Gençler 'Çıktıklarıyla' Evlenmek İstemiyor

Aşk ve sevgi ile ilgili herşey....
Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Günümüz gençleri, "görücü usulü" ile evlenmeyi kendilerine bir saygısızlık olarak kabul ediyor. Evlenecek yaşa gelmiş gençler, hayat arkadaşlarını seçerken (kendi deyimleri ile) "tecrübelerinin elverdiği ölçüde 'titiz' ve 'hassas' davranmaya çalışıyorlar.

Ancak, gençlerin kendilerini tarif ederken kullandıkları "titizlik" ve "hassasiyet" kızlarda farklı, erkeklerde farklı anlam taşıyor.

Genç erkeklerin büyük çoğunluğu okul yıllarında çıktıkları kızlarla "asla" evlenmemeye özen gösteriyorlar ve bunu da "hassasiyet" olarak isimlendiriyorlar. Çünkü genç erkekler için evlenmeyi düşündükleri kızlarda aranan en önemli özellik "ilk ve tek" olmak. Hatta yaşantı itibarı ile çok özgürce yaşayan genç erkekler bile evlenecekleri kızlarda "özel" olmayı tercih ediyor. Bundan dolayı gençler; "Eğer bir kız benimle çıkıyorsa başkaları ile de çıkabilir." diye düşünüyor. Gençlerle yapılan görüşmelerde ve terapi odalarındaki ortak itiraflarda, işte bu nedenle "çıkılan kız" ile "evlenilecek kız" arasında ciddi farklılıklar bulunuyor.

Genç erkeklere göre çıkılan kız; "boş vakit geçirme" ya da "gönül eğlendirme" aracı olarak görülüyor. Genç erkeğin canı sıkıldığı an telefonda karşısına çıkabileceği, rahatlıkla her şeyini konuşabileceği, her türlü derdini açabileceği, "gel hadi" dediğinde itiraz etmeden geleceği kızlar "çıkılacak kızlar" kategorisinde yer alıyor. Aynı gençlere "Nasıl bir kişi ile evlenmek istersin?" sorusu sorulduğunda ise, "hayatında daha önce kimse olmamış" olma şartı ilk başta geliyor ve hemen diğer özellikler sıralanıyor, "gel hadi denildiğinde gelmeyen, herkesle her şeyi konuşmamış olan" şeklinde tanımlamalar yapılıyor.

Genç kızlarda ise evlenilecek erkeklerdeki "hassasiyet" daha farklı anlam taşıyor. Kızlar için "çıkılan erkekler"de olması gereken özellikler, daha çok; "kendini neşelendirecek, yanında bir 'partner' olmanın imkanlarını kendilerine yaşatabilecek; örneğin tek başına gidilemeyecek yerlere birlikte gidebileceği ya da yanında bir erkek olmanın avantajını kullanarak sınırlarını aşmasına yardım eden kişiler 'çıkılan erkek' kategorisine giriyor.

Kızlar, çıktıkları erkeklerde olması gerekli olan özellikleri sıralarken de şunları söylüyor; "Kendilerine yapışmamaları", "ayrılmak istediklerinde zorluk çıkartmamaları", "kıskanç olmamaları" ve ne olursa olsun "özgürlüklerini kısıtlamamaları". Ancak, genç kızlar da tıpkı genç erkekler gibi, "çıkılan erkek" ile "evlenilecek erkek"i ciddi çizgilerle birbirinden ayrı tutuyorlar. Örneğin, genç kızlar her ne kadar çıktıkları erkeklerde, "kendilerine yapışmamaları"nı; ayrılma zamanı geldiğinde zorluk çıkartmadan ayrılmalarını istiyorlarsa da evlenmek istedikleri kişilerde, "asla kendisinden kopmama"larını ve "kendisini asla terk etmemelerini bekliyorlar.

Yine kızlar, çıktıkları erkeklerde "özgürlüklerini kısıtlamamalarını" beklerlerken, evlenecekleri kişiler için; "sevebileceğim bir eşim olursa her şeye razı olabilirim" ya da "Onun için her türlü fedakârlığa göğüs gererim" veya "Ben sevdim mi tam severim" diye tanımlamalarda bulunuyorlar. Bütün bunlara bakıldığında, görülüyor ki, gençler her ne kadar "çıktıkları kişilere" şiirler yazsalar ve sevgi nameleri dökseler de bilinçaltında bir yerlerde, karşısındaki kişinin, hiç de "evlenilecek kişi" olmadığı düşüncesini taşıyorlar.

* Uzman Pedagog
Adem Güneş*

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Re: Gençler 'Çıktıklarıyla' Evlenmek İstemiyor

Mesaj gönderen VSaBaH »

Aslında çıkmak terimi bana da çok saçma geliyor...

Yani çıkmak deyince sanki ciddilikten öte vakit geçirme gibi birşey geliyor aklıma. O yüzdendir ki ben hayatta kimseye çıkma teklif etmedim etmeyi de düşünmüyorum.

