Dinlerini yaşamak isteyen kızlarımız!..Emin misiniz, son kar

AktüelBilgi Ana Bölüm
Kilitli
Kullanıcı avatarı
idealist
Acemi Üye
Acemi Üye

Dinlerini yaşamak isteyen kızlarımız!..Emin misiniz, son kar

Mesaj gönderen idealist »

Her insan inancını içinde yaşadığı ortam ve kendi algılama/eğitim düzeyine göre yaşar...İslam coğrafyasına bir bakarsanız çok farklı islami yaşam biçimleri ve tutumları görürsünüz. Arabistan da başka, Bangladeş'de, İran'da farklıdır..İstanbul'un Çarşamba semtindeki islami yaşam tarzıyla Sultanbeyli'deki de farklıdır...Herkes dinini istediği gibi yaşasın derseniz çok farklı yorumlarla karşılaşılır. Kimi tarikatta kendini dindar hisseder kimi camiye bayramdan bayrama gider. Kimi kadın dinini yaşamak için başını kapatmak gereği duymaz. Kimisi duyar. Kimisine bu da yetmez çarşaf giyer. O da yetmez peçe ve eldiven takar...Kuran'dı, farzdı, hadisdi, icma ve içtihattı, gelenekdi derken sonu Taliban'a kadar gider. Taliban, sunni mezhebin en bağnaz yorumudur. Bunu ilahiyat hocaları iyi bilir. İnançlarının hepsini kendilerince islami dayanaklara bağlıyorlar. Kendi uydurmaları değil..İşte laiklik bunun için önemli...Eğer dini vicdandan çıkarıp sosyal yaşama ve devlete dayatırsanız kaos çıkar. Türban üniversitede serbest olunca çarşafa hayır demek hangi gerekçeyle yasak olacak, kamu dairelerinde nasıl engelleyeceksiniz?..Kamu dairelerinde de serbest olunca sıra haremlik ve selamlığa gelecek...Aksini kim garanti edebilir, dinini yaşamak temel özgürlük olunca!...

Ve o türbanlı kızlarımıza sormak gerekmez mi, "dinimi yaşamak istiyorum" diye ortalığı ayağa kaldıranlar acaba 5 vakit namaz kılıyorlar mı?..Üstelik namaz İslam'ın kesin hükmüdür, türban gibi muallak değildir...Ve soruyorum mirasda ve mahkemede tanıklıkta erkeklerden yarı hakka razı mısınız?...Eşiniz sizi sözle ikna edemezse dövmesine razı mısınız?.. Eşiniz sizin üzerinize 3 kadın daha alırsa razı mısınız?...Eşiniz size 3 kez "boş ol" derse razı mısınız?...Eğer dinimi yaşamak istiyorum derseniz razı olmak zorundasınız.

:hayiir:

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

idealist, türban konusunu talibana nasıl bağlayabildin anlayabilmiş değilim...

Madem türban karapeçe getirecek ve kamuyu yozlaştıracak diyorsun, o zaman karapeçe gelince ve kamu yozlaşmaya başlayınca bunları söylersin... Anlamak mümkün değil. Yani bunların olacağından nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz? Olayın olumlu bi şekilde çözümlenmesi ihtimalini neden düşünmek istiyorsunuz?

Türbanı iyi niyetlerle takıp dininin gereklerini yerine getiren TEK kişi olsa da bu türban yasağı kaldırılmayı hakediyor. Gösteriş için takanlar umurumuzda bile olmamalı. Olanların sayısının bir hayli az olduğuna inanıyorum. Ülkemizde milyonlarca türbanlı var ve yakıştırmalarını hiç hoş bulmuyorum. Bir erkek olarak ben utandım bundan, resmen türban giymeyi bağlazlık olarak yorumlamışsın. Türban giyen birçok yakınımız varken sence bu yakıştırma ne kadar doğru?

Ben konuşmalarımla ne türban yasağını kaldırabilir, nede yetkililerin gözünü açabilirim. Ama türbanlı arkadaşlarımın daha fazla horgörülmemesi için birşeyler yapabilirim...

KONU KİLİTLENMİŞTİR...!!!
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kilitli