İş Görüşmesinde Bir Soruya Verilen Cevaplar

AktüelBilgi Ana Bölüm
Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

İş Görüşmesinde Bir Soruya Verilen Cevaplar

Mesaj gönderen dikenüstünde »

İŞ GÖRÜŞMESİNDE

Bir firmada yönetim, sordukları soruyu en uygun cevaplayan kişiyi işe almış. Bu soruda doğru veya yanlış cevap diye birşey yok, sadece her ferdin nasıl cevap verdiği önemli..
Karanlık yağmurlu bir gece, yağmur yağıyor, fırtına var, gök gürlüyor ve siz sabaha karşı 2 saatlerinde yalnız ve ıssız bir yolda araba kullanıyorsunuz. Araba iki kişilik. Biraz ilerde otobüs durağında 3 kişi bekliyor.
Birincisi bir doktor, sizi daha önce geçirdiginiz kalp krizinden kurtarmış.
İkinci kişi, çok yaslı ve hasta nerdeyse ölmek üzere olan birisi.
Üçüncüsü, hayatınızın rüyası, her zaman tanışmak için can attıgınız birisi.
Hava gittikce kötüleşiyor ve arabanızda sadece bir kişiye yer var. Soru şu; “Böyle bir durumda ne yapardınız?” Soruyu iyice düşünün ve en iyi cevabı verin.

Görüşmecilerden bazılarının cevabı şöyle olmuş :
A. Hasta adamı en yakın hastaneye götürürdüm.
B. Doktor daha önce hayatımı kurtardığına göre onu alırdım.
C. Manen düşünürsem tabii ki hasta adamı alırdım fakat kendi geleceğim ve hayatım için, her zaman tanışmak istediğim hayatımın rüyasını alırdım.

Burada doğru veya yanlış cevap diye birşey yok sadece herbir kişinin durumu algılayışı ve ele alışı var. Bu görüşmede cevapların % 90'ı yaşlı adamı alırdım olmuş, olmuş ama sadece bir kişiyi işe almışlar. O kişinin cevabı da şöyleymiş :
“Arabadan inip anahtarı doktora veririm, doktor benim hayatımı kurtardığı gibi yaşlı kisiyi de hastaneye yetiştirip iyileştirebilir, böylece ben de hayatımın insanıyla otobüs durağında baş başa kalıp onu tanıma fırsatı elde edebilirim.”
Bu cevapla o kişi hemen işe alınmış. İnsanoğlu tabii olarak bencildir, bütün verilen diğer cevaplarda kimse arabasını vermeyi akıl edememis. Burada yanlış olan birsey yok, sadece bazen düşüncelerimiz dar-görüşlü olup genelde kendimizi düşünürüz.

Kullanıcı avatarı
tarla__kusu93
Süper Yetkili
Süper Yetkili

İŞ GÖRÜŞMESİNDE BİR SORUYA VERİLEN CEVAPLAR

Mesaj gönderen tarla__kusu93 »

Eski paylaşımmış ama dikkatimi çekti. :!:
Hiç akıl etmezdim öyle bir yöntemi.Zaten cevabı verenin farkı bu :D
Eline sağlık ;)