Siyah_Beyaz öldü mü?

AktüelBilgi Ana Bölüm
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Siyah_Beyaz öldü mü?

Mesaj gönderen VSaBaH »

Siyah_Beyaz diye bi admin vardı... Öldü mü kine?

!
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Siyah_Beyaz öldü mü?

Mesaj gönderen dikenüstünde »

Abi "kine" öyle mi yazılıyor cidden? Merak ettim, bilmiyorum, öğrenmek istiyorum =)

Kullanıcı avatarı
Formatla Gitsin
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Siyah_Beyaz öldü mü?

Mesaj gönderen Formatla Gitsin »

dikenüstünde yazdı:Abi "kine" öyle mi yazılıyor cidden? Merak ettim, bilmiyorum, öğrenmek istiyorum =)

Ben cevaplayayım:

-ki ve -ne ayrı yazılır...

Yani "kine" diye yazılmaz ...

..............ki ne? diye yazılır.

Kullanıcı avatarı
göKhan.
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Siyah_Beyaz öldü mü?

Mesaj gönderen göKhan. »

Toplu katliam yaptı bence birisi kf üyelerine :heh:

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Siyah_Beyaz öldü mü?

Mesaj gönderen VSaBaH »

dikenüstünde yazdı:Abi "kine" öyle mi yazılıyor cidden? Merak ettim, bilmiyorum, öğrenmek istiyorum =)

Rahime "mu" ve "ki" ayrı yazılır bunu biliyorsundur zaten... Orada "kine" derken biraz şiveleştirmek için dedim yoksa doğrusu "Öldü mü ki?" olmalı orada "ne" diye bir şey olmamalı...

Formatla Gitsin yazdı:

Ben cevaplayayım:

-ki ve -ne ayrı yazılır...

Yani "kine" diye yazılmaz ...

..............ki ne? diye yazılır.

Arkadaşım orada kullanmış olduğum "ne" kelimesi soru sıfatı değildir... Zaten soru cümlesini kurmak için "mi,mü" gibi bir soru edatı kullandım... Yani dediğin gibi olursa o zaman anlatım bozukluğu olur...

Gerçi benim dediğimin de imlâda yeri yok ama ben dedim ya biraz şive kattım işin içine :D
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
Formatla Gitsin
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Siyah_Beyaz öldü mü?

Bakınız bende biliyorum iki tane soru eki geirse bu durumda anlatım bozukluğuna sebebiyet verdiğini ben cümleyi tamamen almadım orada bir arkadaş"kine" yazısını sormuş bendeona göre cevap verdim.

Ayrıca dilbilgisine göre hareket edersek: Şiveyi konuşurken söyleyebilrsiniz ama yazıya dökerken dilbilgisi kurallarına uymanız(mız) gerekir..

Demem o ki :Yaızda "kine" diye bir şey yoktur. Söylemde olur...Türkçede böyle bir ek, kelime yoktur...

Ben Türkçeyi(dilbilgisini) tam biliyor muyum, hayır ama olabildiğince kurallara dikkat etmeye çalışıyorum. Anlatım bozuluğum vardır, devrik cümledem de vardır ama şive ve ağzı yazıda kullanmam...

Türkçenin kurallarını uygularsak (tam anlamıyla) kimse burada veya diğer forumlarda kolay kolay yazı yazamaz...

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Siyah_Beyaz öldü mü?

Mesaj gönderen VSaBaH »

Formatla Gitsin yazdı:Bakınız bende biliyorum iki tane soru eki geirse bu durumda anlatım bozukluğuna sebebiyet verdiğini ben cümleyi tamamen almadım orada bir arkadaş"kine" yazısını sormuş bendeona göre cevap verdim.

Ayrıca dilbilgisine göre hareket edersek: Şiveyi konuşurken söyleyebilrsiniz ama yazıya dökerken dilbilgisi kurallarına uymanız(mız) gerekir..

Demem o ki :Yaızda "kine" diye bir şey yoktur. Söylemde olur...Türkçede böyle bir ek, kelime yoktur...

Ben Türkçeyi(dilbilgisini) tam biliyor muyum, hayır ama olabildiğince kurallara dikkat etmeye çalışıyorum. Anlatım bozuluğum vardır, devrik cümledem de vardır ama şive ve ağzı yazıda kullanmam...

Türkçenin kurallarını uygularsak (tam anlamıyla) kimse burada veya diğer forumlarda kolay kolay yazı yazamaz...

Arkadaşım detaylı açıklamaların ve duyarlılığın için çok teşekkür ederim...

