz Nesin gibi gerçek ateistlerin çoğalması temennisiyle....

ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, "Bizim için Che Guevara tişörtü giyen de türban bağlayan kadın da saçı uzun ve küpeli erkek de aynı eğitimden yararlanma hakkına sahiptir" dedi.
Uras, Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, başörtüsü sorununun "AK Parti, MHP ve CHP’nin, toplumu kutuplaştıran tutumları nedeniyle içinden çıkılmaz hale geldiğini" ifade etti.
Üniversitelerin, düşünce ve inanç özgürlüğünün, ileri demokratik normlarla ve yasaklama olmaksızın yaşayabildiği bilimsel mekan ve ortamlar olması gerektiğini savunan Urus, "Bizim için Che Guevara tişörtü giyen de türban bağlayan kadın da saçı uzun ve küpeli erkek de aynı eğitimden yararlanma hakkına sahiptir. Bireysel özgürlükler, başkasının özgürlüklerini engellemediği sürece yasaklanamaz, kaldı ki saçları değil ama ’Beyinleri örtülü erkekler’ her yere gidebilmekte, hatta eli satırlı saldırganlar üniversite koridorlarında dolaşabilmektedir" diye konuştu.
Anayasa değişiklik girişiminin "Kapsamlı bir özgürlükçü anlayıştan uzak olduğunu" söyleyen Uras, şöyle devam etti:
"AKP-MHP ikilisinin getiriş biçimiyle yeni ve daha riskli gelişmelerin tetikleyicisi haline gelen bu anayasa değişikliği samimi bir kabulü hak etmekten uzaktır. AKP-MHP ittifakı bu ülkeye özgürlük ve demokrasi değil, olsa olsa Türk-İslam sentezinin çok iyi bildiğimiz baskı ve şiddet dolu anlayışını getirecektir. Hangi nedenle olursa olsun bu ittifakı destekleme eğiliminde olanlara, bu yanlışa düşmemeleri çağrısını yapıyoruz."

CHP LİDERİ BAYKAL’A ELEŞTİRİ
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın dünkü grup toplantısındaki konuşmasını da eleştiren Ufuk Uras, "CHP lideri, Meclis çatısı altında din alimliği yapmakta, örtünmenin dindeki yerini tartışmaktadır. Sayın Baykal’a sormak istiyoruz; Parlamentoda dini referanslarla bir tartışma sürdürmek, laikliğe ne derece uygundur? Dini kurallar örtünmeyi zorunlu kılıyor ise ’Türbana evet’ mi diyeceksiniz?" diye konuştu.
Uras, yeni özgürlükçü bir anayasa yapılması çağrısında bulunarak, "Perakende değişikliklerle özgürlük olmaz" dedi.
"Biz köle sahiplerinin değil, kölelerin özgürleşmesinden yanayız" diyen Uras, Mecliste bugün ilk tur oylaması yapılacak Anayasa değişikliği teklifine "Boş" oy kullanacağını bildirdi.

LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

Uras gibi özgürlükçü demokratların çoğalması temennisiyle...

bu iki ismide hiç sevmem bir çok fikirlerimiz tezattır amaa özgürlükten yana tavır alan herkese saygım sonsuz.

Kullanıcı avatarı
Numb
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen Numb »

bugün serbest yapan yarın zorunlu kılar" vs vs... dinde tabiki zorlama yoktur evvela ki zaten bunu sindirememiş bi insan herhalde başbakan olamaz. kutuplaşma diyosunuz da 80lerde yüzlerce insan öldü neden?. sol ve sağ yüzünden. paylaşılamayan neydi peki?. "benim fikrim senin fikrinden eftaldir" felsefesini karşı tarafa kanıtlamak. rahat olun yahu bu ülkeye cumhuriyet geldi bi daha başka bişey olmaz bi başörtüsünün serbest olmasıyla başka şeylere endişelenin.. çevremde çok yakından tanıdığım bı kaç ınsan çocuğunu okula yazdırmak ister ama başı kapalı olduğu için uzun süre dışarda bekletılır hatta içeri alınmaz..bu mu laiklik? bu mudur modernlik?, baş açmayla mı oluyo modernlik? ya da kapatmakla olmadığı gibi... o zaman üniversitede okuyan herkese standart bi kıyafet belirlesinler hiçbir simge bulundurmayan o şekilde girilsin. bence bu sorunun olmasının tek sebebi insanların "laiklik" zaafı. yoksa çözümü çok kolay. örflerimiz, adetlerimiz, ahlakımız yani bizi türk yapan biçok şey elimizden gidiyo ve gitti de kimsenin umurunda bile diil üzüntüsünü bile yaşamıyoruz fakat bi laikliğe yapışmışız başörtüsü için kendimizi alamıyoruz. bırakın girsinler yahu, hani önemli olan insanın gönlüydü? beyniydi, fikirleriydi?. dini bir vecibe olmasa başörtüsü simge deme cüretine erişebilirsiniz ama yüzyıllardır bu ülke insanlarının gönül verdiği bir dinin vecibesiyle "simge" deme edepsizliğine nerden varabiliyosunuz? bu saygısızlıktır. çocuk oyuncağı diil ki bu tak çıkar tak çıkar eğer çıkarılıcak bişey olsa zaten takmazlar. bunu takan bi daha çıkarmamak üzere takıyo yani kendi tercihi. nası çıkar dersin. bu ne saçmalık yahu. o üniversitede de "aaa şuna bak lan türban takmış vaaay şeriatçı" diye dalga geçicek adam o üniversiteyi bıraksın köşebaşlarında aylak aylak takılsın daha eftaldir. üniversitelerdeki ortamlar o kadar sağlıklı ki siyasi simge yönünden sakın türbanlı biri girmesin bozar ortamı, aman ha.. komik şeyler bunlar. ben türbancı ocu bucu diilim. benim için kaidelerin hiçbirisi insan mağdur etmemeli. laiklik ve türbanın ilişkilendirilmesinde tek bir sebep var o da bu islam dinine karşı durmak, asıl maksat o yoksa laiklik filan diil. atarükçülük bu kadar umurundaysa bu insanların evvela çalışkan olsunlar, bilime iştirak etsinler, insanların müşküllerini çözsünler, ahlaklı olsunlar, hortumculuk yapmasınlar, çıkarları adına insanları düşünmeden iş yapmasınlar, bu milleti hem maddi hem de manevi olarak ileri götürsünler bıraksınlar milletin başındaki bez parçasıyla uğraşmayı...

Kullanıcı avatarı
asi_kis
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen asi_kis »

bence arkadaslar türban takma kişiye göre deişir isteyen takar istemeyen takmaz . takmayınca müslüman olmuosun die bişi yoktur. neden bu konu bu kadar gündeme gelio bilmiom.. ben oyumu hyr die kullandım ama oydakiyle aynı fikirde deilim laiklikle ne alakası olabilirki türbanlılar okuyamaz mı... ama eqer üniversitelerde türbanlar takılmaya başlanırsa bi ikilik olucağını düşünüom yane kapalılarla açıklar arasında o yüzden hyr dedim anlayıcaqınız... :D :D

Kullanıcı avatarı
dahi_yane
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

asi_kis yazdı:bence arkadaslar türban takma kişiye göre deişir isteyen takar istemeyen takmaz . takmayınca müslüman olmuosun die bişi yoktur. neden bu konu bu kadar gündeme gelio bilmiom.. ben oyumu hyr die kullandım ama oydakiyle aynı fikirde deilim laiklikle ne alakası olabilirki türbanlılar okuyamaz mı... ama eqer üniversitelerde türbanlar takılmaya başlanırsa bi ikilik olucağını düşünüom yane kapalılarla açıklar arasında o yüzden hyr dedim anlayıcaqınız... :D :D

yazık....geçen yabancı uyruklu bir arkadaşımla sohbet ediyoruz..Bulgaristan'dan üniversite okumak için Selçuk üniversitesine gelmiş biri...bana diyor ki türbanla üniversiteye girilmesine karşıyım...bu ülke için tek bir damla gözyaşı bile dökmemiş biri bunu diyor..ona bile söz hakkı verilmiş durumda bu konuda...ailemdeki her kuşaktan en az bir şehit vermiş, bu ülke için yıllarca hizmet etmiş,hizmet etmek için fert yetiştirmekte olan ben ve benim gibilerin benim vergilerimle kurulmuş üniversitede okumasını istemeyen bir bulgar....ağlayamadım bile bu konuşmaya dondum kaldım öylece...yazıklar olsun bizleri bu hale getirenlere...lanet olsun kendi keyfi kararları doğrultusunda beni bu ülkede yaşamaktan soğutanlara...dünyada içim acıyarak kendi inançlarımdan taviz vermek uğruna bile olsa onlarla mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğim/vazgeçmeyeceğiz..ahirete gelince; orda hak isteyecek olan benim ki Rabbim kul hakkı için alanla veren arasında diyor....

Kullanıcı avatarı
asi_kis
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen asi_kis »

dahi_yane, sen benim sölemek istediqimi anlamadın heralde. ben türbana karsı deilim ama abi düsün üiversiteye türbanla qidilmeye başlandıkça kapalılarla açıklar arasında büyük bi çatışma çıkar simdi anladınmı ne demek istediqimi?? be bu çatışmayı önlemek istiom.

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

asi_kis yazdı:bence arkadaslar türban takma kişiye göre deişir isteyen takar istemeyen takmaz . takmayınca müslüman olmuosun die bişi yoktur. neden bu konu bu kadar gündeme gelio bilmiom.. ben oyumu hyr die kullandım ama oydakiyle aynı fikirde deilim laiklikle ne alakası olabilirki türbanlılar okuyamaz mı... ama eqer üniversitelerde türbanlar takılmaya başlanırsa bi ikilik olucağını düşünüom yane kapalılarla açıklar arasında o yüzden hyr dedim anlayıcaqınız... :D :D

Defalarca dedim sana da diyeyim arkadaşım...

Türban takıp üniversiteye girince türban takmayanlara karşı haksızlık oluyorda - ki nasıl bir haksızlık olabilir çözebilmiş değilim-, türban takdığı için eğitim görme hakkı elinden alınan kızlarımıza yazık olmuyor mu sence?

dahi_yane, arkadaşım sıkma canını inşallah vatanımız, milletimiz için en hayırlı karar alınır. Ben hayırlısının bu yönde olacağına inanıyorum...
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
Meriç
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen Meriç »

wendell phillps " doğruluk sonsuzluğun güneşidir nasıl olsa doğar" demiş çok güzel bi söz biz doğru yolda olduktan sonra tek yapmamız gereken inanmak sabretmek er geç hak yerini bulacaktır yıllar boyunca hakkı yenen sırf bu başörtüsü meselesi yüzünden okuyamayan birçoklarından daha zeki binlarce gençkızın hakkı yerde kalmayacak yetişen yeni nesil hakkını yedirtmeyecektir...

Kullanıcı avatarı
dahi_yane
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

asi_kis yazdı:dahi_yane, sen benim sölemek istediqimi anlamadın heralde. ben türbana karsı deilim ama abi düsün üiversiteye türbanla qidilmeye başlandıkça kapalılarla açıklar arasında büyük bi çatışma çıkar simdi anladınmı ne demek istediqimi?? be bu çatışmayı önlemek istiom.

söylediklerini çok iyi anladım ama anlam veremedim...bu işi sen oturup bi düşünebilirsin ama benim böyle bişey yapmama gerek yok çünkü yaşıyorum.klavyeşörlük yapmak gibi bişey deil bu...üniversiteye kapalı girerse açık kapalı ayrımı çıkarmış...tamam ozaman şöyle bi çözüm önereyim...bu güne kadar böyle bir ayrım olmasın diye bizler açık girdik...adil olunsun bundan sonra da bu ayrım kalksın diye herkes kapalı girsin....olabilir mi böyle bi mantık ya...niye tek tip giyiniyoruz...serbest kıyafet uygulaması olan bir mekanda hele...hani kıyafet serbestti...geçin bu işleri Allah aşkına yahu...sanki benim arkadaşlarım benim kapalı olduğumu bilmiyorlarlar...okulun kapısından çıkınca ayrı bir dünyaya mı gidiyorum..eşarbımı çıkarınca zihniyetim değişiyor mu? ayrım yapan eşarp değil zihniyettir o zihnette eşarp çıksa da yapacağı ayrımı yapar...elinizi vicdanınıza koyun ve birilerinin yaşamı hakkında,tercihleri hakkında böyle ucuz yorumlardan vazgeçin artık..