Atatürk şimdi ölüyor...

AktüelBilgi Ana Bölüm
Kullanıcı avatarı
Uyus
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Atatürk şimdi ölüyor...

Mesaj gönderen Uyus »

Atatürk şimdi ölüyor...

Bekir COŞKUN

SEVGİLİ Kıymet Sönmez, bir eski takvim yaprağının arkasında buldu:

"...İnebolu'dan Kastamonu'ya geliyoruz. Büyük Gazi'nin 24 saat evvel şapka hakkında söylediği nutuk Kastamonu'da etkisini göstermiş. Bütün memurlar, öğretmenler beyaz şapka giymişler.

(.......)

Ata, Kastamonu'ya gelirken çarşaflı-peçeli kadın öğretmenler, şimdi peçelerini açmışlar. Yol boyunca yaşlı, genç, kadın, erkek, çocuk herkes dizilmiş, sevgi çığlıkları atıyorlar. Bu sesler Ilgaz'ın eteklerinde yankı yapıyor.

(.......)

Gazi, manzaranın ihtişamı karşısında otomobilinden indi. Daha iki adım attı ki, yolun iki tarafını dolduran ve tarlalara taşan gök peştamallı Türk anaları onun etrafını sardılar.

(.......)

Altın saçlı, keskin bakışlı Atatürk, mendilini gözlerine kapattı...

Atatürk ağlıyordu..."

*

O kutsal devrimin, artık sadece eski takvim yaprağının arkasında kalan kısmıdır bu.

Bize; kılık-kıyafet devriminin, tüm cumhuriyet devrimlerinin sembolü olduğunu anlatır.

Atatürk, güçlü orduları yendiğinde değil, Kastamonu'da çağdaş giysili kadınları gördüğünde anlamıştı başardığını ve ilk kez ağlamıştı.

Ve dinci bu yüzden ısrarlı.

Bu yüzden; karşı devrimciler açısından kadınların tekrar tesettüre bürünmelerinin, üniversitelerden başlayarak kızların türbana girmelerinin önemi fazla.

Bu yüzden sabırsızlar.

Bu yüzden aceleleri var.

*

Şimdi kaybediyor Atatürk...

Şimdi yeniliyor...

Atatürk'ü ağlatan kıyafet devrimi de öbür devrimler gibi bugünlerde siliniyor.

Anlamıyor musunuz?..

Bir ulus, kendisine bağımsızlık-özgürlük-kimlik-kişilik veren... Onur-şeref armağan eden... Kendisine çağdaşlık-uygarlık yolunu açan... Ve bunu başardığını gördüğü zaman ağlayan yiğidine ihanet ediyor.

Çocukları terk ediyorlar onu...

Ve Atatürk yeni yeni ölüyor.

29 Ocak 2008
Hürriyet ©

Kullanıcı avatarı
sıfır
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen sıfır »

=d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d>

Kullanıcı avatarı
prensess
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen prensess »

Ya Lütfen ya Anayasa nın ilgili maddesi zaten yüzün görünebilir (yani eğer sorun peçeyle ;PEÇESİZ) olması için gereken tanımlamayı 'yüzün altından' diye başörtüsü için yaptı.Yazıdada belirtildiği gibi ''Atatürk, güçlü orduları yendiğinde değil, Kastamonu'da çağdaş giysili kadınları gördüğünde anlamıştı başardığını ve ilk kez ağlamıştı.''Çağdaş giysiden kastettiği nedir?Bunu biliyor musunuz?Mini etek üstünde askılı body bulunan gençleri gördüğünden değil heralde!İşte çağdaş giysiden anlaşılması istenen bu değil!Ya herkes anlamak istediği gibi anlıyor :yuh: Çağdaş giysi giyip ÇAĞDAŞ olamadıktan sonra ben o giysiye giysi demem!!!Çağdaş giysi giysi diye tutturanlarada kendilerine Çağdaş bir kimlik edinmek,edindirmek için ülkeye Başörtüsü dışında uğraşacak daha iyi şeyler bulmalarını öneriyorum...

Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

bu yazıyı tasvif etmiyorum atatürk üzerinden bu tarz yazılar hoş deil..paylaşım için emek için tşkler ama yanlış...

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Arkadaşlar bu tür yorumlara tabiki açığız ama bunları okurken birazcık da düşünmemiz gerekmez mi???

Bende bu yazıyı tasvip etmiyorum... Atatürk kılıf kıyafet inkılabıyla gayet başarılı oldu tamam ama o zamanlar bile Atatürk'ün yakınları başta olmak üzere başörtüsü takanlar vardı. Üstelik türban takanların okuma özgürlüğünün elinden alınması kadar saçma bi durum söz konusu değildi.

Yahu görenler Atatürk'ün Kılık-Kıyafet inkılabı elden gidiyor sanır... Arkadaşlar kendimize gelelim!!! Bunlar birilerine kızan birilerinin öfkelerini almak için yaptığı karalamalar... Hükümet istiyor, halk istiyor eğer orduda isterse daha doğrusu karışmazsa geri kalanların ülkelerinin iyiliği için susmaları en iyisi olur bence... Zaten halktan şüphem yok, yaparsa ülkenin önde gelenleri yapar böyle birşeyi, o yüzden bizler üzerimize düşen görevi yapalım ve ülkeyi karışıklığa sürükleyecek şeylerden kaçınalım...

"Atatürk ölüyor" muş... Yahu nereye ölüyor... Onun yaptıklarını öldürmeye ne hükümetin, nede başka bir oluşumun gücü yeter... Çünkü Atatürk'ün arkasında başta Türk Gençliği olmak üzere Türk milleti var!!! Bunlarda yazarız diye geçiniyorlar maalesef... Birilerini karalamak için ülkelerini karıştırmayı göze alan tipler bunlar... Daha olaylar çıkmadan olaylar çıkartmaya çalışanlar...

Eğer öyle olmasa böyle sivri bi başlıkla kitleleri en hassas noktasından hedef almazdı
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Son bi ekleme... Yanlış mı hatırlıyorum diye düşünmüştüm araştırdım haklı olduğumun farkına vardım.

Bekir Coşkun zamanında Abdullah GÜL içinde o benim cumhurbşkanım değil demişti... Adamın niyeti belli devleti kaosa sürüklemek, hedefi de belli AKP hükümeti ve Abdullah GÜL... Türban konusunu başka hükümet çözmeye çalışsa bu adam susacaktı eminim...

O zaman hedefi ve niyeti başka olanlara bu konuda sadece tek şey yakışır... SUSMAK!!!
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

dünden beri araştırıyorum bu konuları ve sizinle paylaşmak istediklerim war

Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

http://www.aktuelbilgi.net/viewtopic.php?t=14145 bu başlığı incelerseniz çoğu sorunuza cwp bulacaksınız...... :!: :!:

Kullanıcı avatarı
Golge
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen Golge »

ADAM, yıllarca ülkesinden uzak kaldıktan sonra nihayetyurda
dönmüştür.Havaalanından bindiği taksiyle şehre doğru giderken,şoföre sigara
almak için tütüncüde durmasını söyler. "Tütüncüde ne yapacaksınız beyim?"
diye sorar taksişoförü.- Sigara alacaktım...- Sigaraları artık camilerde
satıyorlar beyim...- Camide mi?- Yahu cami Allah'ın evidir, oraya ibadet
etmeye gidilmez mi?- Hayır beyim, ibadet için artık
üniversiteyegidiliyor...- Allah Allah! Peki, o zaman eğitim nerede
yapılıyor?- Eğitim hapiste yapılıyor beyim...- Hapiste hırsızlar yok mu?-
Hırsızlar artık iktidarda beyim...

Kullanıcı avatarı
vampir07
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesaj gönderen vampir07 »

Bilmiyorum sizler neden bu kadar bu oyunun içine düştünüz arkadaşlar. Ülkemizin önde gelen sorunları ekonomi ve işsizlik olduğu halde sırf bu eksikliği halkın görmesi ve haklı tepkisini göstermesinden korkan çevreler tarafından ülkenin gündemine pervasızca oturulan bu mesele ne yazık ki kutuplaşmalara yol açmaktadır. Öncelikle tartışmamız gereken bir bez parçası değil bu ülkede nasıl daha iyi bir yaşam seviyesine ulaşabiliriz olmalıdır. Şimdi sizler haklı olarak bu konuda görüşlerinizi adap içinde belirtiyorsunuz ama değerli zamanlarınızı önünüze konan konulara değil öenmli olarak çözülmesi gereken birincil meselelere vermemiz gerekmektedir.
Umarım anlatmak istediğim anlaşılmıştır.