Ferhat Akın kimdir

Sanatçılar hakkında bilgiler, biyografiler buraya...
Kullanıcı avatarı
elifim55
Acemi Üye
Acemi Üye

Ferhat Akın kimdir

Mesaj gönderen elifim55 »

Ferhat Akın
Ferhat Akın ya da gerçek adıyla Ferat Angun (d. 20 Mart, 1944; Samsun, Türkiye) Türk besteci, ses sanatçısı, şair, yazar saz sanatcısı. Müzik dünyasında ‘‘Samsunlu Ferhat Akın’’ olarak tanınır.
Türk Halk Müziği Sanatcısıdır, özellikle Çarşamba Beyleri, Çarşamba Çiftetellisi, Sazıma Vasiyetim Türküleri ile tanınır. 5 Yaşında iken saz Çalmaya başlamış 7 yaşında besteler yapmaya başlamıştır.

Hayatı
Ferhat Akın 1944 yılında Samsun / Tekkeköy'de babası lokanta işletir. o sıralarda 2. dünya savaşı çıkar lokanta iş yapmaz olur, 10 kişilik ailenin geçinmesi çok zorlaşır. kira ödemekte zorlanan baba lokantayı kapatmaya karar verir. Babası eski bir okul binasını satın alıp burayı ev olarak kullanırlar ve burada ailenin son üyesi olarak dünyaya gelir. Ablası Çarşambanın Beyyenice köyüne gelin gider. 2 buçuk yaşındayken eniştesi babasını ikna edip Beyyenice köyüne yerleşmelerine vesile olur. Diğer ablası Tekkeköye gelin olur ve o eniştesi saz yapmaya başlar. 5 yaşına vardığında Tekkeköyde ki eniştesinin ziyareti sırasında kendisinin saz dükkanına girerler, dükkanda küçük bir saz görüp merakla inceleyince eniştesi sazı kendisine hediye eder. 5 yaşında saz hayatına girer ve çalmaya başlar. 7 yaşında yeşilırmak ilkokuluna gider. Okulda başarılı olduğu için Sınıf öğretmeni dersleri zayıf olan bir kızı yanına yardımcı olsun diye oturtturur ve çocukluk aşkı burda başlar. Bir süre sonra Nuri Pamir okulu açılır ve öğrenciler oraya nakil edilir fakat sevdiği kız okulu bırakır. Yıllar geçer, Ferhat özlemini sazıyla gidermeye çalışır sazıyla konuşur olmuştu adeta. besteler yapar sözler yazmaya başladı, içindeki aşk acısını böyle dile getirmeye çalışıyordu. Erken yaşta köyünden ayrılır gurbete gider önce Samsuna, ardından İstanbul burda plak çalışmaları yapar toplamda 18 tane kendi bestelediği 45'lik albüm çıkarır. 1972 yılında almanyaya işci olarak gider fakat beste yapmayı söz ve şiirler yazmayı hiç bırakmaz. toplamda 400'e yakın şiir ve besteleri vardır. Yazdığı şiirlerde genellikle kendi yaşadığı olayları dile getirmiştir. kategori olarak; fakirlik, gurbet, adaletsizlik, dini, ezilenler ve aşk şiirleri dir.
kaynak: Ferhat Akın - Senem Şiir Kitabı

Diskografi

Atakan Plak

1966
Metelik
Çarşamba beyleri
Buraladan bir kız kaçtı (Karadeniz Güzeli)
Maksiye bak Maksiye

1967[değiştir | kaynağı değiştir]
Çarşamba sallaması
Gurbet ocağı

1968[değiştir | kaynağı değiştir]
Çarşambayı Sel aldı
Sarmaşık Bülbülleri

1969[değiştir | kaynağı değiştir]
Hayat Yelkeni
Çarşamba Dedikleri
Allar giyer Allanır
Hanım Gelin

1970[değiştir | kaynağı değiştir]
Boyu Uzun Beli ince
Güzel iyiye Düşemez

1971[değiştir | kaynağı değiştir]
Telli Saz
Dalga Geçtim O Yarle
Peşime Düştü Gelinler Kızlar
Gelin Oy

Ödemiş Plak[değiştir | kaynağı değiştir]
1972[değiştir | kaynağı değiştir]
Ferhat Şirin İçin Dağları Deldi
Yosma Yavrum
Seveni sevene vermiyor Dünya
Annem

Alparslan Kaset[değiştir | kaynağı değiştir]
1988[değiştir | kaynağı değiştir]
Ben Atımı Nallatırım (Albüm)

İnci Ofset[değiştir | kaynağı değiştir]
2016[değiştir | kaynağı değiştir]
Ferhat Akın - Senem (Şiir Kitabı)

Yazdığı Şiirler
Çarşamba Beyleri
döktüğüm yaşlar
Deli Gönül
Kimsem yok ki
Arı sokup ta
Kız dedi bana
Hey Erenler
Beyyenice
Karınca Kararınca
Gör be dostum
Giderim
Gel de gülme
Bozulmıuş Dünyanın Temeli
Neşeli
Düştüm Gurbet Yoluna
Gelenim Gidenim yok
Şerefsiz
Aklın bende kalmazsa
kırık kırık
Göz Göre Göre

Kaynakca[değiştir
[1] [2] [3] [4]
^ LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

vikipedi den alıntıdır