Bi teklifim olur nasibimdeki kıza o da EVLENME TEKLİFİ!

Bilmem yanlış mı düşünüyorum???
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
göKhan.
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen göKhan. »

Hiçde değil gayetr güzel bi düşünce.

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

VSaBaH yazdı:Aslında çıkmak terimi bana da çok saçma geliyor...

Yani çıkmak deyince sanki ciddilikten öte vakit geçirme gibi birşey geliyor aklıma. O yüzdendir ki ben hayatta kimseye çıkma teklif etmedim etmeyi de düşünmüyorum.

Katılıyorum, ideal olanı o.
Ama işte devir değişti.
Ben de "çıkmak" kelimesini sevmiyorum. Bizim kültürümüze uyan bir şey değil aslında.

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Yok hani ciddi olanlara lafım yok ama gömlek değiştirir gibi sevgili değiştirenlere ve de ciddiyetten öte birşeyler yaşama hevesinde olanlara sözüm.

Yoksa ciddi olarak düşünüp çıkanlar ve evlenenler de vardır. Zaten bu da çıkma sayılmaz bu insanların birbirini tanıma aşamasıdır bence. Çıkma denince adı üstünde çıkıp geziyorsun gibi birşey geliyor insanın aklına.
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Avrupa'da "yemeğe çıkma"dan geliyor sanırım tanışmak için.
Öyle gelmiş, gidiyor.

Evet, ciddi düşünmek lazım. Oyalanmak, vakit geçirmekle insanın eline bir şey geçmiyor.
Neyse. ;)

Kullanıcı avatarı
tarla__kusu93
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen tarla__kusu93 »

Veda yazdı:
VSaBaH yazdı:Aslında çıkmak terimi bana da çok saçma geliyor...

Katılıyorum, ideal olanı o.
Ama işte devir değişti.
Ben de "çıkmak" kelimesini sevmiyorum. Bizim kültürümüze uyan bir şey değil aslında.

Size katılıyorum.Bana da çok saçma geliyor.ÇIkmakmış felan.Benimle çıkarmısın.Iyy çok saçma bence.Sevgili ol olsun bitsin.Ay biz çıkıyoruz,çıkma teklifi ettim felan saçma şey bunlar.

Kullanıcı avatarı
swashbuckler
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen swashbuckler »

Koca makalenin sadece birkaç cümlesine katılıyorum.Evet,herşeyi tüketiyoruz "sevda" kavramı da popüler kültüre düşünce süzüle süzüle "çıkmak" oluyor,doğrudur...
Ancak şu zaman geçirme,takılma,gönül eğlendirme tanımlamaları da en az "görücü usulüyle evlenme meselesi" kadar hakaret içermiyor mu?
Biz erkekler,yani hepimiz,potansiyel şuursuz sapıklar olarak gösterilmişiz resmen.Hele şu ilklik ve teklik meselesi hepten saçmalık,hatta "ilk ve tek" mevzuunu geçmiş kız arkadaşlara resmen hakaret...Bu toplumun genç erkeklerinin "uç" fikirli olanları dışında kalanlar,pop-kültür deyimiyle "çıktıklarını" emin olun onlardan daha fazla düşünür.Neyse...derin nefes alayım sinirim geçsin :hayiir: :D :meşgul:

Kullanıcı avatarı
BHR
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen BHR »

"Biriyle çıkmak" bu kelimeler o kadar basit kalıyorki gözümde karşımdaki insana verdiğim değeri küçültüyor... :(
Zaman geçirmek için biriyle beraber olamnın ne anlamı var,kendini kandırmanın.Ciddi ilişki söz konusuysa tanışıp,anlaşma kısmına karışmıyorum tabiki de...

Bir de şu kısma çok takıldım.Erkekler kızların ilk aşkı olmayı istiyor da kızlar böyle bir şeyi neden istemesin..Bende İleride evlendiğim erkeğin ilki olmayı çok isterim benimde onun ilki olduğum gibi :D

Kullanıcı avatarı
ShiftlesS
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

Mesaj gönderen ShiftlesS »

Evlenmek istemezler tabi.
Kim başka birinin eli değmiş bi kızla evlenmek ister ki?
Yada kim başka bi kıza sevgi cümleleri kurmuş bi erkekle hayatını birleştirmek ister?
Sevgili olupta evlenen kişilerde sıkılıyolar. Birlikte geçirecekleri ömür örneğin 40 yılken 46 oluyo ve evliliklerinden 6 yıl söküp almış oluyolar. Sürekli beraber oldukları gezip tozdukları için sıkılıyolar. ayrıca gelenek göreneklerimi çiğneyip geçiyolar. Aynı evde oturmaları ve evlilik dışı çocuk sahibi olmalarıda cabası.
bu kadar geniş şartlar varkende insan niye evlenmek istesin ki?