Engelli bir insana nasıl davranmalıdır

Engellilerin engelsiz dünyası..
Kullanıcı avatarı
Engelsiz Dünyam
Acemi Üye
Acemi Üye

Mesaj gönderen Engelsiz Dünyam »

1.) Engelli bir insanın eli-kolu olmasa dahi elinizi uzatarak selam verin. Engelli kişi size nasıl davranacağını bilir.

2.) Yardım etmeden önce yardım isteyip istemediğini sorun. İstek olmadan yardım etmeye kalkmayın.

3.) Kendinize göre yardım etmeye kalkmayın. Engelli kişinin sizi yönlendirmesine fırsat verin.

4.) Engelli kişi karşısında aşırı dikkatli olmaya kalkışmayın. Diğer insanlarla nasıl konuşuyorsanız onlarla da öyle konuşun.

Acıyarak yaklaşmayın. Engelli insanlar sadece birtakım engellere sahip mutsuz ya da hasta değiller.

5.) Kelimeleri dikkatle vurgulayarak yüksek sesle bağırıp çağırarak konuşmayın. Bedensel engelli bir kişinin duyma sorunu yoktur. Tane tane konuşarak onun bir zeka sorunu olduğunu ima eder tarzda konuşmayın.

6.) Kibarlık yapacağım diye günlük konuşmanızın dışına çıkmayın. Örneğin tekerlekli sandalyedeki engelliye “Nereye gidiyorsun?” ya da görme engelli birine “Görüşmek üzere” demenizin bir sakıncası yok.

Not:Bu saptamaları ben yazmadım ama yazanın eline yüreğine sağlık.

Kullanıcı avatarı
GS Rh (+)
Forumun Ablası
Forumun Ablası

Mesaj gönderen GS Rh (+) »

Hepsine katılıyorum ve nerde rastlasam hep kendimi bi anlıkta olsa onların yerine koymuşumdur ...
Gerçekten çok zor ama bizden daha yürekliler hayata tutunma çabalarını azimlerini o kadar çok taktir ediyorum ki gıptayla bakıyorum anlatamam ...

Şükretmiyoruz halimize bir şükürse bin isyan dilimizde ... :huh:

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Müthiş yararlı bir yazı gerçekten...

Ben kısaca özetleyim;
Engelli insanlara engelli muamelesi yapmamalıyız... Unutmayalım ki onlar engelli olsalar da kimi özellikleriyle bizden üstünler. Ve bu özellikleri onların engelini ortadan kaldırıyor...
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
turakturak
Acemi Üye
Acemi Üye

Re: Engelli bir insana nasıl davranmalıdır

Mesaj gönderen turakturak »

öğrendiğimiz iyi oldu bazen istemeden kırıyoruz bazen