Dediğinde haklısın yani şivenin yazı dilinde geçerliliği yoktur. Türkçe'nin yazımdaki tek geçerli hali İstanbul Türkçe'si dediğimiz Türkçe'nin orjinal halidir. Ama dedim ya işte birazcık samimiyet katmak amacıyla böyle bir şey yapmıştım. Sonuçta burası samimi bir ortam ve bunlar gayet olabilecek şeyler... Ha İngilizce konuşsam tamam konuşme de haklısın. Buna karşı olan duyarlılığımı tüm forum arkadaşlarım bilir, siz de biraz kalıcı olabilirseniz farkedersiniz...

Bu arada son dediğin cümleye de sonuna kadar katılıyorum...
 !

Resim

Kullanıcı avatarı
Formatla Gitsin
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Siyah_Beyaz öldü mü?

Ben teşekkür ederim cevabıma, cevap yazdığınız için. :)

Bende biliyorum forumda kendi aranızda böyle tür konuşmaların olabileceğine fakat "kine" sözüne cevap vereyim dedim amacım sizin konuşma tarzınıza müdahale etmek değildi fakat sanırım siz benim ders verdiğimi veya akıl verdiğimi ya da ukalallk yaptığımı sandınız dedim ya ben sadece sorulan soruya cevap vermek için yazmıştım sonra mesajıma siz ecvap verdiniz bu durumda cevap hakkımı kullandım ve buraya kadar geldik...

Kusura bakmayın sizi tanımıyorum ama sizin "kine" sözünü anlamıştım hatta ilk yazdığınızda misafir olarak bulunuyordum yazının hatalı olduğunu fark etmiştim birisi cevap yazınca cevaplayayım dedim..

Bir yerde samimiyetlik varsa orada her şey olur bu da doğal bir şey...Haddi aşılsa bile siz onu o sizi tanıdığından normal karşılanabilir... Bunlarıda biliyorum. Sizi de anlıyorum ben bir yabacıyım eğer benim yerimde sizi tanıyan biris olsaydı ve benim yazdıklarımı yazsa sanırım iş başka yöne giderdi...
Burada haddi aşılma olduğuna inanmıyorum(sizle benim karşılklı yazışmamıza)

Neyse fazla uzattım eğer kalıcı olursam siz beni ben sizi tanırız, birbirimizi daha iyi anlarız..

Tekrardan teşekkürler cevabına cevap yazdığınız ve yazacağınız için.

Hayırlı Günler.

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Siyah_Beyaz öldü mü?

Mesaj gönderen VSaBaH »

Formatla Gitsin yazdı:Ben teşekkür ederim cevabıma, cevap yazdığınız için. :)

Bende biliyorum forumda kendi aranızda böyle tür konuşmaların olabileceğine fakat "kine" sözüne cevap vereyim dedim amacım sizin konuşma tarzınıza müdahale etmek değildi fakat sanırım siz benim ders verdiğimi veya akıl verdiğimi ya da ukalallk yaptığımı sandınız dedim ya ben sadece sorulan soruya cevap vermek için yazmıştım sonra mesajıma siz ecvap verdiniz bu durumda cevap hakkımı kullandım ve buraya kadar geldik...

Kusura bakmayın sizi tanımıyorum ama sizin "kine" sözünü anlamıştım hatta ilk yazdığınızda misafir olarak bulunuyordum yazının hatalı olduğunu fark etmiştim birisi cevap yazınca cevaplayayım dedim..

Bir yerde samimiyetlik varsa orada her şey olur bu da doğal bir şey...Haddi aşılsa bile siz onu o sizi tanıdığından normal karşılanabilir... Bunlarıda biliyorum. Sizi de anlıyorum ben bir yabacıyım eğer benim yerimde sizi tanıyan biris olsaydı ve benim yazdıklarımı yazsa sanırım iş başka yöne giderdi...
Burada haddi aşılma olduğuna inanmıyorum(sizle benim karşılklı yazışmamıza)

Neyse fazla uzattım eğer kalıcı olursam siz beni ben sizi tanırız, birbirimizi daha iyi anlarız..

Tekrardan teşekkürler cevabına cevap yazdığınız ve yazacağınız için.

Hayırlı Günler.

Eyvallah kardeşim... =D>
 !

Resim

Kullanıcı avatarı
anamenia
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Siyah_Beyaz öldü mü?

Mesaj gönderen anamenia »

Dil bilgisi dersi mi işlediniz? :D Tamam ben de çok dikkat ederim Türkçe güzel bir dildir, onu bozmayalım derim. Zaten bütün mesajlarımda da ayıptır söylemesi pek bir hata bulamazsınız :D Ama bence Gökhan Abi'den bahsediyorduk? :heh: :heh: :D Ölse haberiniz olmayacak